6 tipov, ako sa správne postarať o vianočný stromček. Týchto sa radšej držte!

Keď už máte vybraný vianočný stromček, netreba zabudnúť na správnu starostlivosť. Nasledujúce tipy vám pomôžu udržať krásny vzhľad stromčeka čo najdlhšie.

Ako sa starať o vianočný stromček
Po kúpe stromčeka netreba zabúdať na jeho starostlivosť. Foto: iStock

1. Skladovanie stromčeka po kúpe

V prípade, že si donesiete stromček domov, skôr ako ho plánujete umiestniť v miestnosti, je potrebné uchovať ho na chladnom, bezveternom a ideálne tmavom mieste.

2. Odrezanie kmeňa

Ručnou alebo motorovou pílou odrežte z kmeňa rovný kus dlhý cca 1 až 2 cm (ak vám ho neodrezali pri nákupe) a stromček umiestnite do nádoby s vodou. To zabezpečí otvorenie kmeňa a stromček je opäť schopný nasávať vlahu. Nikdy nezarezávajte koniec stromčeka došikma alebo do tvaru „V“ ani neodstraňujte kôru z kmeňa, môže to zapríčiniť zastavenie schopnosti absorbovať vodu a stromček rýchlejšie vyschne. Preto je ideálne, ak veľkosť kmeňa vojde do stojana bez jeho povrchovej úpravy.

3. Osadenie do stojana

V deň, keď stromček presúvate do interiéru, odrežte ďalší kus z kmeňa stromčeka (cca 1 až 2 cm) a osaďte stromček do stojana, ktorý je schopný poskytnúť dostatočnú zásobu vody (cca 2 až 4 litre).

4. Zabezpečenie dostatočného prísunu vody

Stromčeky sú „smädné“ a dokážu vypiť až 4 litre vody denne, takže netreba zabúdať na jeho pravidelnú zálievku. V prípade, že hladina klesne pod kmeň, stromček uzavrie póry ako rezané kvety. Na zabezpečenie opätovného zavlažovania je potrebné urobiť nový rez, čo však v prípade už ozdobeného stromčeka nie je možné. Preto je potrebné neustále sledovať hladinu vody v stojane.

5. Umiestnenie stromčeka v interiéri

Upozornenie – stromček nikdy neumiestňujte k zdroju tepla a už vôbec nie ku krbu, k peci alebo televízoru. Taktiež nezabúdajte vypínať svetielka na stromčeku v prípade odchodu z domu alebo v noci, aby ste predišli požiaru.

6. Výber bezpečného osvetlenia

Nikdy neozdobujte stromček poškodenými elektrickými žiarovkami alebo klasickými sviečkami s otvoreným plameňom. Odporúčame používať LED osvetlenie, ktoré má nízku prevádzkovú teplotu.

Text: Daniel Košťál, redakcia
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku