6 liečivých rastlín priamo z našej záhrady. Tri z nich považujeme dokonca za burinu

Aj tie na pohľad najobyčajnejšie rastliny môžu mať liečivú moc. Stavíme sa, že aspoň jedna sa skrýva vo vašej záhrade. Ktoré druhy hľadať a prečo?

Koreň lopúcha
Foto: Shutterstock

1. Čierna ríbezľa (Ribes nigrum)

Čierne ríbezle má v záhrade azda každý. Ich plody sa považujú za veľmi zdravé, plné vitamínu C a antioxidantov.

Zber: Okrem plodov zbierame a sušíme zdravé listy.

Použitie: Plody majú močopudné účinky, pomáhajú pri zápaloch a vyplavovaní baktérií a piesku z močových ciest. Účinkujú i pri kašli, dokonca pri čiernom kašli. Obsahujú rutín, ktorý pozitívne pôsobí na krvné cievy a vlásočnice. Listy využívame aj pri reumatizme, dne i artróze, proti hnačkám, pri vysokom krvnom tlaku a na posilnenie organizmu.

Čierna ríbezľa
Čierna ríbezľa Foto: iStock

2. Brusnica obyčajná (Vaccinium vitis-idaea)

Brusnicu môžeme pestovať ako nízky podrast pod záhonom čučoriedok, je totiž tiež kyslomilná.

Zber: Okrem plodov dozrievajúcich koncom leta a na jeseň zbierame listy, a to hlavne na jar.

Použitie: Listy pôsobia dezinfekčne na močové ústrojenstvo, protizápalovo, zvierajúco a plody navyše aj ako diuretikum. Dôležitou aktívnou zložkou plodov sú tzv. proantokyanidíny, ktoré sa viažu na povrch baktérií, čím zabraňujú ich prichyteniu na epitelové bunky močových ciest. S liečbou treba začať čo najskôr. Jedinci citliví na uroinfekcie ich môžu užívať i preventívne. Brusnice majú aj silný antioxidačný účinok, redukujú riziko aterosklerózy a zvyšujú aj hladinu dobrého HDL cholesterolu. Ich účinné liečebné zložky sú citlivé na teplo, preto nepoužívame tepelnú úpravu, ale maceráciu za studena.

Brusnica obyčajná
Brusnica obyčajná Foto: Shutterstock

3. Malina (Rubus idaeus)

Nielen z lesných malín, ale aj zo záhradných môžeme zberať a sušiť listy.

Zber: Zhruba v júni zberáme a sušíme zdravé listy.

Použitie: Pridávame ich do čaju pri horúčke a vírusových ochoreniach, pretože podporujú vylučovanie potu a moču, čím pomáhajú vyplavovaniu toxínov z tela. Pôsobia aj proti bolestiam a kŕčom spôsobených menštruáciou. Aj pri zápaloch v dutine ústnej sa dá výluh používať na výplach i kloktanie.

Malinové listy
Malina Foto: Shutterstock

4. Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)

Niekto ju v trávniku toleruje a teší sa z jej kvietkov, iný ju z trávnika vyberá či inak ničí ako burinu. Tak či onak, ide o liečivú rastlinu. Kedysi sa dokonca považovala za všeliek. Listy a kvety sa tiež konzumujú za čerstva v šalátoch, polievkach, v nátierkach i mixovaných nápojoch.

Zber: Účinnou drogou sú kvety. Sušia sa pri teplote do 35 °C.

Použitie: Pomáha pri problémoch horných dýchacích ciest, pri rekonvalescencii po zápale pľúc. Tíši dávivý kašeľ, pri astme uvoľňuje kŕče. Pomáha pri zápale močových ciest a obličiek, zmierňuje reumatické bolesti a bolesti chrbtice. Stimuluje látkovú premenu, pomáha pri chorobách žlčníka, pankreasu, štítnej žľazy, čistí krv, znižuje teplotu.

Sedmokráska obyčajná
Sedmokráska obyčajná Foto: Shutterstock

5. Lopúch väčší (Arctium lappa)

Táto dvojročná rastlina s veľkými listami sa sem-tam nájde aj v záhradách. S jej mierne pichľavými kvetmi sa kedysi deti hrávali a používali ich ako „výložky“ na ramená. Mladý koreň sa na jar môže pridávať aj do polievok podobne ako petržlen.

Zber: Zbiera sa koreň.

Použitie: Je močopudný, podporuje potenie, činnosť obličiek, pomáha pri močových a obličkových kameňoch, pri poruchách látkovej výmeny. Zmierňuje reumatické bolesti, znižuje hladinu cukru, brzdí rast a množenie nádorových tkanív. Lieči pomliaždeniny, zle sa hojace rany, bolestivé kĺby. Používa sa aj ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine. Pri vypadávaní vlasov sa jeho silný odvar alebo tinktúra vtiera do suchých umytých vlasov.

Lopúch väčší
Lopúch väčší Foto: iStock

6. Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

V trávnikoch sa rýchlo šíri pomocou semien a ťažšie sa likviduje, pretože je nutné odstrániť čo najväčšiu časť koreňa. Vo väčších prírodných trávnikoch má svoje miesto, jej intenzívne žlté kvety dokážu potešiť. Mladé listy sa používajú do šalátov, ale pozor, majú horkastú chuť. Z kvetov vyrábame púpavový med.

Zber: Korene zbierame skoro na jar alebo koncom leta až na jeseň. Očistené sušíme pri teplote 50 °C.

Použitie: Obsahujú horčiny, triesloviny, fytoncídy, vitamíny, minerály a inulín, ktorý pomáha pri metabolizme cukru šetriť inzulín diabetikom. Povzbudzujú produkciu tráviacich štiav a pomáhajú pri zápale žalúdočnej sliznice. Zlepšujú funkciu žlčníka, pečene a slinivky. Znižujú cholesterol a tlmia zápaly močových ciest. Sušený koreň sa používa aj ako pomocný liek pri leukémii.

Púpava lekárska
Púpava lekárska Foto: iStock

Galéria k článku

Text: Ing. Jaroslav Pížl, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku