Ak budete pestovať pálivú papriku vedľa sladkej, budú obe pálivé. Je to pravda alebo mýtus?

Pri záhradkárčení sa môžeme stretnúť s rôznymi informáciami, radami a odporúčaniami. Žiaľ, nie vždy sú všetky správne.

Prepeľovanie pri paprikovitých rastlinách
Kvet papriky Foto: Shutterstock

Mýty o prepeľovaní rastlín

Jeden z najrozšírenejších mýtov sa týka tzv. „prepeľovania plodín”. Táto mylná téza predpokladá, že ak máme vedľa seba vysadenú pálivú a nepálivú papriku, údajne sa obyčajným prenosom peľu medzi nimi môže stať, že sa ich vlastnosti skombinujú a z nepálivej papriky bude razom pálivá.

Podobné mylné informácie sa šíria aj pri tekvicovitých rastlinách. Mnohí pestovatelia tvrdia, že ak máte pri sebe napríklad patizón a cuketu, prepelením sa ich znaky skombinujú a výsledné plody budú mať zmiešané znaky.

Nesprávnou informáciou je aj tvrdenie, že tulipány na jednom záhone prepelením strácajú svoju charakteristiku a po čase v záhone ostane len jeden typ kvetov.

Prepeľovanie pri tekvicovitých rastlinách
Kvet tekvice Foto: Shutterstock

Aká je pravda?

Všetky tieto tvrdenia by mohli byť správne za predpokladu, že sa rozprávame o semenách takto skríženým rastlín – teda o nasledujúcej generácii. Samotnú rastlinu prítomnosť peľu na jej kvetoch nijako nemôže zmeniť, znaky oboch typov nesú až rastliny zo semien. Je to podobné ako v zvieracej ríši – pri psoch majú až šteniatka znaky oboch rodičov.

Ak si na hriadkach teda všimnete odchýlky od normy, muselo ku skríženiu prísť už pred získaním semien, z ktorých rastliny vyrástli. V opačnom prípade by v záhradách či ovocných sadoch ostal po čase len jeden typ jabloní alebo rovnaké typy pestovaných  druhov.

Čo sa týka spomenutých tulipánov, ale i afrických fialiek, môže sa stať, že po čase sa zmenia ich znaky, akoby sa rastliny vrátili k svojej divej, prírodnej podobe a znakom. Nie je to však spôsobené prenosom peľu, ale určitou genetickou nestabilitou. Gény sa v týchto hybridoch spontánne vrátia k pôvodnej podobe, ak prevážia genetické rysy dominantných znakov rodičovských druhov.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie