Cesnak pažítkový alebo ľudovo pažítka je vďačná a mnoho rokov pestovaná úžitková rastlina. Niekto ju zaraďuje medzi bylinky, správne však patrí medzi zeleninu.
Vzhľadom na vyšší obsah vitamínov, minerálnych a ďalších hodnotných prírodných látok je považovaná za jednu z najzdravších zelenín, ktorá sa hodí na pravidelnú konzumáciu. Využíva sa hlavne jej čerstvá vňať – dlhé duté listy. Konzumovať však môžeme aj kvety, sú jedlé.
Pažítka by nemala chýbať v žiadnej záhrade, ani v tej najmenšej. Pestovanie nie je zložité. Najdôležitejšie bude vybrať slnečné a chránené miesto s výživnou a mierne vlhkou pôdou. V ideálnych podmienkach sa rastlina rýchlo rozrastá, ak ju necháme vykvitnúť a dozrieť semená, ľahko sa šíri aj samovýsevom. Na pripravený záhon si môžeme vysadiť aj dobre zakorenené rastliny zo záhradníctiev alebo nové rastliny získame výsevom semien. Staršie trsy pažítky si môžeme skoro na jar rozdeliť a získať tak množstvo nových mladých rastlín.
Vysádzame pažítku zo supermarketu
1. Príprava pôdy
Pôdu na mieste výsadby odburiníme, zbavíme nečistôt a prekypríme. Môžeme ju obohatiť o preosiaty kompost alebo hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.
2. Rozdelenie trsu
Pažítku opatrne vyberieme z črepníka, v ktorom sme ju kúpili. Rozrastený trs v ruke rozdelíme na niekoľko menších, napríklad na štyri.
3. Výsadba
Pomocou lopatky vykopeme výsadbové jamky, ideálne 30 cm od seba. Do každej nalejeme vodu.
4. Zálievka
Jednotlivé trsy povysádzame, nie príliš hlboko ani plytko, prihrnieme zeminou, utlačíme a zalejeme. Nadzemnú časť neskracujeme.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravim vás všetkých ,po záhrade na lúke nám rastie niečo ako pažítka ,vyzerá to…