7 rastlín neskorej jesene, ktorým neprekážajú pochmúrne a chladné dni

Pochmúrne a hmlisté rána, chlad či drobné mrholenie sú signály, že sezóna sa pomaly chýli k svojmu koncu. A hoci už väčšina záhrad v tomto období nebýva príťažlivá, stále sa kde-tu dajú nájsť odolné a stále kvitnúce rastliny, najmä trvalky neskorej jesene.

Najkrajšie jesenné rastliny
Foto: Shutterstock

Záhrady však v tomto období krášlia aj farebné plody drevín a postupne začína byť viditeľná a viac nápadná aj farebná kôra stromov či zeleň vždyzelených listnáčov. Do záhrad síce už nemáme tak veľa dôvodov denne vchádzať, o to vzácnejšia môže byť každá návšteva. A práve v rámci niektorej z nich by nám nemali ujsť ani unikátne detaily, ktoré dokáže na rastlinách vykúzliť novembrový mráz.

Gaultéria hrotitá  (Gaultheria mucronata)

Plody tohto nízkeho vždyzeleného kríka, ktorý pochádza z Južnej Ameriky, lákajú na odtrhnutie. Hoci sú jedlé, nechutia dobre, a preto je lepšie nechať ich na rastline. Bývajú ružové, purpurové, ale aj biele a každý krík nimi býva husto obsypaný.

Gaultéria hrotitá je ideálnou rastlinou pre krátkodobé sezónne, jesenné aj zimné výsadby. Dlhšie sa nezvykne pestovať, málokedy totiž do ďalšej sezóny prežije. Plody dominujú nad užšími pichľavými listami a vydržia na rastline v sviežom stave veľmi dlho, chlad ani mráz im neubližujú.

Rastlina je vhodná skôr na výsadbu do kvetináčov, či už samostatne, alebo ako súčasť zmiešaných výsadieb tón v tóne. Porastie síce aj vo voľnej pôde, no tá musí byť kyslejšia, priepustná a najmä vlhká, ideálne je miesto v blízkosti porastov azaliek a rododendronov. Bohatú úrodu plodov podporíme výsadbou samčej aj samičej rastliny.
v × š.: 50 × 50 cm (pri pestovaní vo voľnej pôde)

Gaultéria hrotitá
Gaultéria hrotitá Foto: Shutterstock

Nostalgické zátišie

Počas celej jesene máme jedinečnú príležitosť vytvoriť si kúzelne pôsobiace zákutie s typicky jesennými rastlinami, či už kvitnúcimi, alebo tými, ktoré sú okrasné listom. Vyberme si obľúbenú farbu alebo si sústreďme do skupiny rastliny v príbuznej farebnosti. Nezabudnime na vkusné kvetináče a doplnky či plody, ktoré nám zvýraznia atmosféru tohto ročného obdobia.

Vres obyčajný ‘Pink Angie’ (Calluna vulgaris)

V sortimente vresov nájdeme veľmi veľa odrôd. Spravidla sú dlho atraktívne, neraz až do konca jesene, najdlhšie však vydržia odrody s kvetmi, ktoré sa úplne neotvárajú. Najobľúbenejšie a zároveň najodolnejšie sú tie, ktoré majú ružové kvety.
v × š.: 35 × 20 cm

Jesenný aranžmán s vresom, cyklámenom a záclonovkou
Vres obyčajný, cyklámen perzský a záclonovka spletená Foto. Shutterstock

Cyklámen perzský (Cyclamen persicum)

Rozhodnúť sa môžeme pre bielo, fialovo alebo ružovo kvitnúce odrody. Cyklámeny obľubujú chlad, mráz im však už ubližuje. Ulahodíme im slnečným miestom a mierne vlhkým substrátom. Darí sa im v kvetináčoch, samostatne aj spolu s inými, typicky jesennými rastlinami.
v × š.: 35 × 25 cm

Záclonovka spletená (Muehlenbeckia complexa)

Ide o jedinečnú a mimoriadne húževnatú rastlinu pôvodom z Nového Zélandu. Je poloopadavá. Dlhé výhonky sú posiate menšími, okrúhlymi, tmavozelenými lesklými listami. Rýchlo rastie a vytvára husté previsy.

Je osvedčenou súčasťou kombinovaných výsadieb. Pred príchodom mrazov ju prenášame do svetlej miestnosti, kde teplota neklesne pod nulu. Potrebuje slnko až polotieň, kyslejší substrát a dostatok vlahy.
v × š.: 100 × 100 cm

Farebná skladačka

Chlad je rafinovaný kúzelník. Počas slnečnej a chladnej jesene sa listy mnohých drevín, než opadnú, sfarbujú do intenzívnejších farieb. Avšak farby menia aj listy mnohých trvaliek. Spoločne tak vytvárajú nečakané, neopozerané a vlastne chvíľkové kombinácie.

Bršlen krídlatý ‘Fireball’ (Euonymus alatus)

Vďačná a pestovateľsky nenáročná opadavá drevina, v sezóne skôr nenápadná. To sa mení na jeseň, keď sa listy sfarbujú do ružova až šarlátovočervena. Vyhovuje jej slnečné chránené miesto s priepustnou pôdou. Hodí sa aj do menšej záhrady.
v × š.: 250 × 150 cm

Bršlen japonský a bršlen krídlatý
Bršlen japonský a bršlen krídlatý Foto: Shutterstock

Bršlen japonský ‘Aurea’ (Euonymus japonicus)

Tento nápadný vždyzelený krík má stonky husto olistené panašovanými listami. Najlepšie sa mu darí na slnečnom a chránenom mieste s priepustnou pôdou. Potrebuje však dostatok miesta, aby vynikol. Výborne reaguje na rez a dá sa tvarovať. Svoju krásu naplno ukáže v neskorom jesennom a zimnom období.
v × š.: 200 × 200 cm

Odvážny privandrovalec

Každoročne sa aj počas jesenného obdobia objavia v záhradných centrách zaujímavé novinky, či už medzi ihličnanmi, alebo aj vždyzelenými listnáčmi. Hoci koniec jesene nie je ideálnym obdobím na výsadbu citlivejších vždyzelených drevín, môžeme si ich teraz kúpiť a do jari ponechať v kvetináči, ponorené do pôdy.

Mahónia tenkolistá ‘Soft Caress’ (Mahonia eurybracteata)

V mnohých, najmä starších záhradách, sú mahónie obľúbenými drevinami. V sortimente nájdeme aj zaujímavú, sviežo pôsobiacu novinku. Vyznačuje sa tenšími a na dotyk mäkkými listami. Jej ozdobou sú žlté kvety, objavujúce sa už počas miernej zimy.

Niekomu táto mahónia pripomína menšiu palmu, inému trs bambusu. Tak či onak, ide o veľmi atraktívny krík, ktorý sa uplatní v moderných záhradách, átriách alebo vo väčších kvetináčoch. Potrebuje polotieň a chránené miesto
v × š.: 120 × 100 cm

Mahónia tenkolistá ‘Soft Caress’
Mahónia tenkolistá ‘Soft Caress’ Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku