Prechádzajte sa slovenskou prírodou s otvorenými očami. Lúky a háje ukrývajú rastliny, ktoré priaznivo pôsobia na naše zdravie. Ktoré to sú?
1. Baza čierna (Sambucus nigra)
Má prezývku „Pánbožkova apatieka“ alebo „Lekáreň chudobných“. Obsahuje totiž veľa bioaktívnych liečivých látok a vitamínov, preto je jej ozdravný účinok jedným z najširších zo všetkých našich liečivých rastlín. Germánska mytológia nás nabáda, aby sme pred ňou pokľakli a poklonili sa.
Zber: Liečivá sila je ukrytá v kvetoch a aj v jej mierne jedovatých plodoch a listoch. Na jar zbierame rozkvitnuté súkvetia plné zlatožltého peľu. Sušíme ich voľne rozložené na site alebo zavesené na špagáte.
Použitie: Pôsobia imunostimulačne, protizápalovo, detoxikačne, potopudne, proti horúčke a odvodňujú. Pomáhajú liečiť všetky problémy s dýchacími cestami, chrípky, angíny či zápaly dutín. Celkovo posilňujú organizmus. Mierne jedovaté listy používame zvonka vo forme obkladov na bolestivé a zapálené kĺby a na končatiny postihnuté reumatizmom. Spracovávame i plody, jed sa rozloží po 20-minútovom povarení.
2. Hloh jednosemenný (Crataegus monogyna)
Ide o bežný ker lúk a okrajov lesov. Dá sa použiť aj do tvarovaných či voľných živých plotov.
Zber: Zbierame spoločne listy a kvety v čase kvitnutia a na jeseň dozreté plody. Sušia sa v tieni maximálne do 40 °C.
Použitie: Užíva sa iba krátkodobo a opatrne. Výrazne stimuluje krvný obeh a srdcový sval, upravuje krvný tlak. Zlepšuje priechodnosť ciev a tepien. Upokojuje srdcovú neurózu, pôsobí ako prevencia infarktu a ako podporné liečivo po jeho prekonaní. Významne zvyšuje cirkuláciu krvi vo vencovitých tepnách. Dobre účinkuje aj pri srdcových arytmiách a zhoršenej cirkulácii krvi v mozgu. Pozitívne pôsobí na upokojenie nervovej sústavy, pomáha pri nespavosti, zmierňuje nepríjemné stavy v klimaktériu. Je dôležitý pri doliečovaní infekcií.
3. Lipa malolistá (Tilia cordata)
Lipa, naša pôvodná drevina je nielen liečivá, ale aj veľmi medonosná. Považujeme ju za strom Slovanov a zrejme aj preto sa často vysádza ako pamätný strom.
Zber: Zbierame kvet s blanitým listeňom a sušíme pri teplote 35 °C.
Použitie: Lieči choroby horných ciest dýchacích a napomáha vykašliavaniu. Má imunostimulačný účinok. Podporuje potenie, čím pomáha znižovať teplotu. S liečebnou kúrou začneme hneď pri prvých príznakoch, a to pitím teplých nálevov, lipovým kúpeľom nôh, po ktorom si na ešte mokré nohy navlečieme vyhriate ponožky a v posteli sa vypotíme. Upokojuje a uspáva. Na kožu, pleť a zapálené a unavené oči sa používajú čajové utišujúce obklady. Pri migréne dobre účinkuje lipový kúpeľ.
4. Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)
Pomerne bežná rastlina našich lúk s menšími žltými súkvetiami. Či je to naozaj ona, si overíme tak, že sa na lístok pozrieme proti svetlu. Ak na ňom uvidíme bodky, ide o tento druh.
Zber: Zbierame kvitnúcu vňať dlhú 20 – 30 cm bez drevnatých častí. Sušíme ju v tieni pri 35 °C, voľne uloženú alebo zavesenú nadol v malých zväzkoch. Pozor dáme pri uskladnení, ľahko vlhne a plesnivie.
Použitie: Je najúčinnejším prírodným antidepresívom. Používame ho pri nepokoji a úzkostiach, poruchách spánku a pri duševnej skleslosti či prepracovanosti. Pomáha pri neuralgických bolestiach v oblasti tváre, pri zápaloch periférneho nervstva. Využíva sa aj pri rehabilitácii po mozgových príhodách. Má silné protizápalové účinky a podporuje metabolizmus. Vyvoláva však aj tzv. fotosenzibiláciu pokožky na UV žiarenie, preto sa v priebehu liečby vyhýbame pobytu na slnku.
5. Materina dúška (Thymus serpyllum)
Nízkorastúca rastlinka našich lúk sa vyznačuje intenzívnou vôňou.
Zber: Na začiatku kvitnutia striháme vňať bez drevnatých častí. Suší sa v tieni pri 35 °C.
Použitie: Vnútorne sa užíva pri katare priedušiek a kašli. Pomáha tiež pri nechutenstve, hnačkách a pri bolestiach hlavy a nespavosti. Zvonka sa používa pri masážach ako tinktúra alebo olej na posilnenie pri obrne, mŕtvici, svalovej slabosti, reumatizme, podvrtnutí či pri dekubite. Odvar do kúpeľa pomáha hojiť zapálené rany a kožné ekzémy. Nálev čistí i zvláčňuje pleť a môžeme ho užívať aj ako kloktadlo ústnej dutiny a hrdla. Neužíva sa v tehotenstve. Dá sa použiť aj ako korenina do jedál namiesto tymianu.
6. Ruža šípková (Rosa canina)
Tento pichľavý ker sa dokáže veľmi rýchlo šíriť a intenzívne rastie, preto v bežnej záhrade nie je príliš vítaný.
Zber: Zbierame plody, čiže šípky tohto aj mnohých ďalších druhov, ktoré sú typické vysokým obsahom vitamínu C a ďalších bioaktívnych látok. Vplyvom prítomných ochranných látok je vitamín C veľmi stály a mimoriadne účinný, a to až 5-krát viac ako syntetický vitamín. Plody zbierame po úplnom dozretí, kým ešte nie sú namrznuté, a sušíme pri teplote maximálne 40 °C.
Použitie: Šípky používame pri horúčkach, nachladnutí, chrípke, infekciách, únave. Sú potopudné a močopudné. Pomáhajú pri zápaloch urogenitálneho traktu, pri obličkovom piesku. Význam majú aj pri spevňovaní žilnej steny. Zlepšujú vstrebávanie železa a brzdia vývoj aterosklerózy.
Galéria k článku
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Prosim o radu, ako sa vola tato rastlina