Agapant africký (Agapanthus africanus), nazývaný aj kalokvet či africká ľalia, sa u nás stáva čoraz obľúbenejšou rastlinou.
Táto zaujímavá trvalka pochádza z Afriky a počas letných mesiacov nás očarí svojimi dlhými úzkymi tmavozelenými listami. Spomedzi listov vyrastajú dlhé stonky s veľkými súkvetiami, ktoré sú zložené z malých zvončekovitých kvietkov modrej či bielej farby, guľovitého tvaru. Kvitnú počas leta, najkrajšie sú v júli a v auguste.
Kde sa mu bude dariť?
Agapant miluje teplé a dostatočne svetlé stanovište, chránené pred vetrom. Vynikne na záhonoch, no v našich podmienkach ho pestujeme častejšie ako črepníkovú rastlinu, nakoľko v ňom lepšie prosperuje. Agapantom sa najviac darí, ak sú v črepníku ako solitéry.
Sú to pomerne vysoké rastliny, v čase kvitnutia kvety dosahujú výšku 60-90 cm, šírku 45-70 cm v závislosti od kultivaru, preto ich kvôli stabilite sadíme do väčších črepníkov. Črepníky naplníme záhradným substrátom s prímesou piesku, na dno črepníka dáme drenážnu vrstvu z malých kamienkov. Nezabudneme zabezpečiť dobrý odtok prebytočnej vody.
Agapant vyžaduje dostatočnú zálievku, no nesmieme ho preliať. Pri nadmernej zálievke rastlina reaguje žltnutím koncových špičiek listov, ktoré je signálom zahnívania koreňov. V zimnom období zálievku obmedzíme.
Presádzanie nemá rád, odkvitnuté kvety odstraňujeme
Rastliny vydržia v jednom črepníku dlhú dobu bez presádzania. Agapant nemá rád presádzanie, darí sa mu v plne prekorenenom črepníku. Platí pravidlo, že čím viac je črepník prekorenený, tým krajšie a bohatšie rastlina kvitne.
Odkvitnuté kvety treba pravidelne odstraňovať, aby sme rastlinu chránili pred zbytočným vysilením a zároveň tak podporíme i ďalšie kvitnutie. Presádzame ho až v čase, keď korene vytŕčajú z črepníka (mnohí pestovatelia presádzajú až v čase, keď sa črepník zdeformuje, alebo praskne).
Rozmnožovanie a hnojenie
Prerastené a príliš veľké rastliny je možné rozdeliť, čím rastlinu zároveň rozmnožíme. Agapanty sa dajú množiť i výsevom dozretých semien.
V čase vegetácie vyžadujú hnojenie raz týždenne – v jarnom období hnojivom bohatším na dusík, ktoré zabezpečí rast a vývin listov, v neskoršom období hnojivom obohateným o fosfor a draslík, ktoré zabezpečí bohaté kvitnutie a vyzretie rastliny. Pozor však na prehnojenie, to sa prejavuje žltnutím listov. Platí zásada, že hnojíme vždy po polievaní, na dobre zavlažený substrát.
V našich podmienkach ho musíme zazimovať
Agapant v našich podmienkach neprezimuje, preto je potrebné v zimnom období jeho zazimovanie. Zazimovávame už pred príchodom prvých prízemných mrazov, pretože i slabší mráz dokáže poškodiť mladšie rastliny, ktoré majú slabo vyvinuté korene.
Črepníky prenesieme do svetlej miestnosti, s teplotou od +5 do +12°C, prostrediu prispôsobíme i zálievku. Rastliny nedávame zimovať na miesta, kde môže byť prievan, ani k vykurovacím telesám. Dodržanie správnych podmienok zazimovania je veľmi dôležité, pri nesprávnom zazimovaní rastliny nebudú v nasledujúcom roku kvitnúť, iba vyháňať listy.
Ktorý si vybrať?
Ak by ste chceli agapanty pestovať, v obchodoch sú bežne dostupné. Medzi najkrajšie kultivary patria „Donau“, „Blue Moon“, z bielych kultivarov je nádherný kultivar „Bressingham White“.
Text: Text: Ing. Jarmila Králová, PhD., Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…