Ako a kedy rezať hortenzie? Pri jednom druhu počkajte radšej do mája

Rez hortenzií sa u nás robí väčšinou v jarných mesiacoch. Rastlinám prerezaným už na jeseň by hrozilo zimné namŕzanie, preto rez radšej odložíme na jar.

Ako rezať hortenzie
Foto: iStock

Okrem hortenzie metlinatej, stromčekovitej a kalinolistej sa v rodinných záhradách pestujú aj pnúce hortenzie stopkaté (Hydrangea petiolaris). Tieto mohutné popínavky sa väčšinou nechávajú pnúť po stene budov, pričom sa u nich vykonáva skôr decentný rez, pri ktorom sa na jar skracujú výhony zarastajúce k oknám, na strechu alebo do odkvapov. Na jar sa odstraňujú aj suché kvety.

Keď rez pri hortenziách vynecháte, kríky sa časom zahustia odumretým drevom a rastú rozložito, takže predovšetkým hortenzia stromčekovitá s guľovitým kvetenstvom býva v daždivom počasí náchylná na rozčesnutie výhonov. Súkvetí možno bude celkom dosť, ale budú malé. Rez je teda dôležitý aj na udržanie kompaktnej a pevnej koruny.

Vhodné obdobie na rez: marec – apríl

Krok za krokom: Ako rezať hortenziu (Hydrangea paniculata)

1. Dbáme na každoročný jarný rez

Každoročne vykonávaný jarný rez podporuje bohaté kvitnutie a hlavne tvorbu naozaj veľkých kvetenstiev. Neprerezávaná rastlina, samozrejme, kvitne tiež, ale jej kvety sú oveľa menšie a rastlinu by špatili aj nevzhľadné suché kvety z minulého roka.

Rez hortenzií na jar
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Odstránime najskôr suché kvetenstvá

Pokiaľ si technikou rezu nie ste istí, začnite tým, že najskôr odstránite k prvému vypučanému listovému púčiku všetky suché kvetenstvá. Rez vykonávajte ostrými a čistými záhradníckymi nožnicami, výhony skracujte tesne nad púčikom.

Rez hortenzie tesne nad púčikom
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Pustíme sa do hlbšieho rezu

Hortenzia metlinatá na rozdiel od najčastejšie pestovanej hortenzie kalinolistej znesie aj pomerne hlboké zmladenie. Hneď ako sa zbavíte všetkých suchých kvetov, pustite sa do hlbšieho rezu. Dôkladné zmladenie podporí bohaté kvitnutie v tomto roku.

Hlbší rez a zmladenie hortenzie
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

4. Skrátime hlavné vetvy

Vašou úlohou bude skrátenie hlavných vetiev na dĺžku 40 až 60 cm. V nutnom prípade môžete hlavné vetvy skrátiť až na 25 cm, aj vtedy dokáže znovu obrásť. Suché a slabé vetvy odstráňte úplne.

Skrátenie hlavných vetviev hortenzie
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

TOP TIP: Rez hortenzie stromčekovitej a kalinolistej

Podobne ako hortenziu metlinatú režeme aj jej príbuznú hortenziu stromčekovitú (Hydrangea arborescens), pre ktorú sú typické guľovité kvetenstvá. Aj keď sa pri tejto hortenzii odporúča už predjarný rez, niekedy je lepšie sa do toho pustiť až koncom marca alebo v priebehu apríla, keď sa objavia prvé listové púčiky. Všetky silné výhony skráťte približne o tretinu dĺžky, najslabšie vetvičky a odumreté drevo odstráňte úplne. Takto prerezaná hortenzia si udrží kompaktnú podobu a navyše bohato pokvitne.

Pri hortenzii kalinolistej radšej počkajte na začiatok mája, a to najmä v chladných oblastiach. Vtedy vyháňa púčiky a ľahko spoznáte konáre, ktoré poškodil mráz.

Hortenzia stromčekovitá
Hortenzia stromčekovitá Foto: Shutterstock

Týmto spôsobom režeme aj

Jarný rez je dôležitý pri množstve kríkov okrasných kvetom. Vždy je pri ňom nutné odstrániť všetky suché, poškodené alebo chorobami a škodcami napadnuté vetvičky.

Bradavec

Podobný spôsob rezu ako pri horzenzii metlinatej alebo stromčekovitej sa vykonáva aj pri bradavci (Caryopteris × clandonensis). Aj u neho odstráňte všetky slabé a suché vetvičky a ponechajte základ vetiev skrátený asi o tretinu dĺžky.

Ibištek sýrsky

Čiastočné zmladenie bude potrebovať aj ibištek sýrsky, v jeho prípade však buďte opatrnejší. Vetvy sa totiž skracujú len mierne. Rastliny s rozklesnutým rastom režte na púčik idúci smerom do koruny, teda naopak, ako zvyčajne.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: iStock, Sarah Cuttle/Gardener´s World
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku