7 nádherných drevín s guľovitou korunkou, ktoré hravo nahradia na choroby a škodce trpiacu katalpu

Domáce záhradníčenie už dávno nemá punc staromódnosti. V poslednom období sa dá dokonca hovoriť o boome tohto hobby, v ktorom sa prelína praktickosť s estetickosťou. Ak viac inklinujete ku krásnym drevinám, ste na správnom mieste.

Katalpa
Foto: Shutterstock

Dreviny s guľovitou korunkou sú veľmi žiadané a obľúbené. Ide o druhy, ktoré aj bez dodatočného tvarovania prirodzene vytvárajú guľovitú korunu. Viete, ktoré to sú a aké sú úskalia ich pestovania?

Katalpa je krásna, no trpí chorobami a nevyhýbajú sa jej ani škodce

Trpasličí kultivar Catalpa bignonioides Nana je priam masovo zbožňovaný a hojne používaný v záhradách. Má určité nedostatky, no našťastie existujú aj iné druhy s obdobným efektom.

Aké má teda nevýhody? V záhradníctvach, kde ich predávajú, sa tým pochopiteľne veľmi nechvália, ale mnohí už zistili, že v priebehu rokov sa ukazujú jej slabé stránky. Katalpa má veľmi krehké drevo a často sa stáva, že sa pri silnom vetre vylomí aj väčšia časť koruny.

Trpí aj na choroby, veľmi problematické sa javí tzv. verticiliové vädnutie. Pred touto chorobou prakticky neexistuje účinná ochrana, vo zvýšenej miere sa však vyskytuje na premokrených pôdach. Choroba sa prejavuje vädnutím korunky (alebo jej časti) a jej následným usychaním.

Napadnuté časti rastliny majú nezvratne zničené pletivá a je nutné ich odstrániť. V prípade, že časť rastliny tento nápor choroby prežije, trvá dlhší čas, kým takto narušená koruna získa opäť pravidelný tvar. Treba však počítať s tým, že choroba sa môže opäť objaviť.

Pomerne často vidieť na tomto druhu aj chlorózu, čo býva vyhodnocované ako záležitosť výživy rastlín. Z hubových chorôb je pomerne významná aj múčnatka. Katalpou nepohrdnú ani škodce, pomerne často ju napadnú štítničky, molice a vošky bavlníkové.

Namieto kataply siahnite po javore mliečnom

Javor mliečny (Acer platanoides Globosum) dorastá do maximálnej konečnej výšky a šírky 5 metrov, takže je vhodný aj do menších záhrad. Veľmi pekne si udržuje hustý tvar koruny a často v nej s obľubou hniezdia vtáci. Má výraznú odolnosť voči znečisteniu prostredia, rovnako nenáročný je aj na pôdu.

Teoreticky ho tiež môže ohrozovať spomínaná huba Verticillium, ale v porovnaní s frekvenciou kauzality oproti katalpe je táto hrozba zanedbateľná. Na konci sezóny sa listy javora veľmi pekne vyfarbujú do zlatých tónov. Je plne mrazuvzdorný a v našich podmienkach zvládne mrazy až do -34 °C.

Javor mliečny
Javor mliečny Foto: Shutterstock

Agát biely sa nešíri koreňmi ako jeho prírodná forma

Ďalším, nemenej pôvabným stromom je okrasný guľovitý agát biely (Robinia pseudoacacia Umbraculifera). Podobne ako katalpa Nana, ani tento druh nekvitne a neplodí. Má veľmi delikátne, jemnučko perovité zložené listy, ktoré zdôrazňujú jeho ušľachtilý pôvab. Nové listy dorastajú počas celej sezóny, takže stromčeky pôsobia v každej časti sezóny sviežo.

Choroby a škodce sa pri tomto druhu vyskytujú mimoriadne zriedkavo. Rastie pomaly, ale rovnomerne a tiež veľmi dobre znáša znečistenie ovzdušia. Na pôdu je nenáročný.

Pri tomto druhu je vhodné spomenúť, že ani podpník, na ktorom je guľovitá korunka navrúbľovaná, sa nešíri koreňmi ako prírodná forma agátu. Dorastá podľa výška navrúbľovania do 3 – 5 metrov. Rovnako je plne mrazuvzdorný do -34 °C.

Agát biely
Agát biely Foto: Shutterstock

Okrasná višňa poteší oko aj na jeseň

Ďalším atraktívnym druhom je okrasná višňa (Prunus fruticosa Globosa). Predstavuje príklad druhu, ktorý sa vyznačuje prirodzene guľovitým spôsobom rastu, ale aj efektným a pomerne nápadným kvitnutím. Ako to už u višní býva, ani tento druh sa nevie vyhnúť hrozbe moníliovej spály.

Okrasná višňa je veľmi elegantný strom. Kvitne pomerne bohato od apríla do mája, netvorí plody a  na jeseň sa vyfarbuje do ohnivo zlatočervených tónov. V závislosti od výšky vrúbľovania dorastá maximálne do 2,5 m priemeru. Uprednostňuje humóznu a priepustnú pôdu a mrazuvzdornosť sa uvádza do -30 °C.

Okrasná višňa
Okrasná višňa Foto: Shutterstock

Guľovitý jaseň štíhly

Menej často vídaný je aj guľovitý jaseň štíhly (Fraxinus excelsior Globosum) – niekedy označovaný aj ako F.e.Globosa, či F.e. Nana. Tento druh je tiež výrazne pravidelne guľovitý, podľa výšky vrúbľovania dosahuje výšku a priemer 3 – 4 metre.

Kvitne zriedkavo, nenápadnými súkvetiami obojpohlavných kvetov opeľovaných vetrom. Má zložené perovité listy, ktoré sa na jeseň farbia do sýtych zlatožltých tónov. Čo sa týka nárokov na pôdu, je pomerne prispôsobivý a má vyššiu odolnosť voči zasoleniu pôdy. Niekedy ho pri rašení môžu poškodiť neskoré mrazy.

Jaseň štíhly
Jaseň štíhly Foto: Shutterstock

Ambrovník styraxový Gumball s ježovitými plodmi

Ďalším, pomerne málo známym, avšak hodnotným druhom je ambrovník styraxový Gumball (Liquidambar styraciflua Gumball). Ide o malý strom, dorastajúci do výšky 2 – 4 m, s veľmi kompaktnou korunkou a atraktívnym tvarom listov. Tie sa na jeseň sfarbujú do pôsobivých ohnivých odtieňov farieb v palete od zlatej cez oranžovú až po sýtočervené tóny.

Tvorí pomerne atraktívne ježovité plody. Ambrovník patrí medzi nenáročné druhy, ale dobre prospieva v priepustných a kyslejších pôdach. Znáša mrazy do -27 °C.

Ambrovník styraxový
Ambrovník styraxový Foto: Shutterstock

Dub bahenný Green Dwarf

Výraznú jesennú farebnosť a kompaktnú korunu poskytuje aj dub bahenný Green Dwarf (Quercus palustris Green Dwarf). Ide o pomerne odolný druh, avšak nevyhovujú mu príliš suché expozície. Tiež je pomerne odolný voči znečisteniu a chudobnejším pôdam, dobre prospieva aj v mestskom prostredí. Rastie pomaly a s výškou do troch metrov je vhodný aj do menších záhrad. Znesie mrazy až do -34 °C.

Dub bahenný
Dub bahenný Foto: Shutterstock

Trpasličie ginko

Ak ste milovníkom zvláštností a súčasne máte naozaj malú záhradu, určite vás zaujme aj trpasličie ginko (Ginkgo biloba ‘Globosa’). Dorastá do výšky maximálne 2 m, ale záleží od výšky naštepenia korunky. Aj toto ginko má dobre známy a obľúbený tvar lístkov.

Rovnako ako u „veľkého originálu“, aj táto trpasličia verzia sa na jeseň vyfarbuje do známej zlatožltej farby a dá sa používať na liečebné účely. Uvádzaná mrazuvzdornosť je -40 °C, odolnosť voči znečisteniu je povestná.

Trpasličie ginko
Trpasličie ginko Foto: Shutterstock

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku