7 júnových kvetov, ktoré zaujmú v každej záhrade

Jún sa nesie v znamení kvitnutia ruží, trvaliek i letničiek, vďaka čomu ide v mnohých záhradách o najkrajší mesiac roka. Zelená farba listov stromov, krov a vôbec všetkých rastlín pôsobí zvyčajne ešte čerstvo, zdravo a šťavnato.

Lupina

Práve teraz rozkvitajú i ľalie, ľaliovky, klinčeky a rôzne druhy byliniek, ktoré podobne ako všetky predošlé spomenuté druhy naplnia priestor príjemnou vôňou. Prázdne miesta v okrasnom záhone môžeme stále vyplniť zdravými sadenicami z kvetináča, či už rozkvitnutou ružou, letničkou, alebo trvalkou.

Hviezda mesiaca

Hemerocallis ´Chicago Sunrise´

Žltá ľaliovka

Vďačný kultivar ľaliovky hybridnej prináša každoročne záplavu sýtožltých kvetov na pevných stonkách. Táto nenáročná a dlhoveká trvalka obľubuje slnečné alebo polotienisté miesta s priepustnou pôdou. Uplatní sa vo vidieckych aj moderných záhradách, vynikne v zmiešaných trvalkových výsadbách. Nádherné sú väčšie skupiny zložené z tejto rastliny, na 1 m2 treba vysadiť 3 – 5 rastlín. Kvety príjemne voňajú.
Výška × šírka: 80 cm (v čase kvitnutia) × 80 cm

Trvalková sezóna

Pri výsadbe trvalkového záhona vysadíme nižšie druhy do popredia a vyššie do pozadia. Medzi kvitnúce druhy je vhodné doplniť aj tie, ktoré sú okrasné listami.

Lupinus polyphyllum

Trvalka lupina mnoholistá sa pestuje v rôznych variáciách s fialovými, bielymi, ružovými, žltými alebo oranžovými vysokými súkvetiami. Rozrastá sa na slnečných miestach so suchšou a priepustnou pôdou. Zvykne sa rozmnožovať samovýsevom. Vynikne vo vidieckych výsadbách.
v. × š.: 160 × 80 cm

Záhon s lupinou, rozchodníkom a mydlicou

Sedum ‚Lajos, Autumn Charm‘

Netradične pôsobiaci rozchodníkovec viac ako súkvetiami púta bielo panašovanými listami. Vytvára husté trsy, bielo-ružové súkvetia sa objavujú koncom leta. Prosperuje na slnečných miestach, v porovnaní s inými druhmi rozchodníkovcov má vyššie požiadavky na vlahu a živiny.
v. × š.: 60 × 60 cm

Saponaria ocymoides

Mydlica bazalkovitá je rýchlorastúca rastlina a na konci jari krásne kvitne. Na slnečných miestach vytvára súvislé nižšie porasty plné drobných ružových alebo fialových kvietkov. Vyhovuje jej suchšia a zohriata pôda na okraji kvetinového záhona.
v. × š.: 30 × 40 cm

Pozdrav z Ázie

Výsadby ázijského typu nájdeme aj v našich končinách, no nie vždy sú ich súčasťou rastliny, ktoré do nich naozaj patria, chýbajú najmä kvitnúce druhy. Ich ponuka je pritom veľmi zaujímavá a stojí za to ju spoznať a niečo si vybrať.

Astilba

Astilbe japonica

Pekne kvitnúca vlhkomilná trvalka do tienistých miest astilba japonská tvorí v ideálnych podmienkach súvislé porasty. Vzdušné súkvetia sú v závislosti od kultivaru biele, ružové alebo fialové. Vynikne nielen v záhradách ázijského typu, ale aj pri jazierkach a na okraji záhonov s vlhkou pôdou.
v. × š.: 60 cm × 50 cm

Prekvapivé spojenia

V záhradnej tvorbe takisto platí, že protiklady sa priťahujú, a celkový výsledok môže byť napokon veľmi zaujímavý. Experimentovať s farbami kvetín rastúcich vedľa seba sa niekedy vypláca.

Paeonia lactiflora ‚Sarah Bernhardt‘

Atraktívny kultivar pivonky čínskej sa vyznačuje plnými ružovými kvetmi. Táto dlhoveká a pestovateľsky nenáročná trvalka má každoročne na konci jari množstvo kvetov. Darí sa jej na slnečnom mieste a v slabo zásaditej pôde. Potrebuje dostatok miesta.
v. × š.: 100 × 80 cm

Pivónia s čerkáčom

Lysimachia punctata

Bohato sa rozrastajúca trvalka čerkáč bodkovaný má dlhé vzpriamene rastúce súkvetia zložené zo sýtožltých drobnejších kvetov. Obľubuje slnko alebo polotieň s humóznou a vlhkou pôdou, ktorá nevysychá. Nádherne vynikne vo vidieckych záhradách.
v. × š.: 80 cm × 80 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku