Kry, ktoré nás svojím kvetenstvom tešia v jarnom období, režeme, keď odkvitnú.
Koniec marca, apríla a vo vyšších polohách aj začiatok mája je hlavné obdobie kvitnutia mnohých krov. K najznámejším určite patrí tzv. zlatý dážď, správne zlatovka (Forsythia), ktorá dáva žltým kvetenstvom o sebe intenzívne vedieť široko-ďaleko. Rovnako ako pri iných na jar kvitnúcich kroch jej kvety vyrastajú na vetvách z minulého roka.
Ak by sme druhy, ktoré kvitnú na jar, po odkvete nezrezali, významne sa zahustia a rozrastú do výšky aj šírky. Nový obrast, ktorý nesie kvety, by sa tvoril najmä na vrchu a na okrajoch rastliny. Ak rastlinu zanedbáme viac rokov po sebe, konáre oťažejú, začnú sa ohýbať a celý jej tvar sa znehodnotí. Neraz ker svojou veľkosťou začne utláčať okolitý porast. A i kvetov bude z roka na rok čoraz menej.
Dobrou správou je, že tento typ krov dokáže „odpustiť“ nejaké chyby pri reze. Vie však rýchlo zregenerovať. Preto je lepšie pustiť sa do pravidelného rezu, aj keď sa rezať iba učíme a bojíme sa urobiť zásahy. Ak by sme nevedomky zrezali viac, ako treba, v ďalšom roku bude mať krík možno menej kvetov, ale určite intenzívne porastie.
Vďaka pravidelnému každoročnému rezu drevinu udržíme v dobrom tvare a pozitívne ovplyvníme množstvo a veľkosť kvetov.
Ako odstrániť staré drevo
Všeobecne platí, že kry, ktoré kvitnú pred stredom leta, nesú kvety na minuloročných výhonoch. Práve preto vyžadujú rez hneď po odkvitnutí. Iba tak budú mať dostatok času na rast nových vetiev s kvetnými pukmi. Existuje síce zopár výnimiek, ale v zásade je to dobrý návod, kedy chytiť do rúk nožnice.
Na odstránenie najhrubších konárov používame pílku alebo pákové nožnice (najmä pri zanedbaných drevinách). Režeme čo najbližšie k báze (základ kra) alebo tesne nad najnižším silným výhonom. Ponecháme tri až päť silných, nahor rastúcich konárov. Pomocou nožníc odstránime príliš tenké zdvojené vetvičky. Ak zabudneme alebo nám nevyjde čas na rez hneď po odkvitnutí, urobíme tak do konca mája až polovice júna. Dovtedy ešte umožníme kru, aby z bázy vyhnal nové výhonky, ktoré do zimy dostatočne spevnejú.
Ako rozoznať, čo rezať
Keď sa na ker dobre pozrieme, zistíme, že tento typ rezu je v podstate dosť jednoznačný. Spoliehame sa pri ňom na rozoznanie hrúbky a farby výhonov.
Najskôr sa pozrieme na bázu, čiže na spodok, základ kra. Identifikujeme najhrubšie konáre, ktoré majú hnedú, drevitú kôru. Sú to najstaršie vetvy, zvyčajne viac ako dvojročné. Hoci zrejme v minulosti kvitli, do budúcna budú mať pomenej kvetov a stanú sa málo vitálne.
V ideálnom prípade zbadáme aj o niečo tenšie výhony, ktoré z bázy kra rastú nahor. Tieto by mali mať rok alebo dva. Môžu z nich vyrastať aj nejaké bočné výhonky. Okrem toho uvidíme z bázy vyrastať aj kratšie, nové zelené tohtoročné výhony.
Po prehliadke ako prvé odstraňujeme všetky najstaršie konáre, čo najbližšie k báze kríka. Ponecháme tri až päť tenších drevitých výhonov a všetky tohtoročné výhony. Tento spôsob rezu, ktorý opakujeme každý rok po odkvitnutí, udrží správny pomer mladých drevitých výhonkov. Zároveň podporí rast vitálnych vetiev z jadra kríka.
Kry, ktoré režeme po odkvitnutí
Veľa kríkov prináša kvety na výhonoch z vlaňajška. Odstránenie najstarších, už odkvitnutých vetiev, vedie k ich dobrému vzhľadu. Takto režeme nasledovné kry:
- Tavoľa kalinolistá (Physocarpus opulifolius ‘Diabolo’)
- Ríbezľa krvavá (Ribes sanguinea)
- Zlatovka (Forsythia)
- Kalina bodnantská (Viburnum × bodnantense)
- Zimovec včasný (Chimonanthus praecox)
- Trojpuk (Deutzia sp.)
- Kéria japonská (Kerria japonica)
- Kolkvícia ľúbezná (Kolkwitzia amabilis)
- Pajazmín (Philadelphus)
- Tavoľník (Spiraea × van houttei)
- Vajgélia (Weigela)
Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) predstavuje výnimku z pravidla, že druhy kvitnúce na minuloročných výhonkoch sa majú zrezať po odkvitnutí. O jej reze si detailnejšie povieme v zajtrajšom článku.
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…