S niektorými ranými bylinkami sa treba poponáhľať. Odkvitnú a najbližšie budú k dispozícii až na budúci rok.
Podbeľ liečivý
Podbeľ štartuje už niekedy koncom februára, jeho časom je najmä marec, teraz sú jeho posledné dni. Najlepšie zásoby nájdete ešte stále v podhoriach, juhozápadné Slovensko je už mimo.
O mesiac kvety nahradia srdiečkové listy, ktoré sú rovnako hodné zberu.
Pre kvet aj list platí jedno pravidlo, usušiť a odložiť, čaj robiť až približne po pol roku. Rastlina obsahuje alkaloidy, ktoré nie je vhodné konzumovať a už vôbec nie vo veľkom, po usušení a „odstátí“ z rastliny vyprchajú.
Bylinka je účinná najmä proti kašľu, pri bronchitíde, zahlienení, či pri liečení zápalov horných dýchacích ciest.
Pľúcnik lekársky
Nádherná rastlina s ružovo-fialovými kalíškovými kvetmi a nezameniteľnými sýtozelenými listami so svetlými fliačkami. Zbiera sa kvitnúca vňať. Neskôr po odkvitnutí sa dajú pozbierať ešte nové prízemné mladé lístky, no praktickejší je zber vňate s kvetom.
Opäť rastlina dobrá na priedušky, pri zahlienení, lieči – ako názov naznačuje – pľúcne ochorenia aj chronického charakteru. Rovnako vhodná aj do zmesí proti kašľu.
Fialka voňavá
Krásna jemná jarná kvetina. Kde sa jej darí, vytvára priam pôdopokryvné fialové koberčeky. Jej sezóna kvetu má tiež obmedzené trvanie. Zbierajú sa kvety aj lístky.
Patrí do partie byliniek, ktoré pomôžu pri kašli či zahlienení. Vôňa by mala byť účinná proti bolesti hlavy, no relatívne ťažko sa uchováva. Fialok je viacero druhov, rozlíšite ich podľa odtieňov. Farba voňavej je naozaj sýtofialová.
Dá sa používať aj zvonka, oplachovanie vlasov pri lupinách a ako obklad pri vredoch a vyrážkach či ranách. Podobne ako podbeľ, neodporúča sa vnútorne používať dlhodobo, naozaj len ako liečivka pri zdravotných ťažkostiach.
Zádušník brečtanovitý
Ďalší fialový posol jari s podobnými účinkami ako predchádzajúce byliny. Srdiečkové listy a v pazuškách malé kalíšky.
Rastlina dostala názov podľa záduchu, inak bronchiálna či priedušková astma, zápalové ochorenie dolných dýchacích ciest. Zbiera sa kvitnúca vňať, používa ako bylinkový čaj. Pomáha aj pri ťažkostiach s trávením a pri nadúvaní.
Rastie ako burina a ľahko si ho v prípade záujmu presťahujete z lúky k sebe na záhradu. Podľa fázy rastu a lokality môžete nájsť menšie aj obrie verzie tejto bylinky.
Prvosienka jarná aj vyššia
Žlto-fialové jarné bylinkové orgie môžeme uzavrieť prvosienkou. Najčastejšie sa u nás vyskytuje jarná a vyššia, účinky rovnaké. Zbiera sa najmä kvet.
Sušiť rýchlo v jemnej vrstve, mala by si uchovať farbu. Čaj z nej je rovnako jemne sladko lahodný ako je jej vôňa. Hlavný účinok pre ktorý sa zbiera je, že dokáže riediť hlien a pomáha vykašliavať. Účinná aj pri migrénach, nespavosti. Dokonca stimuluje tvorbu materského mlieka.
Čo sa ešte oplatí teraz zbierať?
Niektoré bylinky budú k dispozícii aj neskôr, v lete a dokonca aj na jeseň. Najmä po kosbe budú vyháňať nové a nové listy či kvety. No dajú sa zbierať hneď a práve teraz sú plné sily.
Už vyliezajú lístky jahody obyčajnej. Výborná aj do bežných zmesí. Jemný čaj. Pijú sa len lístky divo rastúcej jahody, určite nie šľachtené odrody pestované v záhradách. Ako liečivý nápoj pri ťažkostiach s močovým mechúrom či pri hnačkách.
Určite si nenechajte ujsť mladučkú zdravú žihľavu či jemné kvietky sedmokrásky.
Pri zbere sa nezdráhajte, jarné bylinky sú chutné a jedlé aj za surova. Základ lúčneho šalátu tvoria mladé lístky púpavy, ktoré sú teraz naozaj bez horkosti a plné vitamínov.
Na foto kuracie kúsky v medovej marináde, parmezán a bylinkový šalát s jedlými kvetmi sedmokrásky, fialky a zádušníka.
Okrem lístkov púpavy tam sú aj jemné jarné lístky cesnačky lekárskej, ktorá má jemne cesnakový nádych, inak pripomína chuťou skôr žeruchu. Vyrazte von a ochutnávajte!
Text a foto: Martina Töröková
Ahojte, Vietem mi prosím poradiť čo je toto za bylinku? Múdre aplikácie vravia,…