Aké bylinky pestujete v záhrade? Tieto sú najobľúbenejšie

Jarný ošiaľ výsevov a sadenia je stále v plnom prúde. Skúsenejší, ale aj menej skúsení záhradkári sa snažia využiť každé voľné miesto na parapete, balkóne či v záhrade a chystajú si sadenice tých najrôznejších odrôd zeleniny.

Aké bylinky v záhrade obľubujete? Tieto sú najobľúbenejšie

Veľkej obľube sa tešia aj čerstvé bylinky z vlastnej úrody, ktoré pomáhajú dotvoriť v kuchyni nezameniteľnú arómu čerstvosti a dokonalej chuti. Aké druhy byliniek zvyknete doma pestovať? Vysádzate už hotové predpestované bylinky alebo poctivo sadíte semienka?

Pojem bylinka je všeobecný, zahŕňa širokú škálu rastlinných skupín, ktoré sa od seba môžu líšiť určitými preferenciami podmienok rastu. Väčšinou majú spoločnú požiadavku rásť na slnečných miestach. A to predovšetkým tie, ktoré majú stredomorský pôvod.

Pestovať zo semien alebo z hotových rastlín?

Veľa byliniek ľahko klíči zo semienka. Ide o veľmi ľahký a jednoduchý spôsob pestovania aj pre úplných začiatočníkov. Najideálnejším obdobím pre výsev je skorá jar, keď sa semienka vysievajú do malých kvetináčov zväčša na parapetných doskách a zasklených balkónoch či terasách. Ak chceme skorú úrodu, je potrebné sadiť vo februári, v marci, apríli. Základným pravidlom pri sadení zo semienok je udržiavať vlhkú pôdu a teplé prostredie.


Výsev byliniek

Máj je ideálny mesiac už aj na výsev semienok byliniek von do záhrady. Buď zvolíme kvetináč, alebo sadíme priamo do pripravenej zeme. Semienka môžeme vysievať napríklad po 2-týždňových intervaloch, čím zabezpečíme pravidelné dorastanie, takže budeme mať poruke stále nové a čerstvo vyrastajúce časti byliniek vhodné na použitie v kuchyni.

Bylinky

Ak nie ste typ na výsev semien, nemáte na to doma vhodné podmienky alebo chcete bylinkovú záhradku, ktorá ihneď ponúkne už hotové bylinky, zvoľte si predpestované rastlinky. V obchodoch je na výber široká škála tých najrôznejších byliniek. Pravda je, že vaša novozaložená bylinková záhrada bude od prvého momentu krásne zelená a plná tých najrôznejších vôní, no predpestované bylinky majú často tendenciu menej sa prispôsobiť aktuálnym podmienkam.

Bylinky

Predpestované rastlinky využijete predovšetkým v prípade nárazovej potreby domácich byliniek. Zostrihané časti sa totiž zvyknú regenerovať dosť pomaly. Preto sú najvhodnejšou kombináciou oba varianty – vysiať semienka je jednoduché a v prípade potreby väčšieho množstva byliniek si môžete dokúpiť už hotové bylinky.

Kde je vhodné sadiť jednotlivé bylinky?

Bylinky, ktoré milujú slnko

Medzi najviac „slnečné“ bylinky v záhrade patria určite tymian, rozmarín, oregano a šalvia. Obľubujú suchšiu a dobre odvodnenú pôdu.

Tymián je veľmi obľúbená bylinka predovšetkým pre jednoduché a nenáročné pestovanie. Zvyčajne má drobné biele, bledoružové až ružové kvety. Jeho vôňa evokuje sladkastú aromatickú chuť a jeho drobné listy sa jednoducho odtrhávajú z tenkých vetvičiek.

Tymián

Rozmarín patrí k väčším bylinkám, môže dorastať aj do šírky 1 meter. Rastie pomerne pomaly a obľubuje slnečné stanovište. Nemá rád miesta, kde často fúka studený vietor. Niektoré druhy sú vhodné aj na pestovanie v našich podmienkach, no najideálnejšie je pestovanie vo väčších nádobách, ktoré počas zimných dní prezimujú dnu.

Rozmarín

Oregano patrí medzi veľmi odolné trvalky. Dospelé rastliny často tvoria doslova ker, ktorý stačí na zber tejto obľúbenej bylinky na celý rok. Kvety oregana sú krásne ružové až fialové a priťahujú veľké množstvo včiel a motýľov.

Šalvia je svojou štruktúrou vytrvalá bylinka, ktorá dokáže prežiť vo vonkajších podmienkach počas celého roka. Na jar síce môže vyzerať, že to nezvládla, no opak je pravda. Vďaka slnečnému stanovišťu sa dokáže krásne rozrastať.

Šalvia

Bylinky do polotieňa

Ak v záhrade nemáte slnečné južne orientované miesta na pestovanie uvedených byliniek, vyskúšajte bylinky obľubujúce polotieň. Sú nimi napríklad pažítka, petržlen, mäta, koriander alebo bazalka.

Pažítka patrí medzi trvalé bylinky v záhrade. Na jar začne vyrastať akoby nanovo, aj keď ste si už možno mysleli, že vymrzla, alebo vyschla.

Pažítka zo semienka

Petržlen je pri pestovaní zo semienka dosť náročná bylinka. Výsev si vyžaduje vytrvalosť, pretože klíčenie jej ide pomalšie. Keď sa to však podarí, rastlinky naberú veľa energie a sú také odolné, že dospelé výhonky zvládnu aj chladné jesenné podmienky.

Petržlen

Mäta je obľúbená predovšetkým počas letného obdobia. Vtedy sa jej listy zvyknú používať na výrobu tých najrôznejších limonád a čajov. Táto aromatická bylinka patrí medzi odolné trvalky, ktoré pri voľnom raste v záhrade dokážu prekvapiť svojím rýchlym rozrastaním.

Mäta

Koriander je bylinka, ktorú buď milujete, alebo nenávidíte pre jej typicky zvláštnu chuť. Pestovanie zo semienka je náročnejšie a odporúča sa vysievať priamo na stanovište bez presádzania. Taktiež je vhodné opakovať výsev v mesačných intervaloch, aby ste zaručili stále bohaté listy.

Koriander

Bazalka patrí k najviac pestovaným bylinkám v našich podmienkach. Aj keď sa zdá, že jej pestovanie je ľahké a často ju vidíme v obchodoch ako krásnu zelenú bylinku s nádherne mäsitými listami s ešte ohromnejšou vôňou, opak je pravda.

Bazalka

Táto bylinka je veľmi citlivá na zmeny teploty. Bazalka obľubuje skôr mierne teplé podmienky a ideálne je sadiť ju do kvetináčov, ktoré umiestnite predovšetkým v interiéri. Na záhone sa jej bude páčiť pri paradajkách, kde vytvárajú ideálnu kombináciu.

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay.com, isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku