7 tipov pre záhradu na malom balkóne

Chceli by ste mať na balkóne záhradu, ale bojujete s každým centimetrom? Prinášame vám sedem tipov, pomocou ktorých si jednoducho vytvoríte záhradu aj na malom balkóne.

7 tipov pre záhradu na malom balkóne

Bylinky alebo zelenina nepotrebujú bezpodmienečne záhon alebo veľkú záhradu, aby sa im darilo. „V ponuke máme mnoho odrôd, ktoré sa výborne hodia na výsadbu na balkón alebo na terasu. Siahnuť môžete po pestovateľských hrantíkoch alebo kvetináčoch, vedierkach na kvety alebo vysokých záhonoch. Pri vyberaní jednotlivých typov rastlín treba zvážiť veľkosť balkóna či terasy a jej orientáciu na svetovú stranu,“ radí David Benda z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach.

1. Využite zábradlie

V prípade, že vlastníte malinký balkón, ale predsa by ste ho radi oživili kvetmi alebo by ste radi mali vlastné zásoby byliniek, využite zábradlie. Z ponuky si vyberajte hrantíky alebo kvetináče so závesným systémom.

7 tipov pre záhradu na malom balkóne

2. Zaveste si ich nad hlavu

Pokiaľ zavesíte kochlíky na strop, nebudú vám zasahovať do priestoru určeného pre stôl a stoličky. V závesných kochlíkoch nemusíte pestovať iba okrasné kvety. Vybrať si môžete z viacerých druhov zeleniny alebo ovocia, ktoré sú vhodné na takéto pestovanie. Ak máte balkón orientovaný na južnú alebo západnú stranu, vyskúšajte napríklad paradajky určené do závesných kochlíkov.


7 tipov pre záhradu na malom balkóne

3. Vytiahnite sa do výšky

V súčasnosti sú čoraz obľúbenejšie tzv. vyvýšené záhony, ktoré umožňujú vertikálne pestovanie. „Pri základní vyvýšeného záhonu je dôležité nepodceniť správnu veľkosť kvetináča a sadeníc vhodných pre tento druh pestovania,“ odporúča David Benda z oddelenia záhrada projektového marketu Hornbach. Vyvýšený záhon odporúčame umiestniť k múru, ktorý je natočený k slnku. Využiť môžete závesné systémy alebo si môžete záhon vyrobiť z europaliet.

7 tipov pre záhradu na malom balkóne

4. Dôležitá je orientácia

Pri výbere rastlín myslite na orientáciu balkóna. Niektoré druhy priame slnečné svetlo milujú, iným sa lepšie darí v tieni. Na južnej a západnej strane sa darí napríklad paradajkám, jahodám či stredomorským rastlinám ako sú olivovník alebo oleander. Polotieň nevadí reďkovkám, bylinkám, fuchsiám či hortenzii.

5. Veľkosť nádoby

Na trhu nájdete široký výber ovocných drevín, ktoré sú vhodné aj na balkón či terasu. „Keď sa rozhodnete pre vlastnú záhradku, je dôležité zvoliť správne nádoby na pestovanie, substráty a prísady. Pre bylinky a zeleninu sú vhodné plastové kvetináče alebo prútené nádoby vystlané vrstvou igelitu. Ovocným drevinám sa dobre darí v terakotových a keramických truhliciach,“ radí odborník David Benda z Hornbachu.

7 tipov pre záhradu na malom balkóne

6. Dostatok výživy

Každá rastlina má svoje požiadavky. Zatiaľ čo jednej rastline hnojivo prospieva, druhá rastlina uhynie, ak ho dostane príliš veľa. Pokiaľ si nie ste istí čo ktorá rastlina potrebuje, opýtajte sa odborníkov z oddelenia záhrady Hornbach, radi vám poradia.

7 tipov pre záhradu na malom balkóne

7. Pravidelné polievanie

Platí všeobecné pravidlo, že by sa rastliny nemali polievať v čase, keď slnko svieti najsilnejšie. Kvapky vody na listoch či na kvetoch totiž pôsobia ako optická šošovka. Aby sa vašim rastlinkám darilo, potrebujú pravidelnú dávku vody. Ideálnou voľbou sú preto samozavlažovacie kvetináče, ktoré sa postarajú o dostatok vlahy, aj keď ste pár dní mimo domova. Oceníte aj počas viac dní trvajúcich horúčavách. Tipy, ako vybrať samozavlažovací kvetináč sa dozviete tu:

5 tipov, ako vybrať samozavlažovací kvetináč

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

 

Zdroj: HORNBACH

Diskusie na tému článku