6 najkrajších krov, ktorých plody žiaria aj pri mínusových teplotách

Ostávajú na konároch aj vtedy, keď teplomer ukazuje mínusové teploty. Drobné plody pestrých farieb dajú jeseni čarovný nádych. 

6 najkrajších krov, ktorých bobule žiaria aj pri mínusových teplotách

Zdobia záhradu tak, ako to v tomto období už nedokážu asi žiadne kvety. Zároveň sú veľkou pochúťkou pre vtáky. Vyberte si zo šiestich najkrajších krov, ktorých plody práve žiaria.

Vitálna hlohyňa

Hlohyňa

Potrebujete si ohradiť pozemok a chrániť tak súkromie pred zvedavými susedmi? Živý plot z hlohyne je na to ideálny. Stálozelený mrazuvzdorný ker vytvorí optickú bariéru a nevítaným hosťom zabráni vstúpiť do vašej záhrady. Dorastá do výšky troch metrov, dobre znáša rez a tvarovanie, najlepšie na jar. Pri výsadbe živého plota necháme vzdialenosť medzi rastlinami 80 cm. U nás sa najčastejšie pestuje hlohyňa šarlátová. Oranžové bobule sú obľúbenou potravou vtáctva.

Vedeli ste, že…

… plody – oranžové bobule – nie sú jedovaté a vytvárajú sa na dvojročnom výhonku?

Jedovatý tis


Tis

Je pomaly rastúci vždyzelený ihličnan vhodný na vytvorenie živého plota. Niektoré odrody kompaktných tvarov vyniknú i ako solitéry. Tis dobre znáša úplné zatienenie, preto ho môžeme pestovať v tieni. Mladé výhony majú na jar svetlozelenú farbu, po čase sa sfarbia do sýtozelena. Ak sa v záhrade pohybuje malé dieťa, nevysádzame ho, pretože ihlice a semená sú jedovaté!

Vedeli ste, že…

… tis je dvojdomá rastlina, samčie šišky sú krátke a vajcovité? Samičie kvety sú púčikové a vytvárajú sa na dolných častiach vlaňajších konárikov.

Biely imelovník

Imelovník

Pôvab tohto mrazuvzdorného kra môžeme pozorovať počas celého roka. Vysadiť si ho môžeme prakticky všade, pretože je nenáročný na stanovište a pôdu. Vytvárajú sa z neho nižšie živé ploty, ale nájde si svoje miesto aj ako solitér. Nenápadnými kvetmi láka včely. Na jeseň, ale i počas zimy svoj šarm potvrdí bielymi bobuľami, ktoré sú pre ľudí jedovaté. Pre vtáky sú však počas tuhej zimy vyhľadávanou pochúťkou.

Vedeli ste, že…

… imelovník biely a imelovník okrúhly pochádzajú zo Severnej Ameriky? Zaujímavý je imelovník ´Hancock´ (Symphoricarpos chenaultii ´Hancock´), na ktorom sa už koncom augusta objavujú tmavočervené bobule.

Krásnoplod americký

Krásnoplod americký

Už sám názov napovedá, že krásnoplod americký (Callicarpa americana) bude ker, ktorý v záhrade vyniká nevšedným vzhľadom. Typické sú pre neho lesklé fialové plody, ktoré má usporiadané v súplodiach na jednoročných, ale aj dvojročných výhonkoch. Objavujú sa na jeseň a vydržia dlho do zimy. Starostlivosť o ker nie je zložitá. Na jar potrebuje presvetľovací rez a počas vegetačného obdobia vyžaduje pravidelnú zálievku a hnojenie.

Vedeli ste, že…

…. krásnoplod je ideálny na pestovanie v malých záhradách?

Zdravá jarabina

Jarabina

V lesníctve je priekopníckou, pionierskou drevinou, ktorá okamžite zarastie rúbaniská. V záhradách sa najčastejšie pestuje jarabina vtáčia moravská. Plody sú stredne veľké, oranžové až červené malvičky, vhodné na priamu konzumáciu alebo prípravu kompótov, likérov či džemov. Ako strom dorastá do výšky 20 metrov, má štíhly valcovitý kmeň a okrúhlu až valcovitú voľnú korunu, plodmi sa živia aj vtáky.

Vedeli ste, že…

… jarabina je jeden z najbohatších domácich zdrojov vitamínu C, preto sa jej niekedy hovorí „pomaranče severu“, no za surova sú pre obsah kyanovodíka nejedlé?

Voňavý dulovec

Dulovec

Jeden meter vysoký a široký ker. Má husté konáre s lesklými tmavozelenými lístkami. Z veľkých červených kvetov sa po opelení vytvorí voňavý žltý plod, ktorý je podobný jablku. Dulovec obľubuje slnečné miesta. V obchodných centrách si môžeme kúpiť aj odrody nižšieho zrastu, ako napríklad ´Orange Trail´ s jemne akoby oranžovozlatými kvetmi. Výborne sa hodí do skaliek alebo ako nižší živý plot.

Vedeli ste, že…

… v staroveku bola dula symbolom lásky a plodnosti? Plody sa odovzdávali snúbencom na svadbách.

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku