Dá sa v dnešnej dobe ešte dopestovať hrach bez zrniarky? Vždy sa objaví v sušenom hrachu.
Mária P.
Zrniarka hrachová (Bruchus pisorum) sa vyskytuje všade, kde sa pestuje hrach. K nákaze bežne dochádza pred kvitnutím a začiatkom kvitnutia, keď dospelce nalietavajú na hrach. Po párení samička kladie žltkasté vajíčka na mladé struky. Z nich sa približne o 8 – 12 dní vyvinú larvy, ktoré sa vžerú do vyvíjajúcich sa strukov, neskôr do zrniek. V jednom zrnku sa obvykle vyvíja len jedna larva, kde sa zakuklí a zvyčajne v ňom vydrží do budúcej jari.
Pri lúpaní suchého hrachu sa zrnká napadnuté zrniarkou ľahko dostanú do skladu, kde dobre prezimuje. Zrnko je deravé, má zníženú schopnosť klíčenia a nepoužívame ho ani na výsev, ani na prípravu jedla. Najdôležitejšie opatrenie je vysievať zdravé osivo.
Porast hrachu možno chrániť chemicky insekticídmi (napr. Decis Protech, Mospilan 20 SP) so zmáčadlom pred kvitnutím až do odkvitnutia rastlín. V bioochrane je možné použiť listovú aplikáciu bakteriálneho produktu NovaFerm® ORION v koncentrácii 2 % spolu s prípravkom BorOil v koncentrácii 0,2 %. Ďalším opatrením je hneď po zbere úrody semená prebrať, vyčistiť, vysušiť, vložiť na 48 hodín do mrazničky (napr. v mikroténovom vrecku), kde pri teplote -12 až -18 °C zahynú všetky vývojové štádiá zrniarky. Následne by sme osivo mali skladovať v plechovej alebo sklenenej nádobe pri teplote max +10 °C.
Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.
Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…