Moja otázka sa týka odpadu, ktorého sa v našej záhrade vytvorí požehnane. Ako ho spracovávať ekologicky, aby sme bezhlavo neplnili smetnú nádobu? Je riešením len kompost?
Nie, určite to nie je len o komposte. A keď už sme pri tom, kompostovanie predstavuje rozkladné procesy, pri ktorých sa uvoľňuje teplo a oxid uhličitý. To je mineralizácia. Dá sa na to pozrieť aj ako na opak fotosyntézy alebo na veľmi pomalé spaľovanie. Niečo iné je humifikácia – to sú, naopak, skladné procesy.
V každom prípade je kompostovanie najlepšie zhodnotenie organického odpadu v záhrade.
Odpad využite inak
Ak sa však chcete správať environmentálne, alebo ako je nesprávne rozšírené – ekologicky, odpad v záhrade využívajte aj inak ako na výrobu vlastného hnojiva v kompostéri. Pozberové zvyšky zarýľujte priamo do pôdy. Pokosenú suchú trávu použite na nastieľanie hriadok so zeleninou. Vytrhnuté buriny zasa ako nástielku na chodníčky, aby ste chránili pôdu pred eróziou a nadmerným výparom vody.
Áno, kompostovanie je lepšie ako vývoz rastlinného odpadu do zberného dvora či na skládky, kde dochádza k tleniu a uvoľňovaniu oxidu uhličitého vo veľkom. No myslím tým kompostovanie v skutočnom kompostéri, nie v plastovej paródii na kompostér, ktoré sa bežne predávajú.
Jednak nemajú dostatočný objem a jednak majú minimálne prieduchy a „dekel“. Kompost by mal mať objem aspoň dva krát jeden kubík. Mal by byť dvojkomorový s každou komorou s objemom jedného metra kubického. Mal by mať dostatočné prieduchy, približne v pomere jedna k jednej k ploche stien, čo znamená, že ak máte kompostér z lát širokých 10 cm, medzery medzi latami by mali byť tiež 10 cm.
No a nemá mať prečo vrchnák. Jednak, aby doň pršalo, jednak kvôli vzduchu. Len vtedy funguje správne.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock, Martin Čurda
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…