Ako a kedy rezať magnólie? Ak zvolíme správny termín, zabránime nadmernému krvácaniu

Magnólie sú obľúbené kvôli ich nádherným veľkým kvetom, ktoré sa objavujú na jar. Hoci nevyžadujú pravidelný rez, mali by sme sa dbať na správny postup aj termín.

Ako a kedy rezať magnóliu
Magnólie nepotrebujú pravidelný rez, no mali by sme dbať na správny postup aj termín. Foto: Shutterstock

Magnólie nevyžadujú pravidelný rez. Zvyčajne vytvárajú krásnu korunu bez nášho zásahu. Pri chybnom reze často nevzhľadne zarastajú na nevhodných miestach, čo znamená, že musíme pokračovať v reze, aby sme sa pokúsili opraviť ich tvar. Keď ich režeme v nesprávnom termíne, sú náchylné na vytekanie krvavej miazgy z rán.

Hoci ide o pomaly rastúce dreviny, môžu vyrásť do väčších rozmerov. Preto pri výsadbe magnólie do malej záhradky vyberieme slabšie rastúci kultivar, inak ju budeme musieť občas opatrne zmenšovať. Vo väčšine prípadov rez zahŕňa odstránenie „vlkov“, koreňových výmladkov a akýchkoľvek odumretých, poškodených alebo nevhodne rastúcich konárov. Robíme tak koncom leta, inak rany dosť „krvácajú“.

Vhodné obdobie na rez: júl – august

Krok za krokom: Ako rezať opadavú magnóliu

1. Odstránime hrubšie konáre

Poškodené či odumreté konáre hrubšieho priemeru odrežeme čistou pílkou tesne pri zdravom dreve. Pri odstraňovaní živých častí nikdy neodstraňujeme naraz veľkú časť rastliny, radšej postupne, s pokračovaním v ďalšom roku.

Odrezanie hrubších konárov magnólie
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Odrežeme koreňové výhonky

Odrežeme všetky koreňové výhonky čo najbližšie k rastline alebo čo najnižšie k pôde. Zvyčajne na to stačia záhradnícke nožnice a nie je potrebná pílka, s ktorou by hrozilo poškodenie kmeňa.

Odrezanie koreňových výhonkov magnólie
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

3. Kompostujeme odrezaný odpad

Odrezané konáre a lístie dávame na kôpku a všetky malé vetvičky i lístie môžeme zaniesť priamo do kompostu. Hrubšie konáriky odložíme k ohnisku a príležitostne spotrebujeme, prípadne ich podrvíme a drvinu dáme do kompostu.

Využitie odrezaných konárov magnólie na kompost
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

TIP: Kontrola o rok

Magnóliu po reze skontrolujeme najneskôr o rok a ak to bude potrebné, jej tvar môžeme rezom trochu doladiť, samozrejme, tiež v auguste. Nikdy nerežeme hlboko ani veľa naraz, to by pre ňu predstavovalo šok. Mohla by na to reagovať odumretím alebo oslabením s následným napadnutím chorobami.

Pri všetkých druhoch, ktoré nemajú rady rez, je lepšie rezať len po menších častiach a v nasledujúcom roku zvážiť, ako ďalej.

Odstraňovanie vlkov, hore rastúcich výhonov magnólie
Intenzívne a priamo smerom hore rastúce výhony, hovorí sa im aj „vlky“, odstránime tesne pri kmeni. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

Takto režeme aj

Tieto stromy režeme podobne ako magnólie, ale v inom ročnom období.

Brezy

Brezy režeme najlepšie na jeseň, nikdy nie na jar, keď by z nich intenzívne vytekala miazga. To by ich mohlo oslabiť.

Javory

Javory vo všeobecnosti nevyžadujú rez. Ak je však potrebné, realizujeme ho vždy mimo sezóny, počas vegetačného pokoja, v ich prípade od novembra do januára. Tak sa vyhneme vytekaniu miazgy.

Galéria k článku

Text: Francis Tophill
Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: august | júl | magnólia | rez

Diskusie na tému článku