Kým jeseň odveje posledný list zo stromu, čaká vás v okrasnej záhrade ešte veľa práce. Našťastie už nie je tak horúco ako v lete, možno vám jesenné práce pôjdu viac od ruky. Nasaďte si pracovné rukavice a hor sa do záhrady!
Rozmnožte ruže
Začiatok jesene je ideálnym obdobím na rozmnoženie týchto obľúbených trvaliek. Na rozmnoženie sú vhodné najmä kríkové a popínavé druhy. Rozmnoženie robte rezom z nekvitnúcich výhonkov. Odrežte približne 20 centimetrov dlhé odrezky, odstráňte spodné listy a miesto rezu namočte do stimulátora rastu. Takto pripravené odrezky zasaďte na tienisté miesto a pravidelne polievajte.
Zasejte trávnik
Nedarilo sa vám počas leta vypestovať trávnik? Nezúfajte, september je na založenie trávnika prajný. V tomto období môžete trávnik aj dosievať a dopriať mu väčšiu údržbu. Na hnojenie použite jesenné hnojivo s vysokým obsahom draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť trávy voči mrazu. Starostlivosť o trávnik podčiarkne poctivá vertikulácia.
Vysievajte dvojročky
Sirôtky, sedmokrásky či nezábudky sa vám za výsev začiatkom jesene odvďačia krásnym zakvitnutím. Semená môžete vysievať do debničiek alebo priamo do pôdy. Aj počas jesene si dvojročky pýtajú dostatok závlahy, nezabúdajte ich pravidelne a výdatne poliať.
Orežte živý plot
Keď zožltnú prvé listy živého plota, je najvyšší čas na jeho rezanie. Živý plot si vyžaduje pravidelné strihanie, aby ostal hustý a v požadovanom tvare. Väčšinou ide o rýchlorastúce druhy, ktoré majú tendenciu vyrásť aj niekoľko metrov. Práve z tohto dôvodu je jesenný udržiavací rez nevyhnutný.
Množte trávy
Pomocou delenia trsov si môžete namnožiť okrasné trávy. Treba ich vysádzať na slnečné alebo poloslnečné miesta do priepustnej pôdy s prímesou riečneho piesku. Na jeseň je vhodné sadenie aj rozmnožovanie, pretože pôda je vďaka častejšiemu dažďu dostatočne vlhká.
Zasaďte cibuľoviny
Zasadené cibuľky musia byť zdravé, bez známok hnitia, nepoškodené, nenaklíčené a bez plesne. Z väčších cibuliek vám vyrastú väčšie kvety. Vhodným počasím na ich výsadbu je vlhké počasie pod mrakom. Pri výsadbe vo všeobecnosti platí, že vrstva pôdy nad cibuľkou by mala mať dvojnásobok až trojnásobok výšky cibule.
Preneste izbové rastliny dovnútra
Ak jesenné nočné teploty klesnú pod 10°C, je čas premiestniť črepníkové kvety a rastliny z letnej terasy do interiéru. Pred prenesením ich dôkladne skontrolujte, aby na nich neboli rozvíjajúce sa choroby a škodce. V prípade, že na nich objavíte nejaké nedostatky, najprv ich ošetrite a až potom preneste do izby. V opačnom prípade by sa mohli rozšíriť škodce aj na ostatné izbové rastliny. Teplomilné druhy preneste do chladnejších a svetlejších priestorov. Ani počas zimy ich nezabudnite polievať.
Postarajte sa o jazierko
Z jazierka odstráňte opadané lístie, riasy a odumreté zvyšky rastlín. Následne odsajte blato a kal z dna jazierkovým vysávačom. V prípade, že vám v jazierku plávajú ryby, podporte ich zdravie kvalitným krmivom a vitamínmi. V nekvalitnej vode sa ryby trápia, z čoho pramenia ich choroby, ktoré sa môžu prejaviť v jarných mesiacoch. Na záver aplikujte jesenné baktérie a prekryte jazierko sieťou.
Odstráňte suché kvety
Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov predlžuje kvitnutie a znásobuje ich množstvo. Na odstránenie odumretých častí vždy používajte ostré nožnice, nerobte to ručne. Predídete prípadnému poškodeniu rastlín. Rovnakú pozornosť venujte aj odstráneniu buriny.
Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň. Napriek tomu, že som cesnak v jeseni zasadil dosť hlboko, tak mi mráz…