Aj z malej záhrady môžete mať veľkú úrodu. Skúsený ovocinár radí, ako si správne vybrať ovocné dreviny

Jesenné obdobie je výborné na výsadbu ovocných drevín. Skúsený ovocinár Martin Stanko rozoberá tému pestovania kompaktných a zakrpatených odrôd vhodných pre menšie záhrady.

Výber ovocných stromov do malej záhrady
Foto: Shutterstock

Pri premýšľaní nad tým, aké ovocie by sme v záhrade mali radi – a je jedno, či vysádzame novú záhradu, alebo dopĺňame staršiu –, by malo byť prioritou, čo vlastne od odrody alebo ovocného druhu očakávame. Keď máme malú záhradu a chceme v nej pestovať ovocné stromčeky kvôli vlastnej spotrebe, okrem výsadby menších foriem nemáme veľa možností.

Prvé, o čo sa zaujímame, je veľkosť stromčeka o 10, prípadne 20 rokov po výsadbe. Na etiketách visiacich na predávaných drevinách je uvádzaná väčšinou veľkosť o 10 rokov. Tento údaj však nie je celkom výstižný, pretože stromy po 10 rokoch neprestanú rásť a môžu mať časom dvoj- až trojnásobnú veľkosť ako na etikete, preto pozor na to.

Výber správneho podpníka

Veľkosť i celkovú vitalitu ovocného stromčeka vo veľkej miere ovplyvňuje podpník. Tak ako odroda, aj podpníky sú pomaly, stredne a rýchlo rastúce. Môžeme sa stretnúť s kombináciou zakrpatene alebo pomaly rastúci podpník + normálne rastúca odroda (rast spomalí podpník), ďalšou možnosťou je stredne rastúci podpník + zakrpatene, kompaktne alebo previsnuto rastúca odroda a poslednou možnosťou je použitie zakrpateného podpníka a zakrpatenej odrody.

Myslím si, že prvá a druhá možnosť sú lepšou voľbou. Nevýhodou tretej spomínanej, ktorá je najmenšia a najskôr vstupuje do plodnosti, je v porovnaní s ostatnými najkratšia životnosť.

Podpníky pre menšie stromčeky

Na našich záhradách môžeme pestovať menšie formy hrušiek, či už klasických, alebo ázijských, na podpníku dula, jablone na zakrpatených podpníkoch zo skupiny M-, čerešne na zakrpatených podpníkoch Gisela 4 a 5, slivky na podpníku St. Julien alebo Wawit, marhule na podpníku St. Julien alebo Wawit, broskyne a mandle na podpníku GF-677 a iné.

Zásady pestovania menších foriem stromčekov

Stromčeky môžeme pestovať vo voľnej pôde, čo je určite lepšie, alebo v kvetináčoch. Platí, že musíme zabezpečiť primeranú zálievku, to znamená nepremáčať ani nenechávať presušené. V chladnejšom období odporúčam zalievať 1- až 2-krát do týždňa, v teplom období 3-krát do týždňa, vždy s minimálnou medzerou jeden deň.

Ďalšie, čo je dôležité dodržať pri menších formách stromčekov, je redukcia množstva plodov – prebierka. Platí zásada, že na jeden plod, napríklad jabĺčko, potrebujeme minimálne 25 listov. To neraz znamená, že pri prvej väčšej úrode musíme v júni znížiť počet plodov na 1/3 až 1/5 počtu na začiatku vegetácie. Tým predĺžime život stromčeku a každý rok budeme mať pekné plody (vyhneme sa tzv. striedavej plodnosti, keď stromček plodí každý druhý až tretí rok).

Trpasličia broskyňa
Ovocné stromčeky vysádzame do voľnej pôdy, čo je určite lepšie, alebo do kvetináčov. Foto: Shutterstock

Stĺpovité odrody a formy

Čo sa stĺpovitých foriem stromčekov týka, geneticky sú zafixované len jablone. Prvou odrodou a rodičom ďalších je ‘McIntosh Wijcik’. Z neho boli vyšľachtené desiatky odrôd, či už letné, jesenné, alebo zimné.

Pri hruškách ide o výber odrôd s úzkym charakterom rastu, ktoré časom vytvárajú korunku v tvare užšieho vajíčka. Typické odrody sú ‘Condo’, ‘Saphira’, ‘Decora’, ‘Obelisk’ a iné.

Pri kôstkovinách je to zložitejšie. Isté je, že doposiaľ neexistuje žiadna pravá stĺpovitá odroda. Ako menšie môžeme pestovať vybrané odrody s prirodzene užšou korunkou, napríklad pri čerešniach ‘Victoria’ alebo ‘Sylvia’. Časom vytvárajú korunku v tvare vajíčka.

Ak chceme vytvarovať užšiu korunku ako prirodzenú, musíme využívať rez na vnútorný púčik. Pri slivkách podobne rastú odrody ‘Imperiale’ a ‘Fruca’, pri marhuliach ‘Golden Sun’, pri broskyniach napríklad ‘Fastigiata’.

Stĺpovitá forma ovocného stromu - jablone
Do malých záhrad uprednostníme stĺpovité a kompaktné formy ovocných stromov. Foto: Shutterstock

Pestovanie kompaktných odrôd

Okrem stĺpovitých existujú kompaktné odrody, ktoré prirodzene tvoria malé korunky. Dajú sa pestovať i v kvetináči, i keď je, samozrejme, vhodnejšie pestovanie vo voľnej pôde. Z jabloní je to napríklad ‘Delegrina’, z hrušiek ‘Mini Pear’, z broskýň ‘Honey Gold’, červenolistá ‘Crimson Bonfire’ a z nektáriniek napríklad ‘Rubis’. Na trh vďaka šľachtiteľskej práci prichádzajú i ďalšie zakrpatené ovocné dreviny.

Pri ich pestovaní v nádobe platí niekoľko zásad. Zvolíme primeranú veľkosť kvetináča, čiže napríklad nikdy nesadíme malú rastlinu do veľkého kvetináča, ale začíname napríklad s objemom 5 litrov a postupne ho zväčšujeme.

Substrát volíme taký, ktorý má minimálne tretinu zloženú z hrubšej vláknitej rašeliny alebo kokosového vlákna, ďalšími zložkami sú klasická rašelina, ušľachtilé íly, napríklad bentonit, perlit a podobne. Každá z nich napomáha lepšiemu hospodáreniu s vodou a so živinami. Substrát môžeme preliať mykoríznymi hubami vhodnými pre ovocné dreviny. Stromčeky polievame, ale neprelievame.

Galéria k článku

Text: Ing. Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku