Na stene sme objavili nalepené oválne hniezda, ktoré pripomínajú hlinené džbány. Udomácnil sa u nás nejaký zvláštny druh osy? Je nebezpečný?
Tieto zvláštne hlinené útvary vytvárajú tzv. kutavky. Ide o blanokrídly hmyz, ktorý je vzdialeným príbuzným včiel a ôs.
Pravdou je, že v minulosti ich ľudia nenachádzali takmer vôbec. Zmenilo sa to až od momentu, kedy na Slovensko začali na prelome tisícročí prenikať cudzokrajné druhy. Patrí medzi nich kutavka ázijská (Sceliphron curvatum) a kutavka americká (Sceliphron caementarium). Spoločne s naším pôvodne žijúcim druhom kutavky (Sceliphron destillatorium) objavili čaro budovania hniezd v okolí ľudských príbytkov.
Hniezda kutavky sa podobajú na hlinené džbány
Všetky tri druhy kutavky žijú samotársky. Samica si vyhliadne bezpečné miesto, kde si začne z nazbieraného blata budovať útvary podobné hlineným džbánom. Následne aktívne loví v prírode pavúky, ktoré omráči jedom a zanesie ich jedného po druhom do pripravených džbánov. Nakladie na nich vajíčka a džbány uzavrie blatom. Vytvorí tak zásoby potravy pre jej potomstvo. Neskôr odlieta na iné miesto budovať ďalšie hniezda.
Tento jav je možné pozorovať najmä v lete, pričom nové kutavky sa v hniezdach vyvíjajú najmä počas jesene. Liahnu sa až v nasledovnom roku. Pokiaľ na hniezde pozorujeme nápadné diery, značí to, že kutavky sa už vyliahli. Hlinené hniezda však často zostávajú zachovalé aj niekoľko rokov, kým sa samy nerozpadnú.
Kutavky nie sú pre človeka nijako nebezpečné. Majú však žihadlo, a preto sa neodporúča ich chytať voľne do ruky.
Našli ste hniezdo kutaviek v okolí vášho domu?
Ak áno, isto potešíte vedeckými údajmi mladých prírodovedcov z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Tí skúmajú, kam sa tieto nepôvodné druhy kutaviek na Slovensku rozšírili.
Stačí hniezdo kutaviek odfotiť aspoň mobilným telefónom a odoslať tieto fotografie na e-mail glajsekova2@uniba.sk spoločne s miestom nálezu (napr. názov obce).
Za všetky údaje vopred ďakujú!
Galéria k článku
Text a foto: Adrián Purkart
Ahojte, prosim o pomoc, cierna skvrna na liste a akoby odhnivajuce spodne listy…