6 rastlín, ktorým to vo vode pristane

Základom každého záhradného jazierka sú rastliny, ktoré skrášlia jeho vodnú plochu i breh. Lekno ako vodná ruža dodá hladine šarm i vôňu a okrasa vodnému brehu pôvab. 

6 rastlín, ktorým to vo vode pristane

Močiarna okrasa

Okrasa okolíkatá (Butomus umbellatus) rastie v plytkej močiarnej zóne. Okraju vodnej plochy dodáva jemný charakter v podobe ružových dekoratívnych kvetov na dlhých stopkách. Kvety sa objavujú od júla až do septembra. Rastlina sa vysádza do hĺbky 30 cm a dorastá do výšky približne 80 cm.

Okrasa okolíkatá

Vedeli ste, že…

… na Slovensku je evidovaná ako ohrozený druh v kategórii zraniteľný?

Vytrvalá leknica

Základ filtračnej zóny jazierok v záhradách tvoria rastliny, ktoré znižujú výskyt rias a filtrujú vodu. Medzi ne patrí aj leknica (Nuphar). V prírode rastie v stojatých alebo pomaly tečúcich vodách. Prirodzene čistí vodu. Obľubuje najmä slnečné stanovištia. Podzemok má v hĺbke 50 až 200 cm v bahnitom dne, z ktorého vyrastajú dlhé stopky listov a stonka. Sýtozelené listy a žlté kvety plávajú na hladine.


Leknica

Vedeli ste, že…

… listy leknice rastú nielen pod hladinou, ale aj na vodnej hladine?

Vodný hyacint

Vodný hyacint môžeme pestovať vonku v jazierku od jari do neskorej jesene, pokiaľ teploty neklesnú pod 5 °C. Rastlina počas zimy neprežije. Rastlinu treba na zimu premiestniť na teplé stanovište. V lete, keď sa teploty pohybujú okolo 23 až 30 °C, sa i v našich podmienkach vodný hyacint množí rýchlo ako v prirodzenom prostredí a bohato kvitne. V záhradných jazierkach nehrozí, že by sa rastlina veľmi rozrástla, pretože kontrola jej rastu je jednoduchšia. Prezimuje v plochej nádobe, do ktorej na dno dáme asi 3 až 6 cm hlinito-piesočnatého substrátu a dolejeme asi 10 až 15 cm vody. Rastliny počas zimy pravidelne kontrolujeme, odstraňujeme odumreté listy a výhony. Pravidelne doplňujeme vodu.

Vodný hyacint

Vedeli ste, že…

… v tropických oblastiach sa dokonca pestuje ako kŕmna rastlina? Na mnohých miestach je až obávanou burinou, ktorá dokáže v krátkom čase zarásť veľké vodné plochy a znemožniť tak na nich lodnú dopravu a rybolov.

Plávajúca pistia

Poznáme ju aj pod názvom plávajúci šalát alebo ako pistiu rezavkovú (Pistia stratiotes). Obľúbená vodná plávajúca rastlina je rozšírená hlavne v trópoch a subtrópoch. U nás sa pestuje nielen v záhradných jazierkach, ale aj v akváriách, kde dorastá do malých veľkostí. V záhradných jazierkach sa jej veľkosť pohybuje okolo 25 cm. Veľkosť priamo súvisí aj s množstvom živín vo vode. Pri vhodných rastových podmienkach sa rýchlo rozmnožuje výbežkami a za krátky čas pokryje veľké plochy hustou pokrývkou plávajúcich rastlín. Dáva prednosť mierne kyslým 6,5 až 7,20 pH a mierne tvrdým vodám.

Pistia

Vedeli ste, že…

… rastlina pestovaná v jazierkach nie je prispôsobená našim klimatickým podmienkam a počas zimy môže zmrznúť?

Vodná ruža – lekno

Lekno alebo ľudovo nazývaná vodná ruža je rod vodných rastlín z čeľade leknovité. Zahrňuje približne 50 botanických druhov a množstvo kultivarov. Najznámejšie je lekno biele (Nymphaea alba). Je to zákonom chránená rastlina, ktorá sa vyskytuje v prírode zriedkavo. Má nápadné a veľké plávajúce listy, ale hlavne výrazné biele kvety. Kvety vychádzajú ráno okolo 7.00 hod. na hladinu a za slnečného počasia sa otvárajú. Ráno sú obrátené smerom na východ a počas dňa sledujú polohu slnka, preto sú večer obrátené na západ. Táto schopnosť rastlín otáčať svoje kvety smerom k slnku sa nazýva heliotropizmus. Kvety sa začínajú zatvárať po 16.00 hod. a po 18.00 hod. sa sťahujú pod vodu.

Na okrasu záhradných jazierok je ponúkaný široký sortiment mrazuvzdorných odrôd lekien. Stačí si vybrať podľa farby, do akej hĺbky ich budeme umiestňovať, či akú veľkú plochu hladiny budú po čase zaberať. Jednotlivé odrody lekna vyžadujú rôzne svetelné podmienky. Prevažne však preferujú slnečné stanovište a pokojnú vodnú hladinu. Vysádzame ich do košov, ktoré od mája do konca leta umiestňujeme do potrebnej hĺbky vody alebo priamo na dno jazierka.

Lekno

Vedeli ste, že…

… plodom lekna je nafúknutá tobolka, ktorá sa podobá na makovicu? Semená majú vzduchový obal, ktorý im pomáha udržať sa na vodnej hladine a rozširovať sa na veľkú vzdialenosť.

Mystický lotos

Ideálnym miestom na pestovanie lotosov sú jazierka zimných záhrad alebo skleníkov, kde je možné vytvoriť vhodné podmienky na ich rast a kvitnutie – pri teplote 25 °C. Listy sa týčia nad hladinou vody na dlhých stopkách a môžu mať priemer až 50 cm. Kvety mávajú priemer až 20 cm a tiež vyrastajú nad hladinu. Umiestňovať ich v záhradných jazierkach je možné len počas leta. Pestovanie lotosov si vyžaduje pestovateľské skúsenosti. Botanicky sú známe dva druhy. Lotos indický (Nelumbo nucifera) má kvety sfarbené do biela alebo ružova. Pochádza z indického subkontinentu, kde je často pestovaný budhistami ako mystická rastlina. Žlté kvety lotosu žltého (Nelumbo lutea) sa vyskytujú vo východnej časti USA a v Karibiku. K najznámejším dostupným hybridom na trhu patrí napríklad ‚The Queen‘, ‚Pekinensis Rubra‘, ‚Night and Day‘, ‚Green Maiden‘, ‚Vogle‘ či ‚Da Jin‘ a iné.

Lotos

Vedeli ste, že…

… v Číne a Japonsku je považovaná za symbol spirituality a čistoty rastlina, z ktorej kvetu sa zrodil sám Budha?

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku