6 osvedčených tipov z praxe ovocinára: Pri reze si na tieto určite spomeňte!

Rez stromov je kľúčovou súčasťou starostlivosti o ovocné dreviny. Skúsený ovocinár sa podelil o niekoľko tipov, ktoré si overil rokmi praxe a ktoré vám pomôžu dosiahnuť zdravý rast stromov a bohatú úrodu.

Rady ovocinára z praxe pri rezaní drevín
Foto: Shutterstock

1. Sucho a skracovanie výhonov

Suché roky s minimom zrážok pomôžeme mladým stromčekom prekonať hlbokým skracovaním jednoročných výhonov. Opakované skracovanie výhonov umožní dobré zakorenenie stromčeka. S hlbokým skracovaním prestaneme, keď bude strom vykazovať dostatočný rast a zároveň bude dobre vyformovaný základ korunky. Pri pretrvávajúcom suchu dochádza k predčasnému starnutiu stromov a je nutné začať so zmladzovaním skôr ako v oblastiach s väčším úhrnom zrážok.

2. Strihanie na jeseň vysadených stromov

Ak nemáme istotu, či sa na jar vrátime k stromom vysadeným počas jesene, vykonajme rez po výsadbe už na jeseň. Pri reze nad púčikom ponecháme 2 cm dlhý čapík. V tomto prípade je lepšie vykonať rez v nie optimálnom termíne, ako ho neurobiť vôbec.

3. Rez hrotiaka

Rez hrotiaka v podmienkach bez závlahy vykonávame bez ohľadu na požadovanú výšku založenia koruny. Výhon zrežeme krátkym rezom viac ako o 2/3. Rez na korunku vykonáme až po dosiahnutí potrebnej výšky stromčeka na trvalom stanovišti v nasledujúcich rokoch.

4. Skracovanie hrušiek a čerešní

Hrušky a čerešne majú v mladosti sklon potláčať spodné poschodie kostrových konárov. Odstraňujeme preto predčasne sa tvoriace druhé poschodie a hlbšie skracujeme pokračovanie kmeňa.

5. Rez odrôd vzpriameného rastu

Odrody vzpriameného rastu (najmä u sliviek, hrušiek a čerešní) vyžadujú pri zakladaní korunky dvojfázový sektorový rez. V prípade, že i tak rastú príliš vzpriamene a málo sa otvárajú do strán, využijeme rozperky a závažia a mladé kostrové konáre ohneme von do priestoru. Napodobníme tak ohýbanie konárov pod úrodou.

6. Kotlovitá koruna

Kotlovitá (dutá) koruna je typ umelej koruny, náročnej na udržiavací rez počas celého života stromu (neustále prerastanie nových výhonov a snaha stromu vytvoriť náhradný kmeň). Z tohto dôvodu ju pri pestovaní kmenných tvarov nevyužívame. Jediným druhom, pri ktorom sa odporúča, sú broskyne a nektárinky a slaborastúce odrody višní. Tieto vyžadujú na udržanie vitality každoročný rez – plodia už na jednoročnom dreve a bez rezu rýchlo starnú.

Text: Bc. Ján Veselý 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku