Aeschynant: Prevísajúca rastlina s netradičnými kvetmi, ktorá dodá interiéru šmrnc

Šmrnc nášmu interiéru dodá aj táto prevísajúca izbová rastliny. Je typická lesklými, husto rastúcimi listami a netradičnými trúbkovitými kvetmi zväčša červenej farby.

Aeschynant

Z kvetináča sa doslova „vylieva“

Prevísajúcu izbovú rastlinu aeschynant (Aeschynanthus) môžeme pestovať v závesných nádobách alebo položenú na skrinke tak, aby vetvičky prevísali na stranu, kde nie sú dvierka. Takto ju udržíme mimo dosahu malých detí alebo psích miláčikov.

Rastlina je atraktívna najmä vďaka lesklým listom, ale aj samotnému charakteru rastu. Hustá spleť výhonkov obsypaných dužinatými listami sa akoby v kaskádach „vylieva“ z kvetináča. Ak jej však doprajeme dostatok svetla, odvďačí sa počas leta netradičnými podlhovastými trúbkovitými kvetmi, ktoré pred rozvinutím vyčnievajú z tmavočerveného kalicha, až sa náhle otvoria podobne ako rúž. A takúto má v niektorých krajinách aj prezývku.

Aeschynant kvety

Radšej menej vody

Tajomstvo úspechu pestovania aeschynantu vychádza zo znalosti, že ide o takzvaný epifyt. To znamená, že vo voľnej prírode sa vo svojej domovine, ktorou sú tropické dažďové pralesy, drží na stromoch. Vlhkosť čerpá skôr zo vzduchu než zo substrátu, ktorý sa vo vetvení drevín postupne vytvára.

Odpustí nám skôr to, že ho necháme trochu preschnúť, ako to, že budeme udržiavať substrát mokrý. Rastlinu zalievame, až keď vrchná, približne 2 cm vrstva substrátu v kvetináči preschne. Počas zimy zálievku ešte zredukujeme. Na podporu kvitnutia pridáme do zálievkovej vody raz za niekoľko týždňov počas leta polovičnú dávku vyváženého hnojiva.

Rastlinu presádzame až vtedy, keď sa na povrchu substrátu objavia korienky. Používame pritom substrát pre kaktusy a sukulenty. Ak ho nemáme, vystačíme si i so substrátom pre izbové rastliny, ktorý obohatíme napríklad o drobný keramzit, čím zlepšíme jeho drenážne vlastnosti. Vďaka dobrej starostlivosti môžeme od tejto rastliny očakávať viac kvetov než od iných bežných izboviek.

  • Stanovište: Dobre rastie na svetle, ale neznáša priame slnko. Ak dlho nekvitne, prenesieme ju na svetlejšie miesto.
  • Starostlivosť: Listy a okolie rastliny zahmlievame a rosíme každých niekoľko dní, aby sme zvýšili vlhkosť vzduchu. Toto dodržiavame najmä v zime, keď je zapnuté centrálne vykurovanie, ktoré vzduch vysušuje.
  • Pôvod: Rastlina pochádza z tropických oblastí juhovýchodnej Ázie. Rastie na konároch stromov a kvety opeľujú vtáčiky.

Aeschynant

Ako si aeschynant rozmnožiť?

  1. Zrežeme mladý výhonok s dĺžkou približne 12 cm. Rez vedieme tesne nad párom listov, aby sme predišli odumieraniu ponechanej stonky na pôvodnej rastline.
  2. Odrežeme spodné listy a stonku hneď vložíme do vody. Keď máme konečný počet odrezkov, zrežeme stonku odspodu tesne pod miestom, z ktorého vyrastali listy. Konček vlhkej stonky ponoríme do zakoreňovacieho prášku a prebytok jemne oklepeme.
  3. Do pripravenej nádoby naplnenej vlhším mixom substrátu pre izbové rastliny (alebo kompostu) a perlitu v pomere 6 : 4 vyhĺbime paličkou dierku a ponoríme odrezok. Jemne utlačíme.
  4. Na nádobu položíme priehľadné plastové veko a uložíme na teplé a svetlé miesto. Korienky sa začnú tvoriť o niekoľko týždňov. Substrát nenecháme preschnúť a rosíme aj vzduch, aby sme udržali vysokú vzdušnú vlhkosť.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie