Vrtivka orechová sa u nás prvýkrát objavila v roku 2011. Odvtedy sa rýchlo šíri a dokáže úplne zdecimovať úrodu orecha vlašského.
Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) je invázny druh hmyzu pôvodom zo severoamerického kontinentu. Nielenže ohrozuje zdravie stromov orecha vlašského, zapríčiňuje aj to, že zberáme čoraz menej kvalitných orechov. Istá beznádej nás – pestovateľov tejto dreviny – neraz vyústi do výrubu tohto krásneho statného stromu, čo ovplyvňuje naše priame okolie i prírodu.
O možnostiach účinného zásahu proti nej vie len málokto, preto v tomto článku prinášame najefektívnejšie a navyše aj ekologické riešenia, ako proti nej zasiahnuť.
Poznaj nepriateľa, vrtivku orechovú
Vrtivka orechová je vlastne dekoratívny druh muchy, ktorú ľahko rozpoznáme podľa charakteristických tmavých škvŕn na krídlach. Jej živnými rastlinami sú orech obyčajný a orech čierny. Vynikajúco lieta a biotopy osídľuje rýchlo.
V Európe bola prvýkrát nájdená vo Švajčiarsku v roku 1983. Škodca sa dnes vyskytuje prakticky v každej väčšej orechovej oblasti na Slovensku. Tam, kde sa objavila, bolo zničených 70 – 80 % úrody, pretože neexistovala žiadna ochrana. Ide o typický invázny druh, ktorého prítomnosť podporujú zmenené klimatické podmienky podobné pôvodnému biotopu a absencia prirodzených nepriateľov. Momentálne ide o hlavného „nepriateľa“ veľkoplošného aj záhradného pestovania orechov v celej Európe.
Vrtivka orechová má jednu generáciu do roka. Samice kladú vajíčka pomocou falošného vajcovodu vyvinutého u tejto čeľade pod šupku mladých plodov, čo sťažuje ochranu. Larvy majú hryzavé ústne ústrojenstvo a po vyliahnutí sa živia zelenou šupkou. Kukly prežívajú zimu v pôde (kde ich môžeme zlikvidovať pomocou prípravku Bora).
Mimo obdobia rojenia je tento druh neaktívny. Prvé dospelé jedince (imága) sa objavujú približne koncom júna, začiatkom júla. Kladenie vajíčok a liahnutie lariev trvá dlho, preto by sme stromy mali chrániť aspoň raz týždenne až do začiatku obdobia zberu, čo je minimálne šesťkrát. Ak plody nechránime, môže byť zničených aj 100 % úrody, ktorá je nepoužiteľná a nepredajná. Nielenže zelená škrupina orecha sčernie, ale zhnije a scvrkne sa aj vnútro.
Ako vyzerá prítomnosť škodcu na orechu
Prvé larvy z najskoršie nakladených vajíčok úplne zničia mladé, ešte zelené plodnice s priemerom cca 2 – 4 cm, ktoré najneskôr koncom leta až začiatkom jesene padajú a vtedy naozaj vidieť, koľko sa ich už nevyvinie a nedozreje.
Húsenice z neskôr nakladených vajíčok poškodzujú iba zelenú šupku na skostnatenej škrupine orechov, ale aj to spôsobuje značné straty. Šupka môže následkom toho hniť, neskôr prischnúť na škrupinu.
Vlhké počasie následne podporuje rozvoj rôznych húb a baktérií, čo ďalej zhoršuje kvalitu jadier. Takéto orechy sú väčšinou pri otvorení plesnivé. Ide pritom o sekundárnu, čiže druhotnú nákazu, keď saprofytické huby „požierajú“ poškodený obsah orecha. Ak aj nie sú viditeľné zmeny poškodených orechov hneď po zbere, zvyčajne sa objavia čoskoro pri skladovaní.
Samotné muchy sa dajú pomerne ľahko pozorovať na plodoch aj na listoch, kde sa prechádzajú zvyčajne samčekovia, ktorí strážia svoje „malé teritórium“. Keď máme orechový sad, určite sa oplatí použiť žlté sférické lepiace dosky s veľkosťou A4 na sledovanie náletu. Zavesíme ich do koruny tak, aby lepidlom smerovali von. Keď máme možnosť použiť feromónové odparníky, nachytáme viac múch.
Viete, že…
… šupku orechov vyžierajú larvy muchy vrtivky orechovej?
Ako chrániť orechové stromy pred vrtivkou orechovou?
Našťastie existuje účinný spôsob ochrany pred týmto škodcom. Je veľmi podobný postupom používaným v čerešňových sadoch, kde sa zasahuje proti príbuznému druhu – vrtivke čerešňovej.
S týmito informáciami sa veľkopestovatelia, ale ani my záhradkári nemusíme vzdať pestovania vlašských orechov pre tohto úporného invázneho škodcu, aj keď prípravky navýšia náklady.
Ochrana proti muchám v korunách stromov
Vďaka mechanizácii je zásah na plantážach jednoduchší, no existuje aj riešenie, ako znížiť alebo úplne zabrániť škodám v záhrade, kde máme hoci len jeden strom. Ochranu cielime proti dospelým muchám.
Veľkú úlohu v úspešnej ochrane má správne načasovanie. Keď žlté sférické lepiace dosky zachytia prvé jedince, znamená to začiatok rojenia. Nie je potrebné hneď na začiatku rojenia začať s ochranou, keďže dospelé jedince sa najskôr iba kŕmia a znášanie vajíčok sa začína až o niekoľko dní.
Vzhľadom na vlastnosti dostupných prostriedkov na ochranu rastlín je potrebné v júli a v auguste, v závislosti od počasia, aplikovať ochranu každých sedem až desať dní, v sadoch najmenej 6-krát, v malých záhradách dokonca 8-krát, aby bola úspešná. Spomedzi insekticídov je najbezpečnejší a vraj najúčinnejší prírodný insekticíd Spintor. Keďže orechové stromy sú veľké, nie je možné ich celé dôkladne postriekať.
Existuje však nový spôsob aplikácie. Prípravok primiešame do návnady (atraktantu) s názvom Combi-protec. Takto získanú otrávenú návnadu nastriekame vo veľkých kvapkách len na niekoľko konárov orecha. Použiť na to možno obľúbenú detskú vodnú pištoľ, nie postrekovač.
Na strom s veľkou korunou rozstrekneme 2 dl pripravenej zmesi na tri až štyri miesta. Návnada s jedom láka vrtivku orechovú schovanú medzi listami. Keď z nej ochutná, neprežije. Keďže rojenie je zdĺhavý proces, ošetrenie opakujeme v uvedených intervaloch. Jedince vrtivky orechovej totiž na návnadu prilietavajú aj zo susedných stromov.
Postrekovať veľké stromy, ku ktorým patrí aj orech vlašský, nie je celkom reálne. Existuje však nový spôsob aplikácie, pri ktorom sa zmieša prípravok s návnadou a aplikuje vo forme kvapiek iba na niekoľko konárov.
Ochrana proti muchám rojacim sa z pôdy
Proti muchám vychádzajúcim z kukiel z pôdy je vhodné ošetrenie pôdy. Pôdu pod orechmi zalejeme prípravkom Bora s obsahom huby rozmiešanej podľa návodu vo vode, najskôr v prvom augustovom a potom v prvom septembrovom týždni.
Na miestach s výrazným výskytom múch sa oplatí ošetrovať pôdu prípravkom Bora aj v máji. Huba v pôde vyklíči a postupne „vyhľadá“ a zničí larvy múch vrtivky orechovej. Efekt je veľmi silný a čo je dôležité, bezpečný. Pokojne sa pod stromami môžu hrať deti alebo naše obľúbené zvieratá.
Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
ahojte, plánujem si zasadiť kvalitnú čerešňu, odolnú voči chorobám, vrtivke a pr…