Plány do novej sezóny sú za nami. Teraz je ideálny čas na nákup semienok letničiek a na ich výsev. Vybrať si pritom môžeme zo skutočne pestrej palety osív.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- substrát na rozmnožovanie a výsevy
- osivá letničiek
- výsevné debničky s krytom
Náradie:
- záhradnícka lopatka
- pracovné rukavice
- krhla alebo rozprašovač
Náročnosť: **
Obdobie: jar
Ľudia: 1
Pracovný postup
1. NÁKUP
Pri nákupe si všímame názvy, výrobcu, ale hlavne čas trvanlivosti. Ak by sme totiž nakúpili staré osivo, na mladé rastlinky by sme čakali márne.
2. NAPLNENIE
Začneme naplnením výsevnej misky kvalitným substrátom určeným na predpestovanie a výsevy. Po nasypaní povrch urovnáme.
3. PETÚNIE
Z výsevov môžeme pestovať aj petúnie. Ich semienka sú však také malé, že si ich pred vysievaním vysypeme do dlane. Vysievame ich plytko.
4. OCHRANA
Pri otváraní vrecka so semenami dávame pozor, aby sme ich nevysypali. Vysievať teraz môžeme aj agerát. Má drobnejšie osivo.
5. VÝSEV
Osivo agerátu vysievame do misky naširoko, no nie hlboko, skôr plytko. Vysievame rovnomerne a jednoducho pomedzi prsty.
6. UTLAČENIE
Osivo vysiate na povrchu jemne zatlačíme do substrátu. Nesmieme ho pritom zatlačiť hlboko, inak by nevyklíčilo.
7. HRACHOR
Ďalšou letničkou, ktorú si môžeme teraz predpestovať, je hrachor. Má krásne farebné a voňavé kvety. Naplníme malé, vyššie črepníky substrátom.
8. VLOŽENIE
Do každého črepníka vložíme asi 3 až 5 cm hlboko jedno semienko. Zatlačíme ho, zalejeme a črepník si označíme.
9. ZAKOREŇOVAČ
Väčšie semená môžeme vysievať aj do rašelinových zakoreňovačov. Začneme tak, že zakoreňovače položíme do misky s vodou.
10. NAPLNENIE
Keď zakoreňovače nasiaknu vodou, vysejeme do každého jedno semienko. Takto vypestujeme napríklad atraktívnu popínavú kobeu.
11. ZAKRYTIE
Výsevné misky po zavlažení zakryjeme, aby sa vnútri vytvorila mikroklíma ideálna na klíčenie. Potom misky umiestnime na okenný parapet.
Dobré rady
Výber substrátu
Na vysievanie použime substrát určený na výsev. Efektívne sú supresívne substráty, pri ktorých je znížené riziko padania klíčnych rastlín. Nikdy nepoužívajte na výsevy zeminu zo záhrady. Výhodou špecializovaného substrátu je jeho sterilita, ale aj obsah najdôležitejších zložiek potrebných na klíčenie a vývoj mladých rastlín. Substrát by mal byť sypký, mierne vlhký a izbovej teploty.
Na svetle alebo v tme?
Pri výseve je dôležité vedieť, ktoré druhy letničiek klíčia v tme – tým semená zasypte tenkou vrstvou preosiateho substrátu –, alebo na svetle – tým semená nezasypávajte. Informáciu o tom, o aký druh rastliny z tohto hľadiska ide, nájdete na vrecúšku so semenami. Rovnako je tu uvedená aj odporúčaná hĺbka sejby. Je dôležité dodržať aj termíny sejby vyznačené na vrecúškach.
Podmienky
Počas klíčenia by výsevy mali mať zabezpečenú štandardnú teplotu okolo 20 °C, vlhkosť vzduchu asi 80 % a predovšetkým dostatok svetla. Pri jeho nedostatku sa mladé rastliny nepekne vyťahujú, sú bledé, ľahko sa lámu a obvykle rýchlo hynú. V prípade vyššej vzdušnej vlhkosti a použitia nekvalitného, neprepareného substrátu hrozí rozvoj hubových chorôb. Vyklíčené mladé rastlinky letničiek udržiavajte neustále vo vlhku pomocou rozprašovača.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, potreboval by som radu. Prvy krat skusam predpestuvavat tekvice a cuk…