Aj v novembri môže byť záhrada farebná. Toto je 9 najkrajších novembrových rastlín

Sychravejšie novembrové dni sú už na kvety skúpejšie. Potešiť sa však môžeme pohľadom na farebné plody okrasných drevín.

Vresovec a pernettya v kvetináčoch, jeseň

Aj listy niektorých druhov sú ešte stále sýto sfarbené a nestihli všetky opadať. Ak budeme pozorní, nájdeme v záhradách aj zaujímavé detaily. Tajomne pôsobia listy papraďorastov, pôvabne suché plody niektorých trvaliek alebo drobné kvety vresov. Teraz máme poslednú šancu popri obdivovaní pripraviť záhradu aj na obdobie vegetačného pokoja.

Hviezda mesiaca

Ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua)

Drevina pôsobí netradičným až exotickým dojmom a v záhradách vynikne ako solitér. Zaujme celkovým vzhľadom, no najmä prekrásne sfarbenými listami počas jesenného obdobia. Na drevine vtedy býva zastúpených viacero farieb naraz. Listy môžu byť žlté, neskôr oranžové, bordové až vínovočervené. Neodmysliteľnou súčasťou tohto predstavenia sú aj visiace plody, v zimnom období je nápadná aj kôra. Drevina rastie stredne rýchlo, žiada slnečné miesto s mierne kyslou a vlhkejšou pôdou. Nezabudnime ambrovníku vyhradiť dostatok miesta, zvykne sa rozrásť.
v. × š.: 10 × 6 m

Ambrovník styraxový

Tajomné zákutie

Každá záhrada alebo dvor môže ukrývať pôvabné zákutia, vďaka ktorým bude pôsobiť príťažlivejšie. Nie je zložité ich vytvoriť, podstatné je však vybrať si do daných podmienok vhodné rastliny, zvoliť správne kombinácie a dodržať primerané rozstupy medzi sadenicami.

Pernettya hrotitá (Pernettya mucronata Rosea)

Nižší vždyzelený krík pernettya sa uplatní v sezónnych výsadbách, či už v nádobách, alebo vo voľnej pôde. Najväčšou ozdobou rastliny sú ružovo sfarbené plody, ktoré sa objavujú uprostred zašpicatených vždyzelených listov. Darí sa mu vo vlhkej a mierne kyslej pôde, skôr v nižších polohách.
v. × š.: 60 × 30 cm

Vresovec mäsový (Erica carnea)

Hoci vresovec rozkvitá až v nasledujúcom roku – koncom zimy a v jarných mesiacoch, počas jesene ho zdobia tmavozelené ihlicovité listy a drobné, bledozelené kvetné puky. Táto nízka drevina sa hodí na pestovanie v nádobách, výborne prosperuje najmä vo voľnej pôde.
v. × š.: 75 × 50 cm

Pernettya, vresovec a vres v záhrade

Vres obyčajný (Calluna vulgaris)

Sortiment vresov je rozsiahly, vyplatí sa však sústrediť na jeden druh či kultivar a radšej si z neho nakúpiť niekoľko kusov. Výsledok bude omnoho zaujímavejší. Vresy sú na tvorenie kúzelných záhradných zákutí mimoriadne vhodné. Využijeme ich aj na založenie vresoviska. Doprajme im kyslejší substrát a po vysadení dostatok vlahy.
v. × š.: 30 × 30cm

Záhrada v malom

Tam, kde niet veľa miesta, si môžeme peknú jesennú kompozíciu s nostalgickým nádychom založiť aj vo vegetačnej nádobe. Spektrum vhodných rastlín je pomerne veľké, ešte stále môžeme vysádzať a vytvárať rôzne kombinácie. Z výsledku sa budeme tešiť až do prvých zimných dní, veľakrát i dlhšie.

Heuchera (Heuchera Melting fire)

Heuchera vystavuje na obdiv svoje hlboko vykrojené a na okrajoch zvlnené bordové listy. Ich farebnosť navyše zintenzívnia prvé chladnejšie noci. S ostatnou zeleňou nápadne kontrastuje.
v. × š.: 45 × 35 cm

Muehlenbekia (Muehlenbeckia complexa)

Táto bujne rastúca, a pôvabná rastlina sa výborne hodí na pestovanie v nádobách. Vytvára jemne pôsobiace a drobnými lístkami olistené výhonky. Citlivo však reaguje na nižšie teploty.
v. × š.: 30 × 45 cm

Heuchera, muehlenbekia a vres v kvetináči

Vres obyčajný (Calluna vulgaris Loki)

Zaujímavým spestrením výsadieb v nádobách sú vresy, konkrétne kultivary, ktoré krášlia síce vyfarbené, no nerozvinuté puky. Tieto patria k najdlhšie kvitnúcim.
v. × š.: 30 × 30cm

Netradičná farebnosť

Nájsť v sortimente záhradných rastlín také, ktoré vynikajú takmer čiernymi kvetmi alebo dokonca listami, je veľká vzácnosť. O to dôležitejšie miesto by sme im potom v záhrade mali vyhradiť, prípadne ich dômyselne skombinovať s inými rastlinami.

Bradník (Ophiopogon planiscapus Nigrescens)

Ide o trvalku, ktorá okamžite upúta takmer čiernymi trávovitými listami. Kvety sú svetlofialovej farby v tvare zvončeka. Darí sa jej v polotieni, v humóznej a mierne vlhkej pôde. Prosperuje vo voľnej pôde aj vo vegetačných nádobách.
v. × š.: 30 (v čase kvitnutia) × 30 cm

Bradník a rozchodník

Rozchodník suchomilný (Sedum rupestre Angelina)

Táto sukulentná trvalka sa vyznačuje nielen peknými kvetmi, ale aj výraznou farebnosťou listov, ktorú zintenzívnia nižšie teploty. Je pestovateľsky nenáročný a rýchlo sa rozrastá.
v. × š.: 25 × 30 cm

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku