Ako podoprieť svah a vytvoriť tak rovinu? Poruke je hneď niekoľko vizuálne atraktívnych riešení. Rozhodnúť sa môžete podľa dostupného materiálu, ceny a vášho vkusu. Počítať však treba aj s druhom pôdy.
Kým ľahké piesčité pôdy sú samy prirodzenou drenážou, pôdy s vyšším podielom ílu vodu nasiaknu. V tej chvíli sa výrazne zvýši jej hmotnosť a tým i tlak, ktorý je vyvíjaný na oporný múrik. Preto sa žiadne riešenie nedá aplikovať všeobecne a na akýkoľvek pozemok. Navyše, aj sklon svahu je iný, rovnako aj to, čo sa nad múrikom deje. Iná stabilita je potrebná, ak je tam trávnik a pár ovocných stromov, iná, ak tam plánujete státie pre autá.
V každom prípade, pri oporných múrikoch vyšších zhruba nad cca 60 cm je kvôli bezpečnosti svahu nutné riešiť pevné betónové základy a drenáž. Stabilizovanie vyšších svahov patrí do rúk odborníkom a vhodný je i statický výpočet. Veľkou pomôckou sú technické listy a návody od výrobcov, v ktorých je množstvo užitočných informácií a konkrétnych odporučení.
1. Betónové tvárnice so vzhľadom kameňa
Betónové tvárnice vhodné pre oporné múriky sa zvyčajne dajú farebne dobre skombinovať s dlažbou chodníkov a terás, čo je ich veľká prednosť. V ponuke je ich pomerne veľké množstvo s rôznymi tvarmi, veľkosťou a hmotnosťou. Vždy si v technických listoch zistite odporúčania výrobcu, akým spôsobom a do akej výšky sa majú používať. Napríklad tvarovky takého typu, ako je na obrázku, sa do výšky 60 cm nemusia lepiť, ako základ postačí zhutnené makadamové lôžko a na ochranu pred pôdou nopová fólia.
Nad 60 cm už je nutný betónový základ a tvárnice sa k sebe lepia stavebným lepidlom. Maximálna výška múrika je 1 m. Výhodou vrchnej krycej platne v prípade lepeného múrika je, že príležitostne poslúži aj ako sedenie.
2. Múrik z kameňa
Tradičným spôsobom podopretia svahu je ukladanie kameňa na sucho, čiže bez použitia malty, na základy zo zhutneného drveného štrku. Buduje sa do výšky cca 50 – 60 cm. Za „chrbát“ múrika sa používa zmes zeminy, štrku a piesku, ktorá poslúži ako drenáž. Začína sa s najväčšími kusmi a prvý rad má byť zapustený do terénu cca 10 cm. Aby sa zvýšila jeho stabilita, spodná základňa je širšia a jeho stena sa nestavia kolmo, ale mierne šikmo proti svahu.
Väčšie medzery medzi skalami je možné vyplniť pôdou a suchomilnými trvalkami, k tým najodolnejším patria skalné ruže a rozchodníky, v menej extrémnych podmienkach aj iné skalničky. Aby suchý múrik pôsobil prirodzene, využite lokálny kameň priamo z pozemku alebo z blízkeho kameňolomu. Múriky nad 60 cm je nutné murovať s použitím malty na betónový základ.
3. Palisády
Svojou vizážou sú vhodné najmä do mestských záhrad. Dnes už sú dostupné v niekoľkých farbách, výškach a povrchových štruktúrach napodobujúcich napríklad opracovaný kameň.
Rôzne výšky umožňujú lícovanie sklonu svahu. Ideálne tiež je, ak si ich farebne skombinujete s chodníkmi či schodmi. Kým kedysi sa používali skôr na nižšie prevýšenia, dnes sú v ponuke i palisády vyššie ako meter. Jednou štvrtinou výšky sa osadzujú kolmo do betónového základu. Presnejší návod a hĺbku základu zistíte z technických listov jednotlivých produktov.
4. Gabiony, kameň v pletive
Oproti iným spôsobom riešenia vyžadujú viac miesta, bežná hrúbka používaná na spevnenie svahu je 1/2 m. Keďže je konštrukcia priepustná, nevyžadujú drenážny zásyp, no od terénu ich treba oddeliť netkanou textíliou. Ukladajú sa na spevnené makadamové lôžko, pričom sa spodný rad zapustí mierne do terénu. Drôtené koše vyrobené zo zváraných alebo pletených sietí z pozinkovaného drôtu či drôtu obaleného plastom sú dostupné v rôznej kvalite, za veľmi kvalitné sa považujú žiarovo pozinkované oceľové drôty s priemerom 4 mm.
Dodávajú sa v zloženom stave a skladajú priamo na mieste. Kamene musia mať väčšie rozmery ako oká. Ukladajú sa buď ručne, alebo sa strojovo sypú, prípadne sa spôsob kombinuje, predný rad sa uloží ručne a zadná časť sa dosype. Pri vysokých múroch odborník môže odporučiť dvojnásobnú šírku spodnej časti múru, oceľové výstuže či sklon obrátiť proti svahu.
Popiska k fotke: Hmotnosť plného koša s rozmermi 1 × 0,5 × 0,5 m môže byť až 400 kg.
5. Stratené debnenie
Plotové tvárnice sa využívajú aj na oporu svahov. Sú vhodné aj na vyššie svahy, pretože sa dajú podľa zadania statika vystužiť oceľovými prútmi. Ľahko sa na seba skladajú a ich vnútro sa s výstužou či bez vylieva betónom.
Rozmery betónového základu sa odvíjajú od rozmerov oporného múru a nutnosťou je drenážny systém. Skvelé je, že na ne možno lepiť obklad – či už kamenný, imitáciu kameňa, alebo tehlový, takže ich viete prispôsobiť iným použitým prvkom v záhrade alebo na dome. Pred samotným obkladaním je treba povrch zbaviť prachu a impregnovať. Lepeniu obkladu sa vyhnete, ak zvolíte debniace tvárnice s pohľadovým štiepaným povrchom.
6. Svahové tvárnice s rastlinami
Pre každý typ tvárnic je stanovená maximálna výška, ktorú spolu s odporúčaniami, ako postupovať pri realizácii, zistíte v návodoch od výrobcu.
Podľa toho, aký sklon ukladania smerom do svahu zvolíte, ostane miesto pre substrát a rastliny. Pri ich ukladaní zvyčajne nie je nutná drenážna vrstva ani netkaná textília. To, či je potrebné riešiť i základy, sa bude odvíjať od výšky múrika. Rastliny do múrika môžete vysadiť tak, že betón zakryjú iba čiastočne alebo úplne.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, prosím o radu, čo vysadiť na slnečný svah /šikmý násyp pod betónovým…