6 rastlín, ktorým to najviac pristane vo februári a v marci

V druhej polovici zimy sa záhrady začínajú prebúdzať. Rozkvitajú ďalšie kry, k tým najkrajším patrí aj lykovec alebo menej známy zimovec.

Pečeňovník trojlaločný

Svoje snehobiele kvety vystavuje na obdiv čemerica čierna, postupne rozkvitajú aj čemerice s purpurovými kvetmi. Kde-tu sa objavujú už aj kvety snežienok a prvých krókusov.

To, že sa blíži jar, prezrádzajú aj sýtožlté kvety tavolínov, ktoré v ideálnych podmienkach tvoria súvislé rozkvitnuté koberce. Niektoré záhrady zasa v tomto období zdobia kvety drobnej veternice vznešenej.

Hviezda mesiaca

Pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis)

Túto rastlinu nájdeme bežne rásť aj v našich listnatých lesoch. Z voľnej prírody sa však postupne dostáva aj do záhrad, a to prostredníctvom vyšľachtených kultivarov. Tie sa vyznačujú väčšími a sýtejšie sfarbenými fialovými, modrými alebo bielymi kvetmi. V záhradách sa dokonca objavujú aj plnokveté formy.

Pečeňovník rozkvitá skoro na jar a vo vhodných podmienkach vytvára celé porasty. Darí sa mu v polotieni, v humóznej a mierne vlhkej pôde s vyšším obsahom listovky. Uplatní sa v prírodnom type záhrad, pod stromami a krami, svedčí mu to v spoločnosti snežienok. Ľahko sa rozmnožuje semenami, plnokveté formy je lepšie rozmnožiť delením trsov po odkvitnutí.
Výška × šírka: 10 × 10 cm

Pečeňovník trojlaločný

Pestrofarebná jar

Už počas prvých jarných dní sa môžeme potešiť pohľadom na kvitnúce rastliny v záhonoch alebo v nádobách. Zmiešanými výsadbami v kvetináčoch, ktoré pozostávajú z typicky jarných trvaliek, kvitnúcich cibuľovín a hľuznatých rastlín, si môžeme spestriť dvory, predzáhradky, terasy a vstupné priestory do domov.

Prvosienka bezbyľová (Primula vulgaris)

Vytrvalo kvitnúca jarná trvalka, ktorá by nemala chýbať v žiadnej jarnej výsadbe. Kvety má jednoduché alebo plné, najčastejšie biele, žlté, fialové alebo ružové. Potrebuje dostatok svetla a vlhký substrát. Priebežne treba odstraňovať odkvitnuté kvety.
v. × š.: 10 × 15 cm

Jarná žardiniéra

Narcis (Narcissus ‘Tete a Tete’)

Ide o jeden z najobľúbenejších skoro kvitnúcich narcisov s drobnejšími kvetmi, ktorý sa výborne hodí na pestovanie v nádobách. Do jednej nádoby najlepšie vysadíme viac kusov.
v. × š.: 20 × 10 cm

Tulipán (Tulipa ‘Orange Emperor’)

Oranžové kvety tohto tulipánu zažiaria v každej výsadbe. Vyznačujú sa príjemnou vôňou a väčšou trvácnosťou kvetov v porovnaní s inými tulipánmi.
v. × š.: 40 × 10 cm

Jarní krásavci

Okrem trvaliek a cibuľovín sa od skorej jari objavujú kvety aj na viacerých kríkoch. Neraz sú nimi obalené celé, ešte bezlisté konáriky. Prebúdzajúca sa záhrada získava aj vďaka nim prívetivú atmosféru. Paleta krov, ktoré kvitnú už od konca zimy a počas jari, je veľmi pestrá. Navyše, väčšinou ide o nenáročné dreviny.

Dulovec nádherný (Chaenomeles speciosa)

Rozložito rastúci druh, ktorý kvitne bohato a každoročne koncom zimy a začiatkom jari. Rýchlo sa rozrastá. Darí sa mu na slnečnom mieste, v pôde, ktorá je chudobnejšia na živiny. Má niekoľko pekne kvitnúcich kultivarov.
v. × š.: 150 × 100 cm

Dulovec

Rozkvitnuté koberce

Skoro na jar môžeme obdivovať kvety vzrastovo nižších rastlín, ktoré tvoria súvislý pokryv pôdy. Táto zeleň sa dá dobre využiť na vyriešenie problematických záhradných zákutí, na svahy alebo pod stromy a kry. Mnohé z nich pritom okrem kvetov krášlia aj vždyzelené listy.

Zimozeleň

Zimozeleň menšia (Vinca minor ‘Aureovariegata’)

Vďačná pôdopokryvná rastlina. Kvitne skoro na jar, po odkvitnutí vystavuje na obdiv vždyzelené panašované listy. Vyhovuje jej polotieň a mierne vlhká pôda.
v. × š.: 20 × 20 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku