Agátové placky sa dajú podávať napríklad ako sladký olovrant. Placky sú prirodzene sladké, vďaka banánu a agátu, ale ak chceme sebe či deťom dožičiť výraznejšiu sladkosť, nakvapkáme na ne med alebo javorový sirup.
Placky s agátom
Potrebujeme:
- agátové kvety,
- banán,
- quinoa vločky,
- vajíčka,
- olej,
- med
Postup
Niekoľko hodín vopred, alebo cez noc, necháme rozmočiť quinoa vločky, pretože v suchom stave sú pomerne tvrdé. Natrháme agátové kvety. Pred samotnou prípravou ich „stiahneme“ zo spoločnej stopky, na ktorej rastú. Banán olúpeme a nakrájame. Vložíme do misky, pridáme dve vajíčka, rozmočené vločky a zmiešame.
Vyprážame na oleji. Z množstva, ako je na fotke, pripravíme asi 10 placiek.
Upozornenie:
Do tohto receptu nikdy neprimiešavame listy agátu, celá rastlina je s výnimkou kvetov jedovatá. S podávaním kvetov a jedál z nich sme opatrní, ak sme alergici.
Agátové kvety sú jedlé aj surové
Agátové kvety ma pred mnohými rokmi naučil jesť môj starký. Chodievali sme spolu na bicykloch do lesa, cestu lemovali agátové stromy a bazové kríky. Keď bol čas ich kvitnutia, ktorý sa čiastočne prelína, pripadala som si na ceste do lesa a z lesa ako v rozprávkovom kvetinovom a voňavom tuneli. Niekedy sme zastali pri agátovom strome a odtrhli celé strapcovité súkvetie. Jedli sme vždy iba jednotlivé kvety, stopku na ktorej rastú, sme odhodili. Pred tým, ako kvet vložíme do úst, prehliadneme ho, aby v ňom nebola včela alebo iný hmyz, napríklad sú pomerne často vo vnútri kvetu malé čierne chrobáčiky. Kvety agátu sú sladkasté.
Čaj z agátu
Agátové kvety sa dajú sušiť na čaj, v tenkých vrstvách. Čaj má mierne močopudné účinky, pôsobí na zníženie množstva žalúdočnej kyseliny a mierny účinok má na hladkú svalovinu, na uvoľňovanie kŕčov. Pre príjemnú vôňu a chuť môžeme čajovinu miešať s inými, na chuť menej príjemnými liečivkami.
Sušinu skladujeme iba krátko
Uvádza sa, že sušený agátový kvet dlho nevydrží. Niečo na tom bude, pamätám si, že sme kvety agátu sušievali na starej neizolovanej povale, aj s inými bylinami. Agát bol vždy prvý a často aj jediný, do ktorého sa pustili mole a celkom ho znehodnotili. A to už bol usušený a zabalený v papierových vreckách.
Prečo je v recepte práve quinoa?
Quinoa je mrlík čílsky, pochádzajúci z južnej Ameriky. U nás sú z neho momentálne populárne semená, prezentované ako super potravina pre vysoký podiel bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Nepatrí medzi obilniny a preto je vhodný aj pre bezlepkovú diétu. Použitie vločiek je jednoduché, nič netreba variť, stačí ich nechať pár hodín namočené vo vode.
Text: Ing. Monika Králová
Foto: Ing. Monika Králová, isifa/Shutterstock
Ahojte, Mám drevený obklad fasády z agátových dosiek a nasadil som vinič k fasád…