7 byliniek do okrasných záhonov: Tieto rastliny potešia dušu a pomôžu pri mnohých zdravotných ťažkostiach

Objavte sedem liečivých bylín, ktoré krásou obohatia každý záhon a zároveň ponúkajú účinnú pomoc pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Ak ešte ani jednu nemáte, vysaďte si ich tento rok do záhrady.

Bylinky vhodné do okrasných záhonov
Foto: Shutterstock

1. Monarda dvojmocná (Monarda didyma)

Zvláštne kvety tejto trvalky sú šarlátovočervené, zriedka biele alebo ružovkavé. Rozkvitá v júni a kvetmi teší do augusta. Vyžaduje slnečné stanovište. Celá rastlina má príjemnú citrusovú vôňu pripomínajúcu bergamot.

Zber: Zberáme vňať pred kvetom. O kvety neprídeme, odrezaná časť dorastie.

Použitie: Rastlina je aromatická a používa sa podobne ako materina dúška pre obsah tymolu. Okrem dezinfekčných a protizápalových účinkov tiež upokojuje. Pomáha pri zápale dýchacích ciest a odstraňuje nespavosť.
v. × š.: 0,80 – 1,20 × 0,75 m

Monarda dvojdomá
Monarda dvojdomá Foto: iStock

2. Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)

Je to trvalka pôvodom zo severoamerických prérií. Je ozdobou záhrady, kvety sú ružovej farby. Je nenáročná, nemá zvláštne nároky na pôdu. Darí sa jej na slnečnom mieste. Kvitne od júla do septembra.

Zber: Zbiera sa kvitnúca vňať počas plného kvitnutia. Najviac účinných látok obsahuje koreň, ktorý zbierame z trojročných rastlín na jeseň.

Použitie: Pitie čaju pôsobí ako prevencia vírusových ochorení. Má i protizápalové účinky a podporuje imunitu.
v. × š.: 1 – 1,2 × 0,5 m

Echinacea purpurová
Echinacea purpurová Foto: iStock

3. Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)

U nás sa pestuje ako jednoročná rastlina z priameho výsevu na stanovište v apríli až v máji alebo z priesad, ktoré vysádzame v máji. Má rada suchšiu pôdu, priame slnko, primeranú zálievku s občasným preschnutím. Vysadíme ju na rôzne miesta s rôznymi rastlinami, pretože ju milujú skočky. Pri silnejšom tlaku škodcu sa ju v polykultúre podarí čiastočne uchrániť.

Zber: Celá rastlina je jedlá. Používajú sa kvietky, listy aj semená.

Použitie:silné antibiotické účinky pri ochoreniach dýchacích ciest a tiež močového ústrojenstva. Slúži ako podporná liečba pri vírusových ochoreniach, keď dochádza k sekundárnej infekcii baktériami.
v. × š.: 0,30 × 1 – 3 m

Kapucínka väčšia
Kapucínka väčšia Foto: Shutterstock

4. Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)

Táto trvalka rastie divo v Európe a v Ázii. Stanovište obľubuje slnečné až polotieň s hlinitopiesočnatou a priepustnou pôdou. Nevyžaduje zimnú ochranu. Semená vysievame priamo na pôdu v auguste až v septembri alebo si ju dopestujeme z priesad s výsevom v januári až v marci.

Zber: Zbierame podzemok s koreňmi od jesene do jari. Dobre umyjeme v tečúcej vode a sušíme zavesené na špagáte pri teplote cca 35 stupňov.

Použitie: Používa sa pri nespavosti, nervových ťažkostiach, bolestiach hlavy a úzkostiach. Môže sa použiť v kombinácii s chmeľom. Na liečivý čaj sa používa sušený koreň v terapeutickej dávke, treba však dodržať dávkovanie. Niekedy môže pôsobiť opačným účinkom.
v. × š.: cca 100 × 80 cm

Valeriána lekárska
Valeriána lekárska Foto: Shutterstock

5. Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea)

Hovorí sa jej aj zlatý koreň. Pestuje sa ako skalnička. Rastie aj v prírode v hornatých častiach Európy (Alpy, Pyreneje, Karpaty) a v pohoriach Strednej Ázie. Vyžaduje priame slnko. Pôda musí byť priepustná, mierne kyslá a stále mierne vlhká. V zime zaťahuje do podzemku.

Zber: Zbiera sa vňať aj podzemok.

Použitie: Okrem mnohých účinkov na zdravie zlepšuje duševné funkcie, pôsobí proti stresu a depresii, zvyšuje sexuálnu apetenciu u oboch pohlaví.
v. × š.: 30 × 30 cm

Rozchodnica ružová
Rozchodnica ružová Foto: iStock

6. Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri)

Plazivá rastlina, ktorá sa často pestuje spolu s inými letničkami v nádobách ako previsnutá. Pochádza z močaristých oblastí Indie, Číny a Vietnamu. U nás sa pestuje ako nepravá letnička. Môžeme ju dopestovať zo semienka alebo z odrezkov z materskej rastliny, ktorú prezimovávame vo svetlých priestoroch interiéru.

Zber: Zbiera sa celá vňať.

Použitie: Pomáha pri chronickej nespavosti, zlepšuje fungovanie mozgu, zbavuje stresu a nervovej vyčerpanosti a podporuje duševnú výkonnosť. Zlepšuje koncentráciu, preto je veľmi vhodná pre študentov v náročnom období počas štúdia. Používame ju za čerstva alebo ako tinktúru. Čaj pripravíme z jednej lyžičky a 250 ml vody, 10 minút lúhujeme.
v. × š.: cca 100 cm dlhé plazivé výhony

Bakopa drobnolistá
Bakopa drobnolistá Foto: Shutterstock

7. Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia)

Odolná a pestovateľsky nenáročná trvalka – polodrevina, ktorá vyžaduje slnečné stanovište s priepustnou pôdou s nižším obsahom živín. Pred zimou je vhodné ju v chladných oblastiach chrániť nastielaním.

Zber: Zberajú sa súkvetia v čase, keď začínajú rozkvitať prvé kvety.

Použitie: Upokojuje nervový systém, pomáha pri úzkostiach, zmierňuje únavu, vyčerpanie a má sedatívne účinky. Spokojnosť a uvoľnenie prinesie vo forme večerného kúpeľa zo sušených kvetov.
v. × š.: 40 × 70 cm

Levanduľa lekárska
Levanduľa lekárska Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Noemi Peterová, Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku