8 neobyčajných júlových kvetov, ktoré zatraktívnia letné záhony aj vidiecke záhrady

Pestrofarebné kvetné hlávky vystavujú na obdiv letničky, v plnej nádhere sú teraz aj trvalky a ruže. O pozornosť usilujú aj voňavé kvety letných krov.

Kuklík potočný
Kuklík potočný Foto: Shutterstock

Ak nám však niektorý z osvedčených druhov chýba, stále ho môžeme kúpiť a vysadiť. Nepremeškajme tiež príležitosť doplniť voľné miesta v záhonoch novými trvalkami.

Teraz si vyberieme jednoduchšie, pretože naživo v záhradníctvach uvidíme rozkvitnuté kvety, prípadne charakter rastu. S výsadbou počkáme radšej na daždivejšie dni a do konca sezóny nové výsadby priebežne zalievame.

Kuklík šarlatový ‘Fiery Tempest’ (Geum coccineum)

Sýtočervené kvety kuklíka prežiaria slnečné záhony na niekoľko letných týždňov. Vynikne v stredne veľkých alebo vo väčších skupinách, vysadený samostatne pôsobí skôr nenápadne. Po odkvitnutí sú ozdobou tejto trvalky listy husto usporiadané v trse.

Preferuje slnečné stanovištia a mierne vlhkú a humóznu pôdu. Porastie aj v polotieni, kde však bude slabšie kvitnúť. Využiť túto krásku môžeme pri tvorbe vidieckych aj moderných mestských kvetinových záhonov.

Kuklík oceníme aj vtedy, keď sa usilujeme o pestovanie v duchu ekologických zásad. Kvety sú totiž lákadlom pre včely a motýle. Inak ide o vďačnú, pestovateľsky nenáročnú a každoročne bohato kvitnúcu okrasnú rastlinu.
v × š.: 60 × 35 cm

Kuklík potočný
Kuklík potočný Foto: Shutterstock

Popýšte sa záhonom

V lete väčšina z nás trávi viac času vonku, na dvoroch, terasách a v záhradách. Počas horúcich letných dní sa prirodzene osviežujeme pohľadom na sýtu zeleň listov.

Potešia nás aj kvitnúce rastliny, ktoré zároveň prilákajú do záhonov množstvo užitočných malých tvorov. Kvetinový ohňostroj dokážu rozpútať najmä letničky, z trvaliek najmä dlho kvitnúce druhy. Stačí si len správne vybrať.

Náprstník červený ‘Dalmatian White’ (Digitalis purpurea)

Tvorí husto olistené trsy. V lete z nich vyrastajú vysoké súkvetia. Táto odroda ich má zložené z bielych zvončekovitých kvetov, ktoré majú vnútri nápadnú bordovú kresbu.

Náprstník je veľmi efektná, no jedovatá dvojročná rastlina. V minulosti sa využíval aj ako liečivka. Zapôsobí v skupinách i samostatne v zmiešaných kvetinových záhonoch na slnečnom až polotienistom stanovišti. Ocení mierne vlhkú pôdu.
v × š.: 90 × 40 cm

Náprstník červený, vrbica vrbolistá a veronika dlholistá
Náprstník červený, vrbica vrbolistá a veronika dlholistá Foto: Shutterstock

Vrbica vrbolistá ‘Zigeunerblut’ (Lythrum salicaria)

Pôvodný druh vrbice nájdeme rásť aj vo voľnej prírode. V ponuke záhradníctiev býva k dispozícii niekoľko vyšľachtených odrôd. Vrbica je nenáročná a počas leta vytrvalo kvitnúca trvalka. Sýtoružové súkvetia sa vo veľkom množstve objavia na slnečných stanovištiach s vlhkou a mierne kyslou pôdou.
v × š.: 100 × 40 cm

Veronika dlholistá ‘First Glory’ (Veronica longifolia)

V období kvitnutia sú ozdobou husto olistených trsov tejto trvalky vzpriamene rastúce súkvetia sýtomodrej farby. Veroniky žiadajú slnko a mierne vlhkú pôdu.

Vidiecke zákutie

Prázdninový čas sa dá využiť aj na zveľaďovanie záhradných zákutí. V predaji je naďalej množstvo krásne rozkvitnutých rastlín, hlavne trvaliek, ruží, krov, ale aj okrasných tráv. Využime pestrú ponuku a vyberme niečo, čo zatraktívni exteriér vidieckeho domu.

Ruža ‘The Poet’s Wife’ (Rosa)

Kúzelne pôsobiaca ruža, ktorá začiatkom leta vykvitá množstvom sýtožltých a po citróne príjemne voňajúcich kvetov. Tvorí husto olistené kríky a môže sa stať ozdobou slnečného záhona. Potrebuje dostatok miesta do šírky, aby mala príležitosť naplno vyniknúť.
v × š.: 130 × 100 cm

Ruža The Poet´s Wife a zvonček širokolistý
Ruža The Poet´s Wife a zvonček širokolistý Foto: Shutterstock

Zvonček širokolistý ‘Loddon Anne’ (Campanula lactiflora)

Menej známy druh zvončeka kvitne počas celého leta množstvom bledoružových až fialových kvetov. Uplatní sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, skôr na slnečných miestach s výživnou, mierne vlhkou a priepustnou pôdou.
v × š.: 100 × 65 cm

Záhradná lúka

Obdivovať rozkvitnutú kvetinovú lúku, uvoľniť pritom preťaženú myseľ a naladiť sa na pozitívnu nôtu je veľmi príjemné a povznášajúce. Túto radosť si môžeme dopriať aj v záhrade. Stačí pre ňu vyhradiť aspoň menšiu plochu, alebo ju nahradiť bujným porastom nenáročných trvaliek, ktoré navodia atmosféru voľnej prírody.

Margaréta veľkoúborová ‘Shapcott Ruffels’ (Leucanthemum × superbum)

Ozdobou netradičnej odrody tejto tradičnej trvalky sú kvety zložené zo žltého stredového terčíka a z úzkych nadýchaných korunných lupienkov. Rýchlo sa rozrastie na slnečných miestach s výživnou a mierne vlhkou pôdou.
v x š.: 60 × 40 cm

Margaréta veľkoúborová a betonika lekárska
Margaréta veľkoúborová a betonika lekárska Foto: Shutterstock

Betonika lekárska ‘Hummelo’ (Stachys monieri)

Trendová trvalka a zároveň rastlina, ktorej pôvodný druh sa prirodzene vyskytuje aj vo voľnej prírode a patrí k liečivým. Táto pestovateľsky nenáročná a kompaktne rastúca odroda kvitne množstvom fialovoružových súkvetí, ktoré sú lákadlom pre včely. Tvorí bohaté trsy.
v × š.: 45 × 40 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku