7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta

Leto vrcholí a záhrady sú plné rozkvitnutých kvetov. V slnkom zaliatych záhonoch sa vynímajú kvety rudbekií, mečíkov, liatrí, slnečníc, budlejí a ďalších.

Kvetinový záhon na vrchole leta
Foto: Shutterstock

Začína sa aj obdobie georgín. Tieto pestovateľsky nenáročné a vďačné záhradné rastliny vystavujú na obdiv kvety rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Keď odstránime tie odkvitnuté, zakrátko sa objavia ďalšie.

Hviezda mesiaca: Leopardovka čínska (Belamcanda chinensis)

Trváca leopardovka má dlhé mečovité listy a menšie exoticky pôsobiace oranžové kvety. Najčastejšie sa s ňou stretneme na výstavách, v botanických záhradách alebo v mestských bylinkových výsadbách. Veľakrát je prezentovaná pod názvom angínovník.

Už názov napovedá, že ide nielen o okrasný, ale aj liečivý druh. Údajne lieči zápaly hrdla a hlasiviek. Jej účinok si môžeme vyskúšať a sami sa rozhodnúť, či ju budeme pestovať na tento účel. Nič sa však nestane, ak uprednostníme jej potenciál ako okrasnej rastliny. Darí sa jej na slnečnom a chránenom mieste s priepustnou a neutrálnou pôdou. Vysádzať ju môžeme s koreňovým balom aj v čase kvitnutia.
v. × š.: 50 × 35 cm

Angínovník, leopardovka čínska
Leopardovka čínska, foto: Shutterstock

Kvetinové húštinky

Ak sa o kvetinové záhony správne a pravidelne staráme, odmenia sa nám svojou prirodzenou nádherou. Rastliny budú bohato olistené, krásne rozkvitnuté a bujnejšie rozrastené. Záhrada sa tak môže aspoň na pár letných týždňov stať malým kvetinovým pralesom.

Agastache vrásčité ʻBlue Fortuneʼ (Agastache rugosa)

Je to v poslednom období populárna, bohato a dlho kvitnúca aromatická trvalka. Obľubuje slnečné miesta s mierne vlhkou až suchšou priepustnou pôdou. Vyhľadáva ju užitočný hmyz.
v. × š.: 70 × 50 cm

Hortenzia metlinatá ʻButterflyʼ (Hydrangea paniculata)

Vďačný druh a kultivar hortenzie, ktorej súkvetia sa z bielej postupne menia na zelené až ružovkasté. Kvitne počas celého leta a v staršom veku tvorí husto olistený ker. Uplatní sa vo väčších kvetinových záhonoch.
v. × š.: 180 × 150 cm

Agastache, helénium a hortenzia metlinatá
Agastache, helénium a hortenzia metlinatá. Foto: Shutterstock

Helénium ʻMardi Grassʼ (Helenium)

Táto atraktívna trvalka kvitne na vrchole leta až do začiatku jesene. Kvety má oranžové a na jedincoch, ktoré rastú v humóznej a mierne vlhkej pôde na slnečnom stanovišti, ich býva veľmi veľa. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, kde tvorí mohutné trsy.
v. × š.: 100 × 100 cm

Bufet pre živočíchy

Pri zveľaďovaní kvetinových záhonov a výsadbe nových trvalkových druhov by sme mali myslieť aj na opeľovače. Z bohatej ponuky si vyberme druhy, ktoré sú častejšie navštevované včelami, čmeľmi alebo motýľmi.

Echinacea purpurová ʻPink Parasolʼ (Echinacea purpurea)

Tento vytrvalo kvitnúci druh a kultivar echinacey sa rýchlo rozrastie a dobre prospieva na slnečných stanovištiach. Doprajme mu dostatok miesta, aby vytvoril mohutnejší trs. Kvety lákajú motýle.
v. × š.: 100 × 80 cm

Echinacea a ježibaba
Foto: Shutterstock

Ježibaba belasá ʻVeitch’s Blueʼ (Echinops ritro)

Ide o prispôsobivú a suchomilnú trvalku, ktorej ozdobou sú nádherné modré guľovité súkvetia. Keď odstránime tie odkvitnuté, rastlina zakrátko vytvorí nové. Súkvetia sú pastvou pre včely.
v. × š.: 120 × 60 cm

Železník je v záhone dominantný, no nezaberie miesto

Niektoré kvitnúce rastliny pôsobia dominantne, a pritom v záhone nezaberú príliš veľa miesta.

Železník
Foto: Shutterstock

Železník argentínsky (Verbena bonariensis)

Nádherná a impozantne pôsobiaca trvalka. Typické sú pre ňu dlhé bezlisté stonky, na konci ktorých vyrastajú sýto sfarbené fialové súkvetia. Na slnečných miestach sa krásne rozrastie, kvitne dlho a kvety sú vhodné aj do letných kytíc.
v. × š.: 130 × 60 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku