6 rastlín, ktoré zaujmú práve v decembri

V decembri život v záhrade pomaly utícha, nastáva niekoľkotýždňové obdobie vegetačného pokoja. Krásy svojej záhrady, teraz však v zimnom šate, si môžeme vychutnať pri krátkej zimnej prechádzke alebo v teple domova – spoza okien.

6 rastlín, ktoré zaujmú práve v decembri

Viditeľnejšie sa po opadaní listov a záhonov bez kvitnúcich kvetov sa stávajú ihličnany a vždyzelené listnáče. Niektorí z nás sa môžu potešiť pohľadom na krehko pôsobiace kvety hamamela, kaliny alebo čemerice čiernej. Záhrada môže byť aj v tomto období veľmi príťažlivá, hoci tak inak.

Hviezda mesiaca

Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium ̒Argentea Marginata’)

Cezmína ostrolistá

Tento atraktívny vždyzelený listnáč vystavuje na obdiv listy s bielymi výrazne zúbkovanými okrajmi. V zime púta nielen nimi, ale aj červenými plodmi. Cezmína je stredne vysoký ker, ktorý môžeme pestovať aj ako menší stromček s kmienkom a korunkou. Výborne znáša rez. Prosperuje na slnečných alebo polotienistých, ale chránených miestach s ľahšou, mierne vlhkou a kyslejšou pôdou. Keďže listy pichajú, nie je vhodná do záhrad s menšími deťmi alebo do tesnej blízkosti chodníkov a terás.
Výška × šírka: 3 × 2 m

V tónoch fialovej

Fialová farba je vo výsadbách rastlín neprehliadnuteľná. Vnáša do nich eleganciu a zároveň závan tajomna. Aj v ponuke rastlín, ktoré sú vhodné na výsadbu do nádob, nájdeme viaceré s fialovými kvetmi, listami alebo plodmi. Využime ich a vytvorme si originálne kombinácie, ktoré skrášlia exteriér celoročne.

Krásnoplod Bodinierov (Callicarpa bodinieri ‘Profusion’)

Krásnoplod

Táto drevina upúta prekrásnymi fialovými plodmi, ktoré sú viditeľnejšie po opadaní listov. Hoci najlepšie sa jej bude dariť vo voľnej pôde, dočasne ju môžeme pestovať aj vo väčšom črepníku.
v. × š.: 3 × 2,5 m

Heuchera hybridná (Heuchera ‘Licorice’)

Heuchera

Existuje veľa druhov a odrôd heucher, táto je typická najtmavšími listami. Tie počas leta pútavo kontrastujú aj s bielymi kvetmi tejto trvalky.
v. × š.: 25 × 40 cm

Perovec veľkoklasý (Pennisetum setaceum ‘Sky Rocket’)

Perovec

Pekná neskoro kvitnúca okrasná tráva. Okrem súkvetí zaujme aj výraznejšími panašovanými listami, ktoré jemne prevísajú nad okraj nádoby.
v. × š.: 90 × 45 cm (vo voľnej pôde).

Odvážny návštevník

Nie vždy nám v záhrade narastie to, čo chceme. Niektoré takéto nežiaduce rastliny nás však môžu príjemne prekvapiť a potešiť. Dokonca nám podľa tradície môžu priniesť šťastie. Patrí k nim aj známe dvojdomé imelo, často sa vyskytujúce napríklad na topoľoch. Je to takzvaný poloparazit, čiže vodu a minerálne látky získava z hostiteľa, no vďaka zelenému farbivu (chlorofylu) si organické látky na svoj rast vyrába vo vlastnej réžii. V malom množstve drevine neublíži.

Imelo biele (Viscum album)

Imelo biele

Jeho typicky zelené konáriky sústredené do trsu nájdeme občas aj na starej jabloni alebo inom ovocnom strome vo vidieckej záhrade. Ak ho nie je veľa, môžeme ho ponechať, inak bude lepšie ho odstrániť.
v. × š.: 100 × 100 cm

Prekvapivé momenty

V záhrade pestujeme veľa rastlín, ktoré sú na prvý pohľad trochu nenápadné. V istých obdobiach roka dokážu príjemne prekvapiť, napríklad sfarbením, kvetmi prípadne plodmi. Mnohé druhy okrasných rastlín získavajú zaujímavú farebnosť práve počas zimy, a to vďaka pôsobeniu nízkej teploty.

Mahónia Wagnerova (Mahonia x wagneri ̒Sunset’)

Mahónia

Patrí k stáliciam najmä starších záhrad. Ak jej vyhradíme väčší priestor, vytvorí krásny a na údržbu nenáročný porast, ktorý ponúkne množstvo zelene aj v najchladnejších obdobiach roka. Listy navyše teraz získavajú krásny bronzový nádych. Ozdobou tohto kra sú aj modré, akoby oinovatelé, plody. Ale pozor, patrí k inváznym drevinám, pretože sa rýchlo rozsemeňuje. Jej výskyt v záhradách zatiaľ zákon nereguluje.
v. × š.: 150 × 150 cm

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: iStock.com, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku