Zaspomínajte si na prázdniny u babičky! Týchto 6 kvetov mala v záhrade aj tá vaša

Pestovanie rastlín sa prispôsobuje rôznym trendom a obdobiam. Mnohé druhy nám evokujú časy, kedy boli obľúbené a prevládali v záhradách. Tak poznáme napríklad prvorepublikové či socialistické rastliny, alebo niektoré voláme babičkovské.

Babičkina záhrada
Babičky sa o svoje kvetinové záhrady starali vždy s patričnou láskou. Foto: Shutterstock

Kvety zo záhrad našich starých mám sú opäť v kurze aj vďaka retro trendom. Tieto rastliny, hoci bežné, sú i dnes atraktívne. Ich charakteristickou črtou je to, že v nás vzbudzujú nostalgické spomienky, často na detstvo, letné prázdniny a časy strávené s babičkami. Stačí na ne pozrieť alebo k nim privoňať a prenesú nás o niekoľko rokov naspäť.

Klinčeky a ľalie

Medzi najobľúbenejšie patria klinčeky (Dianthus. sp.), ktorých sa pestovalo viac druhov, či už klinček záhradný, čínsky, turecký alebo omamne voňajúci klinček peristý. Ich vôňa je akoby stelesnením nostalgie starých čias.

K omamnej aróme je vhodné spomenúť aj milované „kostolné“ ľalie (Lilium candidum). Miesto v záhrade mali vďaka svojej kráse, vôni aj liečivým účinkom snehovo bielych okvetných lupeňov. Okrem toho, že ich babičky pestovali na okrasu v záhonoch, často ich nosili do kostolov, kaplniek a na cintoríny. Návštevy týchto miest tiež silne ovplyvnilo naše detské vnímanie. Práve vôňa týchto kvetov dokáže v nás prebudiť spomienky na minulosť.

Klinčeky
Klinčeky Foto: Shutterstock

Floxy a gladioly

Podobne nostalgicky pôsobia aj iné rastliny. Vtedy sme nepoznali ich mená a neuvedomovali si ich kúzlo. Ak sa s nimi stretneme dnes ako dospelí, pripomenú nám prázdniny, leto, vodu. Priveľké dospelácke bicykle, kamarátstva či detské lásky. Zmrzlinu, babičkinu skvelú kuchyňu, slnkom zaliate záhrady a polia, dedinské zvieratá…..ach, no kto by na to nespomínal rád?

Takým druhom rastliny je vysoký a bohato kvitnúci flox metlinatý (Phlox paniculata), ktorý kúzelne vonia najmä navečer. Alebo aj mečíky, inak gladioly (Gladiolus), ktoré sú dodnes veľkým hitom dedinských záhrad.

Gladioly
Gladioly Foto: Shutterstock

Astry a cínie

V záhonoch sa tradične pestovali aj astry (Aster), pre ich nenáročnosť a veľmi výrazné farby. Podobne aj cínie (Zinnia), ktoré ako rezané kvety vydržia veľmi dlho. Často sa využívali ako kvetinová výzdoba v domoch a na spomínaných cintorínoch či kaplnkách.

Cínie
Cínie Foto: Shutterstock

Ďalšie druhy, ktoré voňajú nostalgiou

V babičkinej záhrade sme sa mohli stretnúť aj s dáliami, inak georgíny, margarétkami, pivonkami, stračonôžkami či rôznymi zvončekmi. Nesmieme zabudnúť na topoľovku, zvanú aj „slezová ruža“, náprstníky, orlíčky, ale aj pupalky. Nostalgiou voňajú aj konvalinky, snežienky, fialky a sirôtky.

K jednoročným sa radia portulaka veľkokvetá, letničkové begónie, zvané aj voskovky, petúnie či katarant, zvaný po starom ako „vinka“, podľa už neplatného označenia „Vinca rosea“. Tiež jemu podobné netýkavky balzamíny, ktoré si občas zamieňame, no na rozdiel od katarantov sa pestujú v tieni.

K „starosvetskému pestovaniu“ patrilo aj uchovávanie semien kvetín či odkopkov, ktoré si pestovateľky vymieňali medzi sebou. Týmto spôsobom sa zachovávali a šírili aj druhy rastlín, ktoré neboli bežne dostupné v obchodoch. Navyše, láska, ktorú naše babičky vkladali do svojich kvetinových záľub, im pridala hlbší rozmer.

Dodnes rastliny predstavujú jednu z najkrajších foriem pamiatok na blízkych. Kvet po babičke alebo rastlina, ktorú nám kedysi darovala kamarátka – ich hodnota je neoceniteľná a spája nás so spomienkami na nich. Ak nie sú už medzi nami, ich príbehy ďalej žijú vďaka nim.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku