Ako bojovať proti škodcom orecha kráľovského

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako udržať stromy a plody orecha kráľovského zdravé.

Ako bojovať proti škodcom orecha kráľovského

Vrtivka orechová

Plody orechov poškodzuje drobná biela húsenica muchy vrtivky orechovej (Rhagoletis completa). Dospelé jedince sa objavujú v júli až auguste, samičky kladú vajíčka do zeleného oplodia plodov. O tri až sedem dní sa z nich vyvinú larvy, ktoré sa kŕmia šupkou obvykle tri až päť týždňov. V pôde pod stromami sa zakuklia a tak prezimujú. Muchy sú schopné preletieť veľké vzdialenosti, uvádza sa aj 300 km za rok. V postupe im pomáha aj vietor.

S postrekmi počas vegetácie začíname v čase náletu dospelých múch, teda začiatkom júla. Presnejší termín prezradia feromónové lapače. Ošetrenie opakujeme v 7- až 10-dňových intervaloch až do obdobia mesiac pred zberom, čiže približne do polovice augusta. Ak samičky nakladú vajíčka po tomto termíne, larvy už veľa škody nespôsobia a nestihnú sa zakukliť.

Vrtivka orechová

Stromy striekame biologickými prípravkami s účinnou látkou Spinosad, zmiešanými s Atraktantom, ktorý zvýši účinok o 30 až 50 %. Posledný postrek aplikujeme v septembri a v novembri, a to priamo pod stromy. Toto je potrebné urobiť najmä na miestach, kde sa vrtivka orechová vyskytla v hojnejšom počte. Prípravok Bora s účinným mikroorganizmom Beauveria bassiana je vhodný na likvidáciu lariev v pôde. Po ošetrení vyčistí pôdu od lariev o 60 – 80 %. Aplikujeme ho v auguste, keď sa larvy sťahujú do pôdy, následne výdatne zalejeme (je potrebná mokrá pôda). Zopakujeme na začiatku septembra. Po opakovaní na jar v máji, prípadne v júni, v daždivom počasí, sa účinok zvýši až na 95 %. O tomto spôsobe ošetrenia sa hovorí ako o najlacnejšej a najúčinnejšej ochrane proti vrtivke.

Vedeli ste?

Do Európy sa škodca vrtivka orechová dostala zo Severnej Ameriky a na Slovensku bola prvýkrát oficiálne zaznamenaná v roku 2012.

Vošky

Niektoré roky sa na orechoch hojne vyskytujú vošky, hlavne stromárka orechová (Callaphis juglandis) a žltá orechová voška (Chromaphis juglandis). Pri silnom výskyte sa porast oplatí ošetriť prípravkami BorOil alebo FerumOil, ktoré vošky odpudzujú a pri vyššej dávke i vysušia. Pri silnejšom tlaku výhonky ošetríme kombináciou prípravkov Bounderi a Hunter.

Vošky na orechu

Roztoče

Pomerne častým škodcom sú roztoče, vlnovník orechový (Eriophyes erineus) a vlnovník ovocný (Eriophyes tristriata). Na listoch spôsobujú vydutiny, listy vyzerajú ako „bublinkové“. Ochrana proti nim trvá najdlhšie. Trvalým riešením je nasadenie dravého roztoča Typhlodromus pyri. Prvý rok bude účinok slabší, roztoč potrebuje čas, aby sa namnožil. Na veľkých stromoch môže trvať i viac rokov, kým kolonizuje všetky konáre. Škodcu tým ale zlikviduje definitívne.

Roztoče na orechu

Štítničky

Nepríjemnou pliagou sú štítničky. Ochranu proti nim zahajujeme pred pučaním umývacím postrekom BorOil, ktorý miešame so sírou, Sulkou alebo meďnatým prípravkom. Nová generácia štítničky sa vyliahne začiatkom júna, ďalšia v strede augusta. V tomto období môže byť ochrana najúspešnejšia, keď zvolíme postrek kombináciou prípravkov Bounderi a Hunter. Postrek opakujeme o týždeň.

Dobré rady

  • Nepísaným zákonom v ekologickom pestovaní a zároveň základnou úlohou je prevencia, ktorá je vždy úspešnejšia ako neskoršia priama ochrana. Rastliny priebežne kontrolujeme, poškodené alebo napadnuté časti odstraňujeme, zdroje infekcie lokalizujeme a čo najrýchlejšie a najprecíznejšie odstraňujeme.
  • Ak je to možné, v rámci prevencie skontrolujeme aj okolité susedné porasty, aby sme vedeli, na akú chorobu alebo škodcu sa máme pripraviť.
  • Veľmi dôležité je včasné a presné zistenie chorôb a škodcov. Na sledovanie škodcov najčastejšie používame feromónové lapače. Pri hubových chorobách sledujeme výkyvy počasia, čo nám značne pomáha pri predchádzaní chorobám.
  • Z ochranných mechanických opatrení sú dôležité odstraňovanie a likvidácia chorých plodov a kyprenie pôdy pod stromami.
  • Keď okolo stromov necháme kvitnúť kvety a rôzne byliny, prilákame užitočné organizmy, ktoré nám budú pomáhať s ochranou proti voškám a iným škodcom.
  • Orechy sú pomerne veľké stromy a je náročné na ne aplikovať postrek. Pomôckou je motorový rozprašovač, ktorý dosiahne aj niekoľko metrov.

Zdroj: PR bioTomal, s.r.o.

Diskusie na tému článku