Kedysi ako roztatárená vysokoškoláčka som mala dva symboly toho, či som dokázala zvládnuť december a príchod Vianoc so cťou a bez stresovej peny na perách.
Prvý symbol bol, že som si dokázala vlastnoručne vyrobiť adventný veniec včas! Teda najneskôr v prvú adventnú nedeľu. A druhý, že som do Vianoc našla čas len tak si sadnúť a prečítať Dickensovu Vianočnú koledu.
Dnes mi už žiadna stresová pena nehrozí, pretože sme si u nás v rodine poňali sviatky inak, bez naháňania za darčekmi. Áno, ja sa naháňam s deťmi za vianočnými zážitkami, ale to je úplne iný druh stresu, to sa neráta! Ale prečítať Vianočnú koledu a urobiť vlastný veniec zostalo. A niet lepšej štartovacej pozície na výrobu vlastného venca ako byť záhradkár(ka).
Človek záhradkár – šípim – inklinuje k prírodným materiálom. Človek – záhradkár má k nim relatívne ľahký prístup. Buď mu rástli alebo rastú priamo v záhrade alebo vie veľmi dobre, kde čo nájde. Začala som osobne, pretože toto budú naozaj osobné a osobne zozbierané tipy na adventné vence.
Ozdobný materiál
Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ venca, klasický, či netradičný, na kruhovom pôdoryse alebo nejako celkom inak poňatý, bude sa hodiť nejaká tá výzdoba. Tu je zoznam materiálu, ktorým určite nič nepokazíte, ak nechcete šliapnuť do kaluže gýču:
Sušené jablkové hviezdy
Nakrájame jablko priečne na plátky, využijeme len tie, ktoré majú v strede časti jaderníka a teda sa im na priereze v strede spravila hviezda. Ostatné zjeme hneď alebo necháme vysušiť spolu s hviezdnymi a zjeme neskôr.
Ovocie na ozdobu musí byť presušené poriadne a po dosušení sa nezatvára do vzduchotesnej nádoby ako tie na jedenie, pretože tentoraz si neželáme, aby jablká skrehli a schrumkaveli, mohli by sa ľahko polámať. Dosušíme, vyberieme a použijeme alebo odložíme vychladnuté do nejakej krabice.
Sušené pomarančové krúžky
Podobný postup, nakrájame pomaranče či limetky na plátky a dáme sušiť.
V sušičke to ide rýchlo. Kedysi som sušila po radiátoroch a podobne, to ide pomalšie, bude to trvať týždeň aj dlhšie. Rýchlo usušené pomaranče si ľahšie udržia svetlú žiarivú farbu.
Moje staré dlhosušiace prešli z tmavooranžovej rokmi až do tmavohnedej, ale som s týmto vývojom veľmi spokojná, lebo s čerstvými svetlými parádne vyniká ten farebný kontrast.
Koreniny
Koreniny na adventnom venci sú nielen pekné, ale aj voňavé. Škorica či badián by rozhodne nemali ostať len v kuchyni, ale aj na svetle sveta vo venci.
Vždyzelená zeleň
Zelená patrí k Vianociam, takže okrem čečiny, možno máte po ruke nejaký vhodný krík. Absolútne najviac by som odporúčala cezmínu, ktorá patrí v mnohých krajinách k symbolom Vianoc, okrem naozaj sýtej tmavozelenej na tuhých pichľavých listoch máva v zime aj červené bobuľky. Vo vode vydrží veľmi dlho, ale aj bez vody poslúži ako živá ozdoba.
Zaujímavo sa dá v advente pracovať aj s vetvičkami rozmarínu.
Šípky a iné plody
Usušené šípky sú fajn a ešte lepšie sú usušené šípky aj s konárikom, na ktorom rástli. Efektná, jednoduchá a dostupná dekorácia.
Dodá červenú farbu a šípky na konáriku môžu pomôcť u aj ako veľký špendlík na zachytenie iných dekorácií do venca.
Klasikou sú sušené šišky, šištičky, pokojne aj gaštany, bukvice, žalude a podobne.
A to vlastne aj úplne stačí. S týmto materiálom si plne vystačíte pri výrobe akéhokoľvek venca. Tu sú inšpirácie:
Opitý rozmarínový veniec
K tomuto názvu ma inšpiroval fakt, že sa inštaluje do fliaš, v ktorých máme bežne pálenku. Áno, aj sirupy, ale konkrétne v týchto, ktoré som použila, skôr alkohol. Je to netypický veniec, nemá kruhový tvar, ale je super nízkonákladový a minimalistický.
Odrežeme 4 vetvičky rozmarínu, na ktorom nie sú kvety ani puky kvetov. Dĺžka aby zodpovedala cca výške fľaše. Šup s vetvami do 4 fliaš, zaliať studenou vodou, do hrdla postaviť základnú klasickú bielu sviečku (balenie 4 ks stojí cca 50 centov).
Ja som na fľaše akrylovou farbou odtlačila číslice od 1 do 4 a hrdlá vyzdobila kombináciou sušených ovocí.
Ak tam vidíte na fotkách sušené šípky, tie tam nedávajte, to nebol dobrý nápad. Ak by sa voda počas Adventu zakalila, treba ju vymeniť.
Klasický veniec
Za „klasický“ veniec sa považuje kruhový veniec z čečiny so štyrmi sviečkami a individuálne volenou výzdobou. Čečina sa najčastejšie drôtikom prichytáva na polystyrénový či slamený kruhový korpus. Ideálna je jedlička, pretože najdlhšie vydrží v suchu a teple pekná a nerozsype sa. No veľmi zaujímavo ukážu kombinácie rôznych druhov vrátane tuje!
Do takéhoto venca dostať sviečky je úplná hračka s vynálezom na upevňovanie sviečok do vencov. Napichnete z jednej strany sviečku, druhý dlhší koniec do venca.
Za mňa je to už aj v tejto podobe hotový veniec! Čisté, jednoduché, voňavé. Ale keď už máme pripravený ozdobný materiál, pridajme ho.
Svoj veniec nemusíte robiť napevno, zrejme s ním nebudete robiť veľké presuny, maximálne raz do kostola na požehnanie. V ihličí sa prírodné ozdoby ako tak udržia, netreba nič lepiť či drôtikovať. Občas som zvykla používať špendlíky tak, že hlavička bola ponorená do ozdoby tak, aby ju nebolo vidno. Pokiaľ neplánujete s vencom cestovať ani do kostola, jednoducho ozdoby stačí porozkladať. Prikláňam sa k heslu: Menej je viac.
Atypické záhradkárske vence
Človek – záhradkár má doma v zimnom období určite aj nejaké nevyužité črepníky. Terakota či kovové môžu rovnako dobre poslúžiť na typický atypický záhradkársky adventný veniec. Do tejto služby sa iste rady prihlásia aj zaváraninové fľaše. Tieto nápady som zozbierala na Pintereste:
A tento je môj, v štyroch malých smaltových nádobách s číslami len sviečky a čečina:
Bonusový adventný veniec
Človek-záhradkár sa ale nemusí do záhradných materiálov siliť, pokiaľ si v decembri chce už napríklad úplne oddýchnuť. Takt toto je úplne posledný tip na úplne najnetradičnejší veniec. Jeho výrobu zvládne aj 4-5 ročné dieťa.
Tento namaľovala naša dcéra minulý rok. Princíp je jasný. Každú adventnú nedeľu sa na pripravené knôty nakreslených sviečok prilepujú plamienky. Tieto konkrétne sme vyrábali z niekoľkých zlepených vrstiev alobalu. V tme síce nesvieti, ale takýto veniec má nesporne svoje výhody. Sviečky horia stále, no nikdy nevyhoria a môžete ich nechať celé dni bez dozoru.
Radostný advent!
Text a foto: Martina Töröková
Date nejake inspiracie na adventne dekoracie z prirodnych materialov? Ja nie som…