Bežné jarné rastliny netreba zvlášť vymenovávať. Predstavíme vám však menej známe druhy či netypické kultivary.
Trvalky
Vysádzame: III – X
Veternica
Medzi trvalkovými veternicami nájdeme druhy kvitnúce v rôznych termínoch v roku. K tým jarným patria veternica hájna (Anemone nemorosa) a veternica vznešená (Anemone blanda). Sú nižšieho vzrastu a vysadené do skupín sa rozrastajú do „kobercov“, ktoré sú zjari krásne rozkvitnuté. Môžeme ich vysadiť ako podrast k listnatým kríkom či nižším stromom do dobre priepustnej pôdy obohatenej o humus.
Veternica vznešená, pôvodom z Grécka a Turecka, tvorí pod zemou malé hľúzky a dosahuje výšku cca 20 cm. Farbu kvetov veľkých cca 3,5 cm si môžeme vybrať podľa kultivaru – od bielej cez ružovú a červenú až po modrú. Uprednostňuje slnečné stanovište, aj keď aspoň časť dňa pritienené. Sadíme ju i do skalky. Pri kúpe konkrétneho kultivaru sa informujme o jeho mrazuvzdornosti. V studených oblastiach však veternicu vznešenú v každom prípade na zimu prikrývame suchým rastlinným materiálom.
Veternicu hájnu, pôvodom z Európy, vysadíme do polotieňa. Pod zemou tvorí zhrubnuté pakorene, takzvané rizómy, ktorými sa i rozmnožuje. Je celkom mrazuvzdorná. Na výber sú kultivary s bielymi, fialkovými a jemne modrými kvetmi.
Čemerica
Čemerice sa v posledných rokoch dostali do povedomia. Ich krásne trsy a veľmi skoro kvitnúce kvety (neraz i počas slabej zimy) sú spestrením záhonov v predjarných mesiacoch. Najčastejšie sa pestujú jednoduché kvety v odtieňoch zelenej až fialovej. Čemerica patrí k dlhovekým trvalkám. Ak jej vyhovuje stanovište, časom vytvára mohutné trsy.
Kultivar čemerice Helleborus x hybridus Double Ellen Red je netypický nielen farbou kvetu, ale i množstvom okvetných lístkov, čo z neho robí vzácneho sólistu predjarnej výsadby. Rovnako ako ostatné čemerice ho vysadíme do polotieňa až svetlého tieňa do humóznej a priepustnej pôdy.
Cibuľoviny
Vysádzame: IX – XI
Tulipán
Tulipány pozná každý. Tento rod je veľmi bohatý na kultivary. Vybrať si môžeme takmer zo všetkých farieb, dokonca existujú tmavé indigovomodré kvetné lupene. Šľachtené cibule vyberáme z pôdy každý rok v čase, keď prirodzene zatiahnu. Nie každý príde na chuť kvetným lupienkom, ktorých krása je postavená na akejsi tvarovej i farebnej deformácii, ale je to jeden zo smerov, kam sa šľachtitelia uberajú.
Zaujímavé sú i kultivary s niekoľkonásobne zvýšeným množstvom lupeňov, ktoré z diaľky pripomínajú kvety ruží či plnokvetých iskerníkov.
Biely narcis
Na rozdiel od tulipánov sa narcisy pomerne verne držia svojho pôvodného tvaru i žltej farby. No i tu sa nájdu jedince vybočujúce z radu. Zaujímavú obmenu nám do záhrady vnesú kultivary s menšími alebo väčšími kvetmi či bielou farbou lupeňov.
Atyp predstavujú i farebné variácie na podklade bielej, žltej a oranžovej. V ponuke nájdeme i plnokveté kultivary, pričom lupene navyše sa vyvíjajú namiesto typického kalichového stredu.
Bledavka
Túto nenápadnú cibuľovinu môžeme pestovať v polotieni medzi pučiacimi trvalkami či pod porastom kríkov. Rastlina tvorí na jar trsy s výškou cca 20 cm. Jednotlivé stonky nesú niekoľko drobných hviezdičkovitých kvietkov s priemerom cca 2,5 cm.
Tenké listy po dokvitnutí relatívne rýchlo schnú a zo záhona sa stratia. Cibuľky sa nemusia vyberať a môžeme ich na stanovišti ponechať dlhodobo.
Dvojročky
Vysádzame: II – IV
Sirôtky
Tieto stálice každej jari sa neustále rozširujú o ďalšie a ďalšie kultivary. Kým snaha šľachtiteľov sa v minulosti zameriavala na farebnú rôznorodosť a zväčšovanie kvetu, momentálne sa do popredia dostávajú kultivary s malými lístkami a kvetmi. Ich prednosťou nie je veľkosť, ale množstvo kvetov a kompaktnosť rastu. Škoda len, že patria medzi dvojročné rastliny.
Vysievajú sa v druhej polovici leta, prezimujú vo fóliovníku, studenom skleníku alebo prikryté čečinou v záhone. Hneď na jar rozkvitajú. Začiatkom leta ale celá rastlina postupne odumiera. Vtedy ju v záhone alebo v kvetináči nahradíme letničkami.
Sedmokráska
Klasických sedmokrások máme zväčša veľa v trávniku, kde sú milým spestrením. No plnokveté kvety v tvare polgule sú vítanou zmenou každodennosti najmä v jarných kvetinových výsadbách a košíčkoch.
Dostupné sú v bielej, ružovej až červenej farbe. Tieto sedmokrásky sa pestujú ako dvojročné rastliny, podobne ako sirôtky.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, mám kvet yuku asi tri týždne. Z toho "vačk…