Egrešové plody sú osviežujúce a plné vitamínov. Veľkou výhodou tejto ovocnej dreviny je aj to, že nezaberie veľa miesta, a preto sa vojde aj do menšej záhrady či dokonca dvora.
Rozhodnúť sa môžeme pre kríkovú alebo stromčekovú formu, na výber máme odrody s rôzne veľkými, žltými, ale aj červenými, zelenými či takmer bielymi plodmi. Do záhrad s deťmi volíme skôr beztŕňové odrody a nezabudnime sa zamerať tiež na tie, ktoré sú rezistentné voči americkej múčnatke. Je to obávané a často sa vyskytujúce ochorenie egrešov, ktoré nám môže ohroziť úrodu.
Egrešové kríky môžeme umiestniť aj do vyvýšených záhonov.
Egrešom sa darí na slnečných a teplejších miestach, vo výživnej, v hlinitopiesočnatej a priepustnej pôde. Nepestujeme ich na tienistých stanovištiach a v záhonoch či kútoch so zlým prúdením vzduchu, ani v kyslých či ílovitých pôdach. Najlepšie prosperujú v nižších a stredných polohách. Ak máme dostatok miesta, vysaďme si dva či tri egrešové kríky, aby sme si zabezpečili dobrú úrodu.
Krok za krokom: Výsadba kríkového egreša
1. Pripravíme pôdu
Pôdu v mieste plánovanej výsadby odburiníme, skypríme a môžeme ju zároveň obohatiť o dostatočne vyzretý a preosiaty kompost. Nasleduje vykopanie výsadbovej jamy.
2. Nalejeme vodu do jamy
Jeseň je výbornou príležitosťou na výsadbu egrešov, uprednostnime však jedince so zdravými výhonmi a s pevným koreňovým balom. Do výsadbovej jamy najskôr nalejme vodu.
3. Vysádzame hlbšie
Rastlinu vysádzame o niečo hlbšie, než rástla v plastovom kontajneri. Kríky sadíme s neporušeným, len mierne uvoľneným koreňovým balom, nerozoberáme ho.
4. Zasypeme korene
Korene vysádzaného egreša zasypeme zeminou z výkopu alebo kompostovým substrátom. Nakoniec povrch pôdy dobre utlačíme a rastlinu výdatne zalejeme.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, prestal mi rodiť 4 ročný malý egreš . Mám ho na východnej strane v pred…