Jar je najlepší čas na to, dostať svoju záhradu opäť do formy. Dlhé chladné noci sú preč, deň je dlhší a teplejší a tak sa záhrada začína pomaly ale iste prebúdzať zo svojho zimného spánku.
Prinášame vám niekoľko praktických rád, aby vaša záhrada vyzerala čo najlepšie. A to nielen počas slnečných jarných mesiacov, ale aj počas celého roka.
Zregenerujte svoj trávnik po zime
Aj keď sa vám môže zdať, že jarné dni už prajú záhradkárčeniu, opak je pravdou. Počasie je ešte premenlivé a môže rýchlo prekvapiť náhlym ochladením. Preto treba začať s prácami pekne postupne. Trávnik je vo veľa prípadoch základným prvkom záhrad.
Či už máte veľký okrasný trávnik, alebo sa po ňom iba presúvate k úžitkovej časti záhrady, neprežeňte to s jeho príliš skorou úpravou. Studeným sychravým dňom ešte neodzvonilo a jarné prízemné mrazy dokážu zničiť príliš skorú starostlivosť o váš jarný trávnik. Na začiatok ho stačí celý pohrabať a očistiť z neho odumreté zvyšky rastlín a lístia. Tým sa odľahčí a počká na ďalšie procedúry ako prevzdušnenie, hnojenie, zahusťovanie, dosievanie a podobne.
Vsaďte na správny rez stromov a kríkov
Skorá jar je ideálnym obdobím na strihanie a prerezávanie stromov a kríkov v záhrade a v kvetináčoch. Či už ide o okrasné kríky alebo o ovocné stromy, vždy sa poraďte s odborníkom, ktorý vám presne povie, ako vykonať rez tak, aby ste odstránili suché konáre, podporili postačujúce zahustenie koruny a zabezpečili tak rast bohatej úrody na celú nasledujúcu sezónu. Túto činnosť je dobré spraviť skôr, než kríky a stromy začnú pučať a zelenieť.
Čistenie a príprava náradia do záhrady
Ak ste si neurobili poriadok s náradím na jeseň, jar vám dá druhú šancu. Skontrolujte si všetky typy náradia a pomôcok, ktoré zvyknete používať nielen v záhrade, ale aj doma na domáce sadenie a presádzanie kvetov v črepníkoch.
Očistite zvyšky zeminy, ktoré na ňom zostali z minulej sezóny, zbavte sa hrdzavých častí obrúsením a opätovným náterom a vymeňte staré opotrebované kúsky za nové, praktickejšie. Olejom namažte potrebné časti nástrojov, s ktorými sa vám bude následne ľahšie pracovať.
Veľké upratovanie v skleníku
Nezabudnite na dôkladné jarné upratovanie v skleníkoch a fóliovníkoch, aby boli pripravené na sezónu. Umyte skleník z vonkajšej aj vnútornej strany najlepšie s pomocou čistiacich alebo dezinfekčných prípravkov určených do záhrady, čím sa zamedzí šíreniu možných ochorení rastlín. Zbavte sa starých suchých rastlín, machu a ďalších nežiadúcich zimných nájomníkov skleníkov a fóliovníkov. Skontrolujte funkčnosť, vymeňte rozbité alebo roztrhané časti a nahraďte ich novými. Opravte chodníky a očistite poličky, ktoré sú súčasťou väčších skleníkov. Nakoniec priestor skleníka poriadne vyvetrajte a následne vysušte.
Myslite na závlahu priamo v záhrade
Ak máte možnosť zachytávania dažďovej vody priamo v záhrade, určite ju využite. Naplánujte si v záhrade miesto, kde umiestnite veľkú nádobu napríklad v podobe sudov, starej vane alebo inej veľkej nádoby, do ktorej môžete zberať dažďovú vodu na polievanie celej záhrady. Stačí napojiť hadicu na odkvapovú rúru zo strechy a čakať na prvý dážď. Pozor si treba dávať na čistotu nádob, v ktorých sa dažďová voda zbiera. Z času na čas je dobré nádoby vyčistiť, vysušiť a zamedziť tak usadzovaniu nečistôt na dne nádob.
Miesto pre kompostovanie
Na konci záhrady zvyčajne umiestňujeme kompostovisko, na ktoré na jar tiež netreba zabudnúť. Skontrolujte stav konštrukcie, prípadné malé poškodenia opravte a taktiež skontrolujte obsah celého kompostu. Pomôcť naštartovať proces výroby vlastného kompostu bohatého na všetky látky potrebné na kvalitné pestovanie, je jednoduché. Stačí pridať ďalšie nové organické zvyšky z domácnosti napríklad v podobe rozdrvených škrupín z vajíčok, šupiek zo zeleniny a ovocia, či kávovej zmesi.
Pripravte si pôdu na sadenie
Dobrá pôda je základ každého sadenia. Týmto pravidlom sa riadi asi každý záhradkár. Preto s prvými slnečnými dňami mnohí z nás nevydržia a púšťajú sa do prípravy pôdy. Je potrebné dokonale prekypriť pôdu do dostatočnej hĺbky, vytrhať z nej nežiadúcu trávu, burinu a všetky korene, vybrať kamene a rôzne konáriky či zvyšky predošlej úrody a rastlín. Dôležitým krokom je aj pridanie hnojiva podľa vlastností pôdy a druhu výsadby, ktorú plánujeme na danú pôdu vysadiť.
Pôdu si môžete obohatiť aj pomocou niekoľkých domácich zlepšovákov. Ako do kompostu tak aj priamo do pôdy môžete pridať napríklad rozdrvené škrupiny z vajíčok, čím pomôžete obohatiť pôdu o vápnik. Kávovou zmesou, ktorá vám zostane v šálke po vypití zrnkovej kávy zasa doprajete pôde minerály a látky, ktoré rastliny naštartujú na nový rast.
Harmančekový čaj, voda z varených zemiakov alebo voda z cestovín, zasa môže pôdu posilniť na ďalšie vitamíny a minerály. Vodu treba pred samotným zalievaním nechať dobre vychladnúť. Okrem vitamínov a minerálov môže harmančekový čaj pomôcť predchádzať niektorým plesňovým ochoreniam v pôde.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Pixabay
Zdravím, mali by ste niekto dobrý kontakt na niekoho šikovného kto by mi urobil…