Cesnak je pre nás symbolom zdravia a jeho výluhy sa v prírodných záhradách používajú proti škodcom. Paradoxne je on sám náchylný na niekoľko chorôb a ani škodce sa mu nevyhýbajú.
Sklerócium
Túto hnilobu spôsobuje huba Sclerotium cepivorum. Je to najnebezpečnejšia choroba cibuľových zelenín. Neexistuje proti nej účinná chemická ochrana. Rastliny žltnú a zakrpatievajú, korene odumierajú. Objavuje sa biele mycélium s čiernymi „bodkami“ – skleróciami. Tie dokážu v pôde prežiť aj 20 rokov. Napadnuté rastliny čo najskôr likvidujeme a cesnak na tomto mieste dlhodobo nepestujeme.
Fuzárium
Mikroskopická huba Fusarium oxysporum sp. cepae sa vyskytuje bežne v pôde, ale škody pácha najmä v teplých a vlhkých rokoch. Na koreňoch cesnaku sa objavuje fialkasté sfarbenie, pri silnom napadnutí korene odumierajú. Hniloba prechádza aj medzi strúčiky, kde sa prejaví bielym až ružovkastým vatovitým mycéliom. Prevenciou je výsadba v čase, keď teplota pôdy trvalo klesne pod 9 °C.
Hrdza
Typickými príznakmi hubového ochorenia hrdze (Puccinia allii) sú žlté až hrdzavé, neskôr tmavohnedé malé kôpky na listoch. Jej výskyt je daný konkrétnym rokom, v ktorom je teplé a vlhké počasie. Pri silnom napadnutí môžu rastliny uhynúť. Preventívnymi opatreniami je striedanie plodín a likvidácia pozberových zvyškov. Z chemických prípravkov je proti hrdzi účinná napríklad Ortiva.
Vŕtalka pórová
Mucha vŕtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je významný škodca póru, na cesnaku obvykle nepôsobí významné škody. Jej larvy vyžierajú v listoch a sukniciach chodbičky. Kukly majú hnedé až oranžové sfarbenie. Nechemickou ochranou je prikrytie porastu bielou netkanou textíliou skoro na jar, skôr ako mucha stihne do rastlín naklásť vajíčka.
Háďatko zhubné
Háďatko zhubné (Ditylenchus dipsaci) je najnebezpečnejším škodcom cesnaku. Typické je praskanie podpučí, odumieranie koreňov, zakrpatenosť a žltnutie rastlín. Keď má škodca dobré podmienky, dokáže počas krátkeho obdobia zlikvidovať celý porast. V pôde prežíva aj 5 rokov, no keďže má mnoho hostiteľov, zvyčajne je už na pozemku nastálo. Napadnuté rastliny čo najskôr bezpečne zlikvidujeme.
Vlnovník cesnakový
Ide o okom neviditeľného roztoča (Aceria tulipae), ktorý sa ľahko šíri vzduchom. Najväčšie škody robí na uskladnenom cesnaku, kde spôsobuje tzv. vyšeptávanie strúčikov. Strúčiky sú po ošúpaní matné, postupne sa scvrkávajú a hnednú. Na rastlinách spôsobuje deformáciu listov. Účinné je morenie sadbového cesnaku Sulkou K, najlepšie už v priebehu septembra.
Galéria k článku
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
tohtoročný "úlovok" Už niekoľko rokov si všímam na stromoch ,ze usychajú konce…