Martin Čurda radí: Ako a čím nastielať okrasné záhony? Môžeme použiť trávu či kompost?

Nechceme stále dookola kupovať okrasnú kôru. Môžem trvalkové záhony nastielať aj pokosenou trávou? Alebo je na to lepší kompost zo záhrady?

Nastielanie okrasných záhonov
Organické mulče zlepšujú nielen štruktúru pôdy, ale podporujú aj pôdny život. Foto: iStock

Popri drvenej kôre je jednou z možností nastielania okrasných záhonov práve pokosená a následne usušená tráva. Nie vždy to však prinesie očakávaný efekt. Tráva musí byť vrstvená priebežne, nesmie sa zapariť a vytvoriť súvislú nepriepustnú vrstvu. Navyše, ide o výlučne dusíkatý materiál. Z týchto dôvodov je žiaduce miešať ju s materiálom uhlíkovej podstaty s hrubšou štruktúrou, vďaka čomu sa dostane do pôdy cez nástielku vzduch.

Na primiešanie môžete použiť popadané listy z minulej sezóny alebo najemno posekané konáriky z jesenného rezu ovocných drevín.

Vhodný je aj vyzretý hrubozrnný kompost, ktorý dodá nástielke potrebnú štruktúru, a zároveň predstavuje najideálnejšie prirodzené hnojivo. Tu je však potrebné každoročné dopĺňanie, čo ocenia najmä trvalky náročné na živiny či niektoré dvojročky.

Samotný kompost je tiež výbornou možnosťou, čím každoročne nastielať záhony dlhokvitnúcich trvaliek a ruží. Čím pestrejšia zmes organického materiálu, tým lepšie. Pomôže tiež pridanie posekanej slamy či drobných naštiepkovaných drevín z jesenného upratovania záhrady.

Nástielka zo suchejj trávy
Pokosená a usušená tráva je jednou z možností nastielania. Foto: iStock

Vyrobte si nástielku sami

Úplne najprirodzenejšie a, samozrejme, aj najlacnejšie je, ak si materiál na nastielanie vyrobíme sami. Mimo semien trvácnych burín či listov z orecha a aukuby, môžeme použiť všetko, čo už v záhrade „doslúžilo“.

Veľmi praktické je mať viackomorový kompostér: v jednej komore premiešavame materiál a v druhej si z už vyzretého kompostu miešame nástielku. Sem môžeme pridávať a zamiešavať počas roka odstrihnuté odkvitnuté súkvetia (odstrihnuté ešte predtým ako „vybehli“ do semena), drevnú štiepku zo štiepkovača, pozberové zvyšky z úžitkových hriadok, ale aj pokosenú trávu v malých množstvách, slamu či aktuálne odumierajúce nadzemné časti jarných cibuľovín a pod.

Pridať môžeme aj odumreté nadzemné časti trvaliek, ktoré sme zrezali tohto roku v predjarí, ak počítame s tým, že tak dodáme do nástielky množstvo semien trvaliek, ktoré budú klíčiť. No veď aj to je napokon iba prirodzený proces obnovy porastu.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku