Tinktúra sa dá vyrobiť z takmer každej bylinky, no pri mnohých je omnoho vhodnejšie ich úplne obyčajne nasušiť a konzumovať ako čaj. Konkrétne z kapucínky budete mať ale najväčší osoh, keď z nej vydolujete maximum naložením do silného kvalitného bieleho alkoholu.
Budeme potrebovať
- Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus), čerstvá rastlina, účinné sú všetky jej časti, najväčšia sila v púčikoch, no nakladajú sa celé kvety, listy, aj stonky
- Alkohol, 40-60%, ideálne dobrá domáca, prípadne vodka, lekárenský lieh
Superjednoduchý postup
Tinktúra je spracovanie byliniek takmer bez námahy. Rastlinu natrháme na drobno do sklenej čistej fľaše. Zalejeme alkoholom tak, aby ani kúsok netrčal.
Kapucínka u nás voľne bežne nerastie. No veľmi často je v záhradách ako okrasný ťahavý nenáročný kvet. Mne síce dva roky zožrali mladé rastlinky hneď na jar skočky. No mám super susedov a tak môžem tentoraz spracúvať ich hojnú úrodu. Začiatkom jesene zvykne rastlina chytiť druhý dych, môžete to zobrať ako poslednú výzvu a zásobiť sa cenným prírodným antibiotikom pred zimou.
Naloženú kapucínku necháme macerovať na tmavom mieste, kam nesvieti slnko, 14 – 21 dní. Treba občas skontrolovať a pretrepať, aby na hladine neostávali lístky. Následne ju scedíme cez husté sito či gázu a uskladníme vo fľaške z tmavého skla.
Dávkovanie
Kapucínka sa užíva predovšetkým po kvapkách, preto je ideálne uskladniť ju vo fľaške rovno so zabudovaným kvapkatkom, ktorú dostať v lekárňach. Prípade dávkovať pomocou pipety.
Základná rovnica na dávkovanie je 1kg váhy = 1 kvapka, toto množstvo rozdelené na 2 až 3 dávky denne. Čiže každých 12 alebo 8 hodín. Deťom sa dávkuje do horúceho čaju či vody, alkohol sa odparí. Pri dospelých sa to dá zjednodušiť, 15 kvapiek alebo jedna malá lyžička 3 x denne. Vyberte si.
Účinky
No a to hlavné prichádza teraz. Kapucínka je silné antibiotikum v prírodnej podobe. Jej účinky môžete očakávať pri nákaze streptokokmi či stafylokokmi. Tie spôsobujú najmä zápaly močových ciest, dýchacích ciest a obličiek. Dobré výsledky má pri zlatom stafylokokovi ale aj pri baktérii Salmonella.
Tinktúra pomôže najmä v začiatkoch choroby. Pôsobí aj preventívne, najmä pri hrozbe opakovania bakteriálnych nákaz. Neznamená to, že nahradí antibiotickú liečbu za každých okolností. No môže výrazne znížiť riziko šírenia choroby v začiatkoch a neraz pomôže vyhnúť sa liekom.
Zahryznite si
Ako prevencia poslúži aj kapucínková čerstvá jednohubka. Skúste mladé listy, púčiky alebo aj rozvinuté kvety. Chutia podobne ako žerucha. Korenisté, jemne štipľavé. Z odkvitnutých kvetov získate napokon aj vlastné plody – semienka a na jar neváhajte a zasaďte. Môžu v apríli rovno na záhon či do črepníkov. Semienka bežne dostať aj v záhradkárstvach.
Text a foto: Martina Töröková
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…