Ak túžite mať aspoň na časti plochy takzvane dokonalý trávnik, bez úsilia to nebude.
Kým ženy záhradkárky sa väčšinou zameriavajú na pestovanie kvetín a zeleniny, muži záhradkári sa zvyčajne starajú o vinič, rez stromov a aj trávnik a s ním súvisiacu techniku. Neraz sa z nich stávajú majstri v kosení, hnojení aj závlahe. Nie je však trávnik ako trávnik, najmä v dnešných časoch, keď sa hovorí o klimatickej kríze a s tým súvisiacich opatreniach v záhrade, napríklad o trávnikoch s prímesou nízkych bylín, prípadne o lúčnych porastoch.
Udržať „dokonalý“ trávnik je pomerne náročné, i keď, takmer v každej záhrade sa nájdu plochy, kde stále môže mať zmysel, napríklad keď máme menšie deti, pre ktoré chceme na hranie či chodenie zabezpečiť „mäkký“ prirodzený koberec. S jeho reštartom začneme skoro na jar.
1. Očista trávnatej plochy
Na vyhrabávanie nafúkaného lístia, konárikov ale i plsti a machu sú najvhodnejšie oceľové hrable. Čím hustejšie, tým lepšie. Vyhrabané kôpky môžeme hneď preniesť na kompost. Ide o prvý krok, ktorý urobíme vo chvíli, keď tráva začína rašiť, ale porast je ešte veľmi nízky.
2. Vertikulácia
Po vyhrabaní trávnika alebo až po prvom kosení môžeme začať s vertikuláciou, čiže prerezávaním. Vertikulátor je vzhľadom podobný kosačke. Nože sa na rotujúcich valcoch kolmo zarezávajú do pôdy. Pri práci dbáme na správnu pracovnú hĺbku zárezu, ktorá má byť okolo jedného centimetra.
Účinnosť prerezávania zvýšime ďalším prerezávaním v kolmom smere na pôvodný. Táto činnosť zabezpečí hustnutie trávnika, povyberá aspoň čiastočne buriny, mach, zvyšky starej pokosenej trávy. Trávnik priamo po vertikulácii nevyzerá veľmi dobre, potrebuje čas na zotavenie. Zároveň hneď po nej môžeme plošne rozhodiť trávne osivo určené na dosev trávy, ktoré má teraz šancu dopadnúť na pôdu a vyklíčiť. Nezabudneme na zálievku, aby rezom poškodené korene trávy predsa len nevyschli.
3. Prevzdušnenie
Pri ťažkých pôdach sa okrem vertikulácie odporúča aj takzvaná aerifikácia, čiže prevzdušnenie. Špeciálny stroj zarezáva do pôdy a vyberá z nej drobné valčeky pôdy. Pracovná hĺbka je asi 6 až 10 cm. Vzniknuté otvory je potrebné následne zasypať pieskom, do ktorého môžeme prípadne pridať preosiaty kompost alebo rašelinu.
4. Zasekávanie okrajov
V prípade, že medzi trávnikom a záhonom nemáme pevný okraj, je zvyčajne potrebné odstrániť trávu prerastajúcu do záhonu alebo, naopak, plazivé trvalky vrastajúce do trávnika. Najlepšou pomôckou je ostrý rýľ a potom ručné vytrhanie toho, čo nepatrí na jednu či druhú stranu.
5. Dosev
Vypadnuté miesta trávy jemne skypríme a dosejeme trávu. Hlavnými kritériami výberu trávnej zmesi sú svetelné a vlhkostné podmienky. Na bežné využívanie postačuje zmes určená na rekreačný či športový trávnik. Po výseve je potrebné semeno zavalcovať, pri malých plôškach stačí opatrne a rovnomerne ušliapať alebo si pomôcť drevenou doskou, ktorú zašliapneme. Aby tráva spoľahlivo vyrástla, vysiate plôšky musíme udržiavať rovnomerne vlhké.
6. Hnojenie
Používame kvalitné viaczložkové hnojivá s dlhodobým účinkom a postupným uvoľňovaním. Na každú časť sezóny sú k dispozícii produkty so správnym pomerom živín a vhodnou granuláciou. Hnojivo nerozhadzujeme ručne, hrozí, že trávny koberec bude fľakato zelený. Rovnomerné dávkovanie dosiahneme pomocou aplikačného vozíka.
7. Znovuspustenie závlahového systému
Vyžaduje si znalosti a istú zručnosť. Ak si na to netrúfame, prenecháme to na odborníkov. Zistíme si, či firma, ktorá systém montovala, neponúka túto službu zdarma. Pred spustením je potrebné vyčistiť a skontrolovať jednotlivé komponenty, ako sú postrekovače, trysky, elektromagnetické ventily, tesnenia a filtre. Prezrieme i dažďový senzor, či nie je vychýlený. Rovnako treba naprogramovať riadiacu jednotku alebo nastaviť časovač.
8. Kosenie
Trávnik kosíme len o tretinu jeho výšky, a to na výšku 3 až 4 cm, v horúcich letných mesiacoch pridáme ďalšie 2 cm. Chybou býva takzvané skalpovanie trávnika, ktoré vzniká pri veľmi nízkom nastavení kosenia. Hrozí, že nože zničia odnožovacie orgány. Z takéhoto zásahu sa trávnik potom dlho spamätáva. Pri kosení kontrolujeme aj to, či nastavená výška kosenia vyjadruje ozajstnú výšku.
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
V apríli sme vysiali trávnik, krásne vzišiel, všetko bolo ok. V priebehu troch d…