9 byliniek účinných proti ochoreniu, ktoré už dva roky paralyzuje svet

Všetci už toho máme dosť a nechceme už o ňom ani počuť. No nikto nevie, čo nás ešte čaká, a ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným.

Bylinkový záhon s trvalkami

Zoznámte sa s bylinkami, ktoré môžu v boji proti nemu pomôcť, a vysaďte si ich do záhona. A ak by sa i covid niekam stratil, bylinky sa zídu aj pri bežnom nachladnutí a chrípkach.

Počas uplynulého roka malo veľa z nás možnosť overiť si na vlastnej koži silu svojej imunity, schopnosť organizmu popasovať sa s neviditeľným, tak často spomínaným nepriateľom, vírusom COVID 19. Človek je počas života vystavený rôznym vírusom, baktériám a imunitný systém, pokiaľ je silný, ich zvláda. No sú chvíle, keď potrebuje pomoc z našej strany.

Pri posilňovaní imunity je vítaná čo najprirodzenejšia strava, dostatok spánku, pohyb – môže byť aj práca v záhrade, prípadne aj populárne otužovanie. Pomôcť môže aj bylinkový záhon, taký domáci kútik prvej pomoci pre telo i psychiku.

Založiť bylinkovú záhradku nie je ťažké

Jednotlivé druhy môžeme vysadiť na prázdne miesta v už existujúcom záhone, alebo si vytvoríme nový, samostatný bylinkový záhon. Bylinky nie sú zaujímavé len svojou schopnosťou liečiť, ale aj krásou kvetu. Mnohé z nich obohacujú naše jedlá, pri dotyku príjemne voňajú. Sú vhodné do rôznorodých kombinácií aj s okrasnými rastlinami.

Podmienkou výsadby je zohľadniť pôdne nároky, zálievku, množstvo slnka, termín kvitnutia, nápadnosť kvetenstva a tiež to, či je rastlinka trvalkou alebo je jednoročná. Pri zakladaní záhonu berieme do úvahy aj rozmery rastlín, spôsob rastu, termín kvitnutia, vyfarbenie, aby bol zaujímavý v každom ročnom období.

Bylinky na stole

Dajú sa bylinky sadiť aj v lete?

Hoci za ideálny termín výsadby sa považuje jar a jeseň, čo stopercentne platí pre voľnokorenné sadenice, rastliny pestované ako kontajnerované, čiže v črepníkoch, možno vysádzať počas celej sezóny, dokonca aj počas najteplejších mesiacov roka. Ktovie, či na jeseň bude alebo nebude ďalšia covidová vlna, pozitívne je, že takýto záhon si môžeme vysadiť už teraz a pripraviť sa tak na chladné mesiace roka. Myslime však na to, že pri letnej výsadbe, najmä počas vysokých teplôt, sú rastliny vystavené zvýšenému výparu, preto im zabezpečíme výdatnú zálievku.

Bylinky troch skupín

Ktoré základné rastliny by nemali chýbať v anticovidovom záhone? Určite vysadíme druhy zo skupiny na podporu imunity, doplníme ich rastlinami aktívne podporujúcimi liečbu akútnej infekcie a rastlinami pôsobiacimi uvoľňujúco na psychiku, ktorá má priamy vplyv na silu imunity. Toto rozdelenie do skupín nie je možné brať striktne, mnohé bylinky, dobrým príkladom je tymian, majú presah do rôznych oblastí nášho zdravia.

Napriek priaznivým účinkom na organizmus má používanie liečivých rastlín aj svoje obmedzenia. Na pozore sa majte, ak trpíte autoimunitnými ochoreniami, astmou či peľovou alergiou a ak užívate lieky. Vtedy je dobré poradiť sa so svojím lekárom, prípadne skúseným bylinkárom.

Záhon s bylinkami

Rastliny na podporu imunity:

  • Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)
  • Dúška tymianová, tymian (Thymus vulgaris)
  • Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Rastliny podporujúce liečbu akútnej vírusovej a bakteriálnej infekcie:

  • Pamajorán obyčajný, oregano (Origanum vulgare)
  • Monarda dvojmocná (Monarda didyma)
  • Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)

Rastliny uvoľňujúce psychiku:

  • Medovka lekárska (Melissa officinalis)
  • Rumanček kamilkový, harmanček (Matricaria recutita)
  • Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

1. Medovka lekárska

Medovka lekárska

Aromatická, medonosná trvalka. Vyžaduje slnečné miesto a piesočnato-hlinitú pôdu. Stres vplýva na silu imunitného systému a medovka pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu. Podporuje dobrý spánok, vylepšuje náladu a zmierňuje úzkosť.
Výška × šírka: 0,50 × 0,40 m

2. Echinacea purpurová

Echinacea purpurová

Je ozdobou záhrady, kvety sú ružovej farby. Je nenáročná, nemá zvláštne nároky na pôdu. Darí sa jej na slnečnom mieste. Kvitne od júla do septembra. Zbiera sa kvitnúca vňať počas plného kvitnutia. Koreň zbierame z dvoj- až trojročných rastlín na jeseň. Pitie čaju pôsobí ako prevencia vírusových ochorení.
Výška × šírka: 1 – 1,2 × 0,5 m

3. Kapucínka väčšia

Kapucínka väčšia

U nás sa pestuje ako jednoročná rastlina, z priamej sejby na stanovište v apríli až v máji alebo z priesad, ktoré vysádzame v máji. Má rada suchšiu pôdu, priame slnko, primeranú zálievku s občasným preschnutím. Dáme ju na rôzne miesta pre skočky, ktoré ju majú v obľube. Pri silnejšom ataku sa ju v polykultúre podarí čiastočne uchrániť. Celá rastlina je jedlá. Používajú sa kvietky, listy aj semená. Má silné antibiotické účinky pri ochoreniach dýchacích ciest a tiež močového ústrojenstva. Slúži ako podporná liečba pri vírusových ochoreniach, keď dochádza k sekundárnej infekcii baktériami.
Výška × šírka: 0,30 × 1 – 3 m

4. Šalvia lekárska

Šalvia lekárska

Šalvia má rada pôdu s vyšším obsahom vápnika, znáša sucho a krásne sa rozrastá na slnečnom stanovišti. Podporuje imunitu, má silný antibiotický a antiseptický účinok. Môžeme ju pridávať i do jedál z mäsa alebo piť ako čaj. Nie je vhodná na dlhodobé užívanie pre obsah tujónu, ktorý vo vyšších dávkach spôsobuje otravu.
Výška × šírka: cca 0,60 × 0,50 m

5. Monarda dvojmocná

Monarda dvojmocná

Kvety monardy sú šarlátovo červené, zriedka biele alebo ružovkavé. Rozkvitá v júni a kvetmi teší do augusta. Vyžaduje slnečné stanovište. Zberáme vňať pred kvetom. O kvety neprídeme, rastlina odrezanú časť nahradí. Je aromatická a používa sa podobne ako materina dúška pre obsah tymolu. Okrem dezinfekčných a protizápalových účinkov tiež upokojuje. Pomáha pri zápale dýchacích ciest a odstraňuje nespavosť.
Výška × šírka: 0,80 – 1,20 × 0,75 m

6. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný

Je nenáročný na stanovište, pristane mu priame na slnku. Toto prírodné antidepresívum upravuje zmeny nálad, pomáha pri nespavosti, úzkosti a má aj protizápalové účinky. Nevýhodou sú niektoré obmedzenia v užívaní. Nesmie sa kombinovať s antidepresívami a tiež môže spôsobiť fotosenzitívnu reakciu pri pohybe človeka na slnku. Patrí medzi bylinky, ktorých užívanie je pre jeho schopnosť negovať účinky
určitých liekov, vhodné konzultovať. Neužíva sa dlhodobo.
Výška × šírka: 0,60 – 1 × 0,20 m

Ľubovníkový olej

150 g čerstvej rozkvitnutej vňate nakrájame a zľahka podrvíme. Zalejeme za studena lisovaným olejom a necháme 5 dní stáť. Potom fľašu uzavrieme a v tme necháme 2 mesiace vylúhovať. Olej nadobudne krásny červený odtieň. Precedíme a uzatvoríme. Dávkujeme hlavne v zime dva- až trikrát jednu čajovú lyžičku denne.

7. Rumanček kamilkový, harmanček

Rumanček kamilkový

Narastie takmer všade a je to letnička. Pestujeme ho z výsevu pod sklom v marci a apríli alebo z priameho výsevu do záhona v apríli až júli. V prírode ho od podobného rumanu rozoznáme podľa dutého kvetného lôžka a príjemnej vône. Vplýva na upokojenie a zlepšuje spánok. Pôsobí pri depresívnych stavoch a úzkosti. Má zároveň antiseptické účinky.
Výška × šírka: 0,30 – 0,80 × 0,20 m

Harmančekový olej

Za hrsť mierne zvädnutých kvietkov harmančeka zalejeme za studena lisovaným olejom neutrálnej vône až po okraj fľaštičky. Na slnku necháme macerovať dva týždne. Po scedení uchováme v chlade na tmavom mieste. Používame do kúpeľa a na masáž celého tela.

8. Dúška tymianová, tymian

Dúška tymiánová

Vyhovuje jej ľahká, piesočnatohlinitá pôda a slnečné stanovište. Je medonosná a pôdopokryvná. Vyžaduje pravidelný zostrih, pretože časom drevnatie. Silne podporuje imunitu, má antiseptické a antibiotické účinky. Uvoľňuje kŕčovitý kašeľ s ťažkosťami pri dýchaní. Tiež vôňou podporuje psychiku.
Výška × šírka: 0,15 × 0,30 m

Sirup z tymianu

50 g tymianovej vňate zalejeme 250 ml horúcej vody a 10 minút lúhujeme. Cez gázu povytláčame poriadne všetku tekutinu. Pridáme 4 polievkové lyžice medu a šťavu z jedného citróna. Všetko spolu 15 minút povaríme. Užívame tri- až štyrikrát denne. Deťom môžeme sirup podávať od štyroch rokov.

9. Pamajorán obyčajný, oregano

Pamajorán obyčajný

Táto medonosná trvalka je nenáročná na pôdu. Znáša sucho. Po odkvitnutí vyžaduje zostrih. Zberáme vňať pred kvetom alebo jednotlivé lístky počas vegetácie. Vňať sa používa ako korenina a pre svoje dezinfekčné účinky ako liečivá rastlina pri ochoreniach dýchacej sústavy, tráviacich ťažkostiach a aj pri depresii.
Výška × šírka: 0,80 × 0,50 m

Zápar z oregana

1 – 2 lyžice oregana zalejeme 400 ml horúcej vody a prikryté lúhujeme cca 20 minút. Pijeme počas celého dňa pri zápale dýchacieho ústrojenstva a pri suchom kašli.

 

Text: Mgr. Noemi Péterová, kurátor liečivých a aromatických rastlín, Botanická záhrada SPU Nitra
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku