8x betón v záhrade

I keď nad betónom v záhrade mnohí z nás ohŕňajú nos, jeho mechanicko-fyzikálne vlastnosti ho do exteriéru predurčujú. Navyše, za posledné roky zmenil výrazne aj vizáž. 

8x betón v záhrade

Surový betónový vzhľad, i keď zvyčajne mierne upravený, sa výborne uplatní v moderných záhradách. V tých ostatných sú v posledných rokoch populárne imitácie kameňa alebo dreva.

Keď betón imituje kameň

Do betónových zmesí sa pridávajú pigmenty, buď do povrchovej časti, alebo do celého objemu. Hrany a povrch sa v technologickom procese výroby otlčú, čím dlaždice získavajú náznak patiny a podobu kameňa. Veľkou výhodou v porovnaní s kameňom je výrazne nižšia cena.

Betónová dlažba

Dlažbu využijeme na parkovacie státie, terasy i chodníčky. Ak plánujeme betónovými pásikmi obkladať aj oplotenie z betónu, vyberieme takú líniu, v ktorej sa ponúkajú obidva produkty. Pokiaľ sa rozhodnete pre pokládku dlažby z betónu sami, pre kvalitný výsledok použite vyrovnávajúci levelingový systém.


Ako drevo

Kvalitná dlažba alebo obklad je od dreva na prvý pohľad na nerozoznanie. Povrch vzniká odtlačkom matríc, ktoré verne napodobujú štruktúru dreva vrátane vlákien a priehlbín.

Betónové drevo

Na rozdiel od dreva je ale tento materiál odolný proti poveternostným pomerom a neprekáža mu ani ukladanie priamo do pôdy, kde sa často používa na tzv. šľapáky v tráve alebo v záhone.

Aby voda vsakovala

Parkovacie plochy pre návštevy je zbytočné vyložiť celé betónovou dlažbou, ktorá pri dome zvyšuje teplotu a dažďová voda nemá kam vsiaknuť. Uprednostníme zatrávňovaciu dlažbu.

Zatrávňovacia dlažba

Ukladá sa priamo do pôdy, zasype zeminou a vyseje trávnym semenom. Počas sezóny sa kosí. Táto plocha je však v porovnaní s trávnikom náchylnejšia na vyschnutie.

Suchý múrik

Ak potrebujeme vyrovnať mierne svahovitý terén alebo pri betónovom plote situovať vyvýšený záhon pre rastliny, použijeme betónové dielce určené na stavbu múrika. Ich farbu prispôsobíme farbe chodníkov, fasády alebo plota.

Betónový múrik

Nízky múrik sa nemusí spájať pomocou malty, vyšší múrik áno, pretože nasiaknutá zemina je veľmi ťažká a mohli by vzniknúť posuny. Pri spevnení väčších svahov nezabúdame ani na drenáž.

Kvetináče v plote

Betónový plot môžeme nechať porásť popínavou zeleňou. Ak však použijeme dielce, ktoré fungujú ako kvetináč, bola by to škoda. Je na nás, koľko a v akej výške ich uložíme.

Betónové kvetináče

Pestovať sa v nich dajú letničky, bylinky aj skalničky. Pozor, na slnečnom stanovišti ľahko preschnú.

Chodníček v trávniku

Väčšie betónové dielce sa dajú dobre použiť ako chodník uložený v trávniku. Medzery, ktoré vypĺňa tráva, vnášajú do jeho línie príjemný rytmus a chodník ako celok pôsobí v priestore nenásilne.

Betónový chodník

Aby sa platne časom nezlomili, keďže pôda „pracuje“, je dôležité ich pri realizácii uložiť na vrstvu zo štrkovej drviny, ideálne zavibrovanú.

Vyvýšený záhon

Z betónových dielcov určených na stavbu múrika sa dá vytvoriť aj nižší vyvýšený záhon.

Betónový vyvýšený záhon

Jeho vonkajšiu podobu zladíme s farbou chodníkov a terasy. Na spojenie dielov použijeme maltu. Toto riešenie je trvanlivejšie ako z dreva, preto ho dobre naplánujeme na také miesto, kde nám bude celé roky vyhovovať. Vyvýšený záhon z dreva sa ľahšie rozoberie a časom presunie na nové miesto s novou pôdou.

Originál

Dlaždice z betónu si môžeme vyrobiť aj sami. Stačí na to malé drevené debnenie, odpadové kovové kusy ako výstuž a farbivo do hobby betónu.

Betónová dlaždica

Na otláčanie sa hodia listy zo stromov so zaujímavou žilnatinou, ale napríklad i háčkovaná dečka. Neotláčame hneď po naliatí a uhladení betónu, ale až keď povrch mierne zaschne. Takéto originálne dlaždice môžeme pri väčších plochách skombinovať so zakúpenou dlažbou.

Dobré rady

Plánujete vytvorenie chodníka z betónovej dlažby svojpomocne?

Spolu s chodníkom je dôležité naplánovať aj spevnený okraj, inak sa dlažba začne časom rozostupovať. Je tiež potrebné dbať na podkladové vrstvy a ich frakcie, ktoré sú odlišné, ak plánujete chodník, terasu alebo plochu prejazdnú autom. Aby sa jednotlivé dlažobné kocky nezačali časom hýbať, pretože sadá podklad, je dobré si pred položením zapožičať stroj na utlačenie, zhutnenie, ľudovo nazývaný žabka. Položená dlažba by sa mala zavibrovať vibrovacou doskou.

Nasucho alebo do maltového lôžka?

Ukladanie nasucho má výhodu, že dlažba ako celok nestratí schopnosť prepúšťať vodu, ktorá preniká cez škáry. Položenie do maltového lôžka je vhodné pri dláždení terasovými platňami.

8x betón v záhrade

Ošetrovanie dlažby

Betónová dlažba je v zásade bezúdržbová. Ak klesne alebo sa vyplaví škárovacie kamenivo, môže sa po čase, možno dvoch až troch rokoch, prisypať. Po rokoch je tiež možné povrch ošetriť tlakovým prúdom vody, pozor pritom na vyplavovanie materiálu zo škár.

Najčastejšie chyby

Jednou z nich je už spomínaná absencia spevneného okraja či obrubníka, druhou nedostatočne zhutnená podkladová vrstva. Chyba je tiež používať do podkladových vrstiev klasický riečny štrk, pretože oblé kamene sa po sebe kĺžu. Vhodnejšie je drvené kamenivo, kde sa jednotlivé kamene do seba zakliesnia. Ako škárovací materiál uprednostníme kamenivo s drobnou frakciou pred obyčajným pieskom, pretože ten sa ľahko vyplavuje.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku