6 tipov, ako uskladniť jablká tak, aby vydržali čo najdlhšie

Aby sme si počas zimy mohli spievať „červené jabĺčko v oblôčku mám“, je potrebné ho správne uskladniť. Jablká totiž pri správnom skladovaní vydržia v závislosti od odrôd 4 – 7 mesiacov. Čo teda urobiť, aby naozaj vydržali čo najdlhšie?

Zber jabĺk

1. Vyberme správne odrody

Darmo by sme vytvorili jablkám tie najlepšie podmienky na prezimovanie, pokiaľ by sme nezazimovali tie správne odrody. Na skladovanie sú najlepšie odrody, ktoré dozrievajú v októbri. Medzi také napríklad patria Fuji, Goldstar, Granny Smith, Luna, Pinova, Shalimar, Sirius a Zvonkové. Je možné skladovať aj skôr dozrievajúce odrody, ale tie nevydržia čerstvé tak dlho ako neskoršie odrody.

2. Oberajme správne

Pri zbere zaobchádzajme s jablkami jemne a opatrne, akoby sme mali v rukách vajíčka. Zbierame len dozreté a zdravé plody. Jablká by mali byť nepoškodené, neobité a bez červíkov. Nezrelé alebo príliš dozreté jablká sú na zazimovanie nevhodné. Jablká, ktoré odpadávajú zo stromu sú už prezreté. Ideálne je skladovať jablká v deň zberu. Plody trháme vždy so stopkou a nikdy ich netrháme krútením jabĺk. Zber robíme počas nedaždivého počasia, najlepšie v chladné ráno.

Jablká v bedničke

3. Jablká vytriedime

Triedenie jabĺk robíme už počas zberu. Plody selektujeme do debničiek podľa odrôd a veľkostí plodu. Rôzne odrody totiž majú rôznu trvácnosť aj čas dozrievania. Veľké jablká zasa dozrievajú skôr ako tie malé. Dozreté ovocie vylučuje etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie ovocia. Z tohto dôvodu je dôležité jablká poctivo roztriediť.

4. Vyčistíme úložné priestory

Debničky pred ukladaním umyjeme a osušíme V prípade, že ich budeme ukladať na police, tie rovnako vyčistíme a môžeme ich aj vydezinfikovať, aby sme zabránili šíreniu baktérií a plesní. V priestoroch, v ktorých sa pravidelne skladuje ovocie a zelenina, sú choroby priam zahniezdené v stenách, podlahe aj obaloch. Pivnicu môžete vymaľovať vápnom. Na dezinfekciu úložných obalov a poličiek je vhodná horúca voda. Chlórové prípravky sú síce účinné, ale zanechávajú nepríjemný pach, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vôňu jabĺk.

Jablká

5. Vytvorme im podmienky

Miestnosť, v ktorej sú jablká uskladnené by nemala byť teplota nižšia ako 0,5°C. Ideálnym prostredím je priestor bez svetla, so stálou teplotou a s prístupom pravidelného vetrania. Najlepšie tieto podmienky spĺňajú pivnice. Tie však v súčasnosti nemá každá domácnosť. Preto na uskladnenie môžeme využiť nevykurovanú komoru, garáž, chodbu alebo nevyužitú miestnosť. Snažíme sa v nich vytvoriť podmienky totožné s tými v pivniciach. Vlhkosť vzduchu môžeme zvýšiť napríklad nádobami s vodou.

Jablká ukladáme do debničiek s otvormi na vetranie a dbáme na to, aby sa nedotýkali. Oddelíme ich novinami alebo slamou, ukladáme stopkou smerom hore, najlepšie jednovrstvovo, aby mali čo najväčší prísun vzduchu.

Tip od nás:

Ak nemáme vhodnú miestnosť na zazimovanie jabĺk, môžeme ich uskladniť do vreciek z PE fólie. Na vyrovnanie teploty necháme naplnené vrecká otvorené dva dni. Potom ich uzavrieme gumičkou a kancelárskou dierkovačkou urobíme pri hornom úväzku vrecka niekoľko otvorov na odvetrávanie vlhkosti. Použiť ju môžeme aj vo veľkom a obaliť ňou prepravky s jablkami.

Jablká na jabloni

6. Plody pravidelne kontrolujeme

Aspoň dvakrát mesačne skontrolujeme jablká v debničkách alebo vreckách z PE fólie. Plody, ktoré začínajú hniť okamžite oddelíme alebo vyhodíme. Mohli by totiž nakaziť aj zdravé jablká. Ak uložíme zdravé ovocie k nezdravému, zakrátko z neho viac vyhodíme ako uskladníme.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku