Najčastejším zdrojom je spodné vzlínanie vody do stavebných konštrukcií alebo bočný tlak vody pri stavbách vo svahu, prípadne kombinácia oboch. Ďalšou príčinou býva nesprávne, prípadne žiadne odvetranie stavby, napríklad po zateplení starších objektov.
Pri kompletnom zateplení sa zakryjú i prieduchy, ktoré slúžili na cirkuláciu vzduchu, a obmedzená cirkulácia následne vedie k vlhnutiu muriva. Naši predkovia mali s odvetrávaním stavieb bohaté skúsenosti, na ktoré sme už, bohužiaľ, pozabudli. V minulosti napríklad vynechali tehlu, do otvoru osadili mriežku – a dom vetral. Vetraniu pivníc a suterénov pomáhali aj násypky na uhlie, ktoré dnes pri novostavbách nenájdete.
Príčinou vlhnutia muriva môže byť aj porucha na vodoinštaláciách a odpadoch vody, čo sa prejavuje inak než klasické vzlínanie vlhkosti, a to šírením vlhkej mapy z jedného bodu do všetkých strán.
S akými príčinami vlhnutia muriva sa vo svojej praxi najčastejšie stretávate?
Najčastejšie riešime nedostatočnú alebo poškodenú zvislú či horizontálnu izoláciu. Samozrejme, je nevyhnutné dodať, že žiadna hydroizolácia nevydrží večne. S výnimkou stavieb z liatych betónov, ktoré obsahujú silikáty, začnú steny skôr či neskôr vlhnúť, pretože postupne dochádza k degradácii fólií a izolačných vrstiev.
Ako sa dá poškodená izolácia nahradiť?
Na trhu je množstvo ponúkaných metód. Od viac či menej deštruktívnych (odkopávanie, podrezávanie) až po rôzne druhy nízkotlakových a vysokotlakových injektáží, ktoré slúžia na vytvorenie chemickej zábrany proti prenikaniu vody do vnútra muriva. Naša metóda sa od ostatných líši tým, že nielen vytvorí bariéru proti prenikaniu vlhkosti, ale v prvom rade steny aktívne vysuší, pretože použitý špeciálny gél na báze prekrížených polymérov na seba viaže vodu, a to v obrovskom množstve (1 kg gélu pojme až 150 litrov vody). Tým, že náš gél na seba vodu naviaže, zväčší svoj objem, vytvorí tlak, a prenikne do kapilárneho systému celého muriva. Výhodou je, že murivo tak nenaruší, naopak, ešte ho spevní. Nehrozia žiadne statické problémy, ako napr. pri podrezávaní stien. Po vysušení sa z gélu vytvoria kryštáliky. Celý tento proces trvá jeden až dva roky v závislosti od hrúbky a materiálu muriva. Gél si však aj po vysušení muriva udržuje svoju funkčnosť. Pokiaľ napríklad dôjde k vytopeniu suterénneho priestoru ošetreného týmto gélom, dôjde k jeho opätovnej aktivácii, vlhko znovu pohltí a opäť postupne vysuší.
Akú dlhú záruku na sanáciu poskytujete?
Táto metóda pochádza z Nemecka, kde sa úspešne používa už niekoľko rokov. Poskytujeme záruku až 10 rokov. Podľa laboratórnych skúšok sa odhaduje, že trvanlivosť sanácie bude viac ako 30 rokov.
Ako prebieha celý proces sanácie?
Pred každým vysúšaním navštívi zákazníka náš špecialista, ktorý na mieste zhodnotí situáciu, premeria vlhkosť muriva špeciálnym prístrojom a navrhne optimálny postup sanácie. Nasleduje kalkulácia a návrh zmluvy o dielo. Pred samotnou injektážou je v niektorých prípadoch nutné oklepanie omietok až na samotné murivo z tehál či rôznych iných materiálov. Touto metódou možno sanovať aj kamenné steny. Po odvlhčení odporúčame na murivo naniesť bežnú vápennocementovú omietku, túto fázu však radíme neuponáhľať. Dĺžka vysychania môže trvať od jedného mesiaca až po 2 roky, záleží na hrúbke muriva a na tom, či je stena pod alebo nad úrovňou zeme. Následná kontrola prebieha po niekoľkých mesiacoch od sanácie.
Do akej hrúbky muriva metóda funguje?
Metódu možno úspešne aplikovať do hrúbky steny až 120 cm. Gél je netoxický, bez zápachu, obsahuje striebro a do budúcna pôsobí ako prevencia proti plesniam.
Na otázky odpovedal JUDr. Ing. Andrej Krajčovič, WetBrick.sk.
Zdroj: AXALL s.r.o.
... v pripade skusenosti, prosim o odporucenie dobrych sort ribezli a egresov..…