8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa

Každý záhradkár miluje svoju záhradu a každý psičkár miluje svojho psa. Rozpor môže nastať, ak treba nájsť symbiózu medzi láskou k záhrade a ku psovi.

Pes v záhrade, záhradnícke rukavice v papuli
Foto: Shutterstock

Neľakajte sa, mať psa a krásnu záhradu sa nevylučuje, hoci zoznam jedovatých rastlín je naozaj dlhý. Stačí vedieť, ktoré rastliny, kedy a prečo sú pre psa jedovaté a ako otrave predísť. Niektoré rastliny a dreviny môžu psovi spôsobiť bežné zdravotné komplikácie, iné až smrť. Práve týmto záhradným rastlinám sa budeme v nasledujúcom článku venovať.

Na to, čo bude rásť v záhrade by psičkári mali myslieť už na úplnom začiatku založenia záhrady. Treba na to dbať najmä vtedy, ak sa pes zdržiava prevažne v exteriéri. Nemenej významným faktorom, ktorý ovplyvňuje výber záhradných rastlín je, či ide o seniora, aktívne plemeno alebo šteňa. Podobne ako malé deti, aj šteňatá majú prirodzenú potrebu spoznávať okolie. Dotýkajú sa rastlín, ovoniavajú ich a čo je najväčší problém, konzumujú ich. Práve priame užitie jedovatých rastlín spôsobuje psovi smrť.

1. Ľalia

Obľúbená záhradná kvetina je smrteľná nielen pre psa, ale aj mačku. Jej konzumácia spôsobuje zvracanie, bolesť brucha, nadmerné slinenie a akútne zlyhanie obličiek so smrteľnými následkami. Cibuľoviny sú nebezpečné hlavne pre tých štvornohých priateľov, ktorí majú v obľube hrabanie a následnú konzumáciu cibuliek. Jedovaté alkaloidy sú obsiahnuté nielen v cibuľke, ale aj celej rastline.

Pes hrabe v záhrade
Foto: Shutterstock

2. Náprstník

Originálne kvety náprstníka sú krásne, ale rastlina je silno toxická. Najviac jedovatých glykozidov obsahujú listy. Medzi najčastejšie príznaky otravy patrí hnačka, zvracanie, srdcová arytmia, slabosť, zlyhanie srdca a tým aj smrť. Listy náprstníka sú také toxické, že už konzumácia jedného alebo dvoch listov spôsobuje smrť. Príroda to napriek tomu zariadila dobre, lebo majú veľmi horkú chuť, preto je pravdepodobnosť, že budú psovi chutiť, nižšia.

3. Prilbica

Táto fialovomodrá krásna sa považuje za najjedovatejšiu rastlinu v Európe. Jej toxickými časťami sú kvet a korene.  U psa vyvoláva nevoľnosť, zvracanie, podráždenie papule, problémy s dýchaním, zlyhanie krvného obehu a smrť.

4. Konvalinka

Tento jarný kvet je jedovatý celý, hlavne bobule. Svoje jedovaté látky si dokonca dokáže uchovať, aj keď ju dáme do vázy. Otrava sa prejavuje rozšírenými zrenicami, zvracaním, nepokojom, zníženou telesnou teplotou. Jedy v organizme psa účinkujú veľmi rýchlo a postupne spôsobujú poruchy srdcovej činnosti, spomalený tep a do 2 až 3 hodín pes môže uhynúť. Konvalinka je jedovatá aj pre človeka, hlodavce, prežúvavce, vtáky a kone.

Pes, konvalinky
Foto: Shutterstock

5. Tis

Krík s nápadnými červenými plodmi krásne oživí záhradu. Práve dužina spomínaných plodov je ako jediná nejedovatá.  Problémom je paradoxne, ihličie. Už 30 gramov ihličia, ktoré pes zožerie mu spôsobí smrť. Taxín – súhrnný názov pre zmes jedovatých alkaloidov, vyvoláva u psa svalovú triašku, ťažké dýchanie, záchvaty, šok a akútne zlyhanie srdca až smrť.

6. Rododendron

Rododendron nájdeme v okrasných záhradách naozaj často. Nečudo, krík obsypaný krásnymi kvetmi pôsobí naozaj noblesne. Jeho jedovatými časťami sú listy, kvety a plody. Príznaky ich konzumácie sa u psa prejavia do niekoľkých hodín. Typickými prejavmi je zvracanie, hnačka, slabosť, znížený krvný tlak, strata rovnováhy. Žiaľ, v niektorých prípadoch môže vyvolať zlyhanie srdca a kómu. Z tohto stavu je veľmi ťažké dostať zviera späť do normálneho života, takže nastáva buď prirodzená smrť alebo eutanázia psa.

7. Oleander

V tomto prípade ide o naozaj veľmi jedovatú rastlinu. Konzumácia jediného listu môže spôsobiť smrť. Jedovatá je aj voda, v ktorej bol oleander vložený a dokonca aj dym, ktorý vzniká pri jeho prípadnom spaľovaní. Pes po užití zvracia, hnačkuje, jeho srdcový rytmus je nepravidelný a zomiera.

Pes v záhrade
Foto: Shutterstock

8. Brečtan

V poslednej dobe sa stal využívaným spôsobom, ako zakryť nelichotivý betónový plot. Nebezpečné saponíny sú v listoch a bobuliach. Práve tie lákajú zvieratá ku konzumácii a vyvolajú kŕče, nepokoj, zvracanie a hnačku. Pri väčšom množstve užitia nastáva u psa smrť.
Po konzumácii všetkých vyššie spomenutých rastlín je potrebné okamžité veterinárne ošetrenie.

Ďalšie jedované rastliny pre psa:

Jedľa, juka, tuja, tulipán, narcis, snežienka, gladiola, hyacint, hortenzia, čemerica, borievka, zlatý dážď, zemolez, muškát, levanduľa, ibištek, chryzantéma, baza, iris, jesienka, krušpán, kosatec, bleduľa, prvosienka, paradajka (zelené časti a zelené plody), štedrec, eucalyptus, azalka, kristova koruna, anjelské trúby, šafran, vistéria, zimozeleň a iné.

TIP: Má váš pes časté hnačky alebo zvracanie? Skontrolujte svoju záhradu, či sa v nej nájdu niektoré zo spomínaných rastlín. Ich dlhodobá konzumácia mu síce nespôsobí smrť, môže vyvolať dočasné alebo trvalé zdravotné následky.

Preventívne opatrenia

Každý pes by mal ovládať povely, ktoré uľahčujú spolužitie medzi ním a majiteľom. Od útleho veku je preto dôležité nastaviť psovi hranice a pravidlá. Existuje viacero povelov, vďaka ktorým u psa vybudujeme návyk, že sa nesmie k jedovatej rastline priblížiť. Keď si rastlinu nebude pes všímať, nebude ju ani konzumovať.

U psa, ktorý je príliš aktívny a nemá dostatočný pohyb alebo pozornosť je vyššia pravdepodobnosť, že sa bude nudiť a venovať pozornosť záhrade. Tak, ako si náš čas vyžaduje záhrada, vyžaduje si ho aj pes. Dbajme na to hlavne vtedy, ak chceme peknú záhradu bez toho, aby nám ju ničil pes.

Žena so psom v záhrade
Foto: Shutterstock

Dobrým, hoci skôr dočasným riešením môžu byť rôzne ohrady a zábrany k jedovatým rastlinám. Tie však môže pes zničiť alebo nám esteticky nezapadnú do konceptu záhrady.

Pokiaľ máme šteňa, ktoré prišlo už do vybudovanej záhrady, nechajme mu dostatok hračiek na hryzenie, aby ho nelákalo všetko ostatné. V opačnom prípade vysaďme spomínané rastliny neskôr, keď pes dosiahne istý stupeň poslušnosti.

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku