Cieľom pestovania v záhradke je bohatá úroda. Zhrnuli sme pre vás tie najdôležitejšie rady a tipy, ktoré môžete uplatniť v aktuálnej sezóne.
Týkajú sa jednotlivých druhov zeleniny a ovocia, ale aj všeobecnejších odporúčaní. Úrodu navyše nepriamo zvýšime aj tým, že skúsime nové spôsoby prípravy aj konzervovania, prípadne sa naučíme používať menej bežné časti rastlín.
Abeceda bohatej úrody je seriál, ktorý vám na stránke Záhrada.sk ponúkame po častiach. Celý rozsiahly článok nájdete v aktuálnom čísle časopisu Záhrada, druhú časť uverejníme na stránke čoskoro.
1. Ačokča
Počas suchých a horúcich dní nezabúdame na zálievku. Pravidelný zber mladých plodov podporuje kvitnutie i ďalšie plodenie. Zavárame ju na sladkokyslo, dávame do praženice, zapekáme.
2. Arónia
Počas vegetácie môžeme rastliny prihnojiť hnojivom na ovocné stromy alebo bobuľové ovocie. Keď sa bobule začínajú vyfarbovať, v lokalite s vyšším výskytom vtákov zakryjeme rastliny sieťou, ktorá pred nimi úrodu ochráni. Plody konzumujeme aj čerstvé, vyrábame džemy, šťavy, ovocné kože. Výborné sú sušené do čajov.
3. Baklažán
Je náročný na zálievku, zavlažujeme ho ku koreňom. K vyšším jedincom dáme včas oporu. Je samoopelivý, a keď kvitne, jemne ním potrasieme, aby sa dobre opelil. Ak sa na rastline vytvorí príliš veľa plodov, tie najmladšie odstránime, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala. Zvyčajne sa ponecháva päť plodov na jednu rastlinu Dozreté plody na rastline nenecháme príliš dlho, dužina zvykne zhorknúť. Grilujeme ich, dusíme ako prílohu k mäsu, plníme a robíme baklažánové nátierky.
4. Bazalka
Priebežne odštipujeme vrcholčeky výhonov a zužitkúvame ich. Rastlina sa vďaka tomu rozkonári a zhustne a najmä tak oddialime kvitnutie a tvorbu semien, čiže starnutie. Neskôr aj odštipujeme kvetné stonky. Listy používame čerstvé, mrazíme ich a vyrábame pesto. Najmenej vhodné je sušenie, výrazne sa tak stráca aróma.
5. Biela netkaná textília
Prepúšťa vodu aj časť UV žiarenia. Kým skoro na jar ňou zakrývame rastliny, aby sme ich ochránili pred mrazmi, počas leta ju používame na ochranu pred slnkom a rýchlym vysušením pôdy pri výsevoch a čerstvých výsadbách sadeníc. V extrémne teplých slnečných dňoch ju môžeme použiť aj na zakrytie tých druhov zeleniny, na ktorých vidíme spáleniny od slnka.
6. Bôb
Pri dosiahnutí výšky 10 – 15 cm ho okopávame a trochu prihŕňame zeminou. Keď sú rastliny rozkvitnuté, zaštipneme vrcholec, čo podporí zrenie semien a obmedzí napádanie bôbu voškou makovou, ktorá uprednostňuje mladé pletivá. Používame zelené struky, nezrelé aj zrelé semená, a to najmä do polievok, šalátov aj ako prílohu.
7. Brokolica
Ešte aj teraz v júni môžeme vysievať niektoré odrody brokolice na neskorší zber. Vyžaduje pravidelnú zálievku. Mladé listy môžeme pridávať do jedál, polievok, ale nezberáme ich priveľa, aby sa nám vytvorili ružice. Po zbere hlavnej ružice rastlinu ponecháme a ďalej zavlažujeme, v pazuchách listov tvorí ďalšie, i keď menšie ružičky. Okrem zapekania, vyprážania či prípravy polievok môžeme podávať ako diétnu prílohu. Mrazíme.
8. Broskyňa
V júni je vhodné obdobie na redukciu množstva plodov, pokiaľ sú stromčeky obsypané (tzv. júnová prebierka plodov). Prednostne vylamujeme malé slabé plody. Na jednoročnom výhone necháme 5 – 6 plodov, ktoré sú od seba vzdialené 10 – 12 cm. Cieľom je bohatá úroda primerane veľkých plodov a nevysilenie stromčeka.
V období kvitnutia a dozrievania plodov je dôležitá doplnková závlaha, najmä ak je sucho. Prihnojením po odkvitnutí podporíme veľkosť a kvalitu plodov. Plody zavárame, mrazíme, vyrábame ovocné kože. Neštepené vinohradnícke broskyne, ktorých býva neúrekom, sú výborné sušené, majú zaujímavú a intenzívnu chuť.
9. Brusnica
Brusniciam prospeje prihnojenie hnojivom na kyslomilné rastliny. Keď je sucho a najmä počas dozrievania, doprajeme im pravidelnú zálievku, rastlina má plytší koreňový systém. Vlahu pomôže udržať v pôde nástielka z jemne drvenej kôry alebo pilín. Zberať a sušiť môžeme aj listy, vhodné sú do liečivých čajov.
10. Burina
Nemusíme ju vnímať iba negatívne. Ohroziť môže najmä výsevy a mladé rastliny. Neskôr, ale len kým je malá, čiastočne zakrýva pôdu a brzdí rýchly odpar vody, hoci je pre úžitkové rastliny zároveň konkurenciou. Kým nevykvitne, nechávame ju po vytrhnutí na mieste ako tenký mulč. Pozor, niektoré druhy sú hostiteľmi chorôb, napríklad hrdze. Inými burinami, jedlými alebo aj liečivými, si zas vieme obohatiť jedálniček a domácu lekárničku.
11. Cesnak
Keď sa na paličiakoch začnú objavovať kvetné puky, vylámeme ich aj so stonkou, aby sila rastliny smerovala do strúčikov. Tento „odpad“ vieme spracovať, výborný je opečený na oleji k letným grilovačkám alebo ho zavaríme do sladkokyslého nálevu. Môžeme si ho aj zamraziť a spotrebovať postupne, napríklad pridávať do polievok na vyvarenie chuti. Ak je veľmi sucho, doprajeme mu doplnkovú závlahu. Pozor, nemá rád premokrenú pôdu.
12. Cibuľa
Vyššiu kvalitu cibule podporuje majorán rastúci v tesnej blízkosti. Keď je sucho, doprajeme jej zálievku. Nie je vhodná občasná a intenzívna zálievka, cibule môžu praskať a potom sú náchylné na hnitie. Pôdu necháme medzi zálievkami preschnúť.
13. Cuketa
Nedostatok vlahy sa prejaví v nižšej úrode. Odstraňujeme malé nahnité plody a môžeme skúsiť aj ručné opeľovanie pomocou odtrhnutého samčieho kvetu. Pravidelný zber mladých plodov podporí tvorbu ďalších.
Jej využitie je obrovské, môžeme ju piecť, grilovať, zavárať na sladkokyslo ako uhorky (necháme kratšie sterilizovať, aby príliš nezmäkli), robiť cuketové guláše, plniť mäsom a zapekať, pridávať do cesta na koláče, mladé strúhať do šalátov a konzumovať surové, staršie kusy zas zavárať na sladko ako nepravý ananás.
14. Cvikla
Ak sa chystáme jednotiť neskorý výsev, môžeme rastliny aj podrypnúť a presadiť. Pri cvikle to nie je obvyklý postup, no dajú sa tak vyplniť medzery v riadku. Rastlinkám vytrhnutým pri jednotení odstrihneme listy a použijeme ich do zmiešaných šalátov alebo udusíme podobne ako špenát.
Niektoré odrody môžeme vysievať aj teraz. Mladé hlávky tak budeme môcť zberať až do jesene. Počas suchých a teplých letných dní pravidelne zavlažujeme. Konzumujeme ju ako pečenú alebo uvarenú nakladáme na sladkokyslo. V pivnici na zeleninu vydrží uložená na jeseň niekoľko mesiacov. Veľmi zdravá je čerstvá cviklová šťava.
15. Čerešne
Ak sme to tento rok nestihli a v plodoch bolo veľa drobných lariev, budúci rok pri kvitnutí zavesíme do koruny žlté lepové doštičky na odchyt vrtivky čerešňovej. V oblastiach s vyšším výskytom vtákov chránime úrodu sieťami – ak nie celý strom, aspoň vybrané, nižšie položené konáre. Okrem zavárania vieme plody využiť na džemy, sirupy, sušenie a kandizovanie. Sušíme bez alebo aj s kôstkou. Mrazíme bez kôstok na použitie do koláčov.
16. Černice
Vo veľmi suchých letách im pri dozrievaní doprajeme doplnkovú závlahu ku koreňom, ale pozor, neznášajú premokrenie. Zavárame, vyrábame džemy, ovocné kože a mrazíme.
17. Čučoriedky
Vzhľadom na nízke pH pôdy, v ktorej rastú, volíme vždy špeciálne hnojivo pre ne určené. Čučoriedka je síce samoopelivá, no napriek tomu je vhodné vysadiť v jej blízkosti aspoň dve odrody s rovnakým termínom kvitnutia. Docielime tak bohatšiu úrodu.
Na nástielku je najvhodnejšia drevená kôra z borovíc alebo smrekov, ale aj piliny z ihličnatých drevín. Mulčovací materiál zároveň dodáva pôde organické látky, pôsobí ako hnojivo. V oblastiach s vyšším výskytom vtákov úrodu chránime sieťami, natiahneme ich, keď sa plody začnú farbiť. Okrem priameho konzumu ich mrazíme, zavárame, vyrábame džemy i ovocné kože.
18. Drieň
Plody opadávajú postupne, preto je vhodné rozprestrieť pred ich dozrievaním pod stromček či ker plachty, kartóny a pod.. Ľahšie ich pozbierame. Chránime ich pred vtákmi, napríklad natiahnutím siete proti vtákom. Plody zavárame, vyrábame džem, víno alebo sušíme do čaju.
19. Dula
Pri vysokej násade plodov je vhodná prebierka. Sucho znáša pomerne dobre, pri extréme v období rastu plodov jej doprajeme doplnkovú zálievku, neznáša však dlhodobé premokrenie. Konzumujeme až po uvarení vo forme kompótov, džemov, čatní.
20. Egreš
V suchom lete im doprajeme pravidelnú zálievku, aby plody pekne narástli. Počas sezóny môžeme prihnojiť hnojivom na drobné bobuľoviny. Po zbere je vhodný čas na rez. Plody okrem konzumácie v surovom stave používame do džemov, kompótov a na ovocné kože.
21. Ekoprípravky proti chorobám a škodcom
Je ich veľmi veľa a majú rôznu účinnosť. Mnohé sa používajú ako prevencia na odpudenie chorôb a škodcov, iné podporujú vitalitu a odolnosť rastlín. Biologické prípravky s obsahom živých organizmov priamo ničia choroby a škodce alebo „obsadia“ miesto na rastline a patogén sa potom na ňu už „nezmestí“. Postupne sa ich učíme lepšie spoznávať a aplikovať, aby sme nimi nahradili čo najviac chemických postrekov.
22. Fazuľa kríčková
Prihŕňame k nej pôdu, lepšie sa zakorení a poskytne vyššiu úrodu. Vysadíme k nej saturejku, ktorá ju chráni pred škodcami a pozitívne vplýva na jej vývoj. Pravidelný zber každé dva až tri dni podporuje ďalší rast a kvitnutie, čím získame viac úrody. Môžeme ju aj opakovane vysievať, a to až do začiatku júla.
Pri výbere odrôd dáme pozor, či ide o odrodu určenú prednostne na zber zelených strukov alebo suchých semien, prípadne je vhodné oboje. Ak oboje, tak zo začiatku zberáme zelené struky a až neskôr necháme dozrieť semená.
Pôdu udržiavame mierne vlhkú. Okolo rastlín ju kypríme len do kvitnutia, pretože by sme mohli striasť kvety. Na začiatku kvitnutia rastliny prihnojíme. Keď je dlho daždivo, môžeme porast preventívne postriekať proti hubovým chorobám.
Zo zelených strukov sú výborné „biele“ polievky a rôzne zeleninové polievky, sú vhodné ako príloha, široké struky sa vyprážajú v trojobale. Zo suchých semien vieme okrem známych receptov pripraviť napríklad nepravé gaštanové pyré. Pozor, fazuľu nekonzumujeme v surovom stave.
23. Fazuľa tyčková
Vysadíme k nej saturejku, chráni ju pred škodcami a podporuje jej zdravý vývoj. Počas rastu jej občas pomôžeme obtočiť sa okolo „správnej“ opory. Koncom leta odstrihneme vrcholček rastliny, aby živiny a voda z koreňov smerovali do už nasadenej úrody.
24. Figovník
Figovník žiada dostatok vlahy počas tvorby plodov (až do augusta), ale iba v teplejších a suchších dňoch. Zatiaľ čo sucho znáša celkom dobre, premokrenie pôdy v čase dozrievania plodov spôsobuje ich praskanie. Plody sú najlepšie čerstvé, ale používajú sa aj na výrobu džemov či na sušenie.
25. Gaštan jedlý
Súkvetia má väčšina odrôd cudzoopelivé, na čo treba myslieť už pri ich výbere. V súčasnosti sú však dostupné už aj samoopelivé odrody. Ideálne je, ak si v jednej záhrade vysadíme aspoň dva stromy, čím podporíme vyššiu úrodnosť. Ale pozor, ide o „veľké stromy“.
26. Goji – kustovnica čínska
Predpokladom dobrej úrody je každoročný rez, ktorý treba vykonať do konca júna. Kvety má obojpohlavné a samoopelivé, na lepšie opelenie a úrodu sa však uprednostňuje výsadba viacerých odrôd. Plody konzumujeme čerstvé alebo sušené.
Pokračovanie článku:
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 2. časť: H – K
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 3. časť: L – P
- Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R – Z
Text: Ing. Monika Felixová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, je tu niekto kto sa venuje pestovaniu chilli? Ja skusam tento rok prvykr…